Polska

Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!

Wszelkie dostępne dane pokazują, że polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach.

GUS opublikował dane dotyczące wykorzystania mocy produkcyjnych firm. Wynika z nich, że firmy budowlane wykorzystują obecnie ponad 80% mocy produkcyjnych, co oznacza, że zbliżają się do rekordów z lat 2006-09 i 2017-19. Damian Kaźmierczak — Główny Ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa określa te dane mianem „niepokojących”.

Polska branża budowlana- wykorzystanie mocy produkcyjnych

Źródło: Twitter Damiana Kaźmierczaka

Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!

Warto tutaj zaznaczyć, że takie wyniki osiągane są mimo faktu, że jesteśmy jeszcze przed kumulacją. Polska gospodarka wychodzi jeszcze z pandemicznego zamieszania, a unijne pieniądze jeszcze nie trafiły do naszego kraju. Tymczasem już teraz budownictwo osiąga nowe rekordy. Już w maju informowaliśmy, że według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. oddano do użytkowania 72,2 tys. mieszkań. To wynik o 13% lepszy niż przed rokiem. Oznacza to, że w I kwartale tego roku oddawano nowe mieszkanie średnio co 150 sekund. Lato przyniosło jedynie przyspieszenie tej tendencji.

Sierpniowe dane mówią o rozpoczęciu budowy aż 14 tys. mieszkań. Analitycy HRE zauważają, że pod względem aktywności deweloperów, tak dobrego sierpnia jeszcze nie było nigdy w historii.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu

I o ile te wyniki już wydają się naprawdę dobre, to prawdziwy boom mieszkaniowy dopiero nadchodzi, a pokazują to dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy oddali w sierpniu o 14,2% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku, ale rozpoczęli budowę aż o 27,9% większej liczby mieszkań. To jednak nie wszystko — liczba mieszkań, na które wydano pozwolenie urosła o 34%!

Wyniki budownictwa w sierpniu

Ile polska branża budowlana wybudowała mieszkań?

Deweloperzy budują obecnie ponad 250 tys. mieszkań. To absolutny historyczny rekord.

— Warto podkreślić, że jeszcze nigdy wcześniej deweloperzy nie budowali tak wielu mieszkań jak dziś. W budowie pozostawały w sierpniu prawie 252 tysiące mieszkań. Jest to najwyższy wynik w historii. Pomimo jednak rekordowej podaży ceny nieruchomości rosną. Jest to najmocniejszy dowód za to, że mieszkań na sprzedaż jest mimo wszystko za mało —  zauważają eksperci HRE.

Ile polska branża budowlana wybudowała mieszkań?

O dobrej sytuacji w budownictwie może świadczyć fakt, że w badaniu przeprowadzonym przez BIG InfoMonitor S.A., ani jeden prezes/właściciel firmy budowlanej nie żałuje, że prowadzi biznes. Dodatkowo 77% odpowiedziało, że otworzyłoby firmę budowlaną jeszcze raz.

Rosnące ceny mieszkań to przede wszystkim efekt galopujących cen materiałów budowlanych.

— Warto odnotować, że wg GUS odsetek przedsiębiorstw budowlanych, które uznają koszty materiałów jako barierę działalności jest najwyższy od ponad dekady. Budownictwo miało już kilka takich kryzysowych okresów: 2007-08, 2011-13, 2018-19. Ale to dziś jest najtrudniej — komentuje Damian Kaźmierczak

Koszty materiałów budowlanych

Rosną ceny praktycznie wszystkich materiałów budowlanych

I trudno dziwić się przedsiębiorcom. Rosną ceny praktycznie wszystkich materiałów, od styropianu, przez stal po drewno.

— Ceny wyrobów hutniczych w ostatnich kilku miesiącach znacząco wzrosły: prętów do ponad 200 proc. w porównaniu do ceny z 1. tygodnia 2020 r., blachy gorącowalcowanej i kształtowników do ponad 250 proc., a blachy zimnowalcowanej do poziomu ok. 350 proc […] Również ruda żelaza, będąca głównym składnikiem kosztowym produkcji stali, wzrosła w 2021 r. o 106 proc. — zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zobacz też: Ceny stali i wyrobów stalowych wzrosły nawet o 350%. Winne UE i Chiny

Ceny wyrobów hutniczych

Sytuacja wywołana jest wielkimi programami infrastrukturalnymi z całego świata. Ceny napędza też boom mieszkaniowy w USA czy Chinach.

— Wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.) — komentują ekonomiści PIE.

Zobacz też: Ceny materiałów budowlanych rosną ponad dwukrotnie szybciej, niż szacuje GUS

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker