Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!

Wszelkie dostępne dane pokazują, że polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach.
GUS opublikował dane dotyczące wykorzystania mocy produkcyjnych firm. Wynika z nich, że firmy budowlane wykorzystują obecnie ponad 80% mocy produkcyjnych, co oznacza, że zbliżają się do rekordów z lat 2006-09 i 2017-19. Damian Kaźmierczak — Główny Ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa określa te dane mianem „niepokojących”.
Źródło: Twitter Damiana Kaźmierczaka
Polska branża budowlana pracuje obecnie na pełnych obrotach!
Warto tutaj zaznaczyć, że takie wyniki osiągane są mimo faktu, że jesteśmy jeszcze przed kumulacją. Polska gospodarka wychodzi jeszcze z pandemicznego zamieszania, a unijne pieniądze jeszcze nie trafiły do naszego kraju. Tymczasem już teraz budownictwo osiąga nowe rekordy. Już w maju informowaliśmy, że według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. oddano do użytkowania 72,2 tys. mieszkań. To wynik o 13% lepszy niż przed rokiem. Oznacza to, że w I kwartale tego roku oddawano nowe mieszkanie średnio co 150 sekund. Lato przyniosło jedynie przyspieszenie tej tendencji.
Sierpniowe dane mówią o rozpoczęciu budowy aż 14 tys. mieszkań. Analitycy HRE zauważają, że pod względem aktywności deweloperów, tak dobrego sierpnia jeszcze nie było nigdy w historii.
I o ile te wyniki już wydają się naprawdę dobre, to prawdziwy boom mieszkaniowy dopiero nadchodzi, a pokazują to dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy oddali w sierpniu o 14,2% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku, ale rozpoczęli budowę aż o 27,9% większej liczby mieszkań. To jednak nie wszystko — liczba mieszkań, na które wydano pozwolenie urosła o 34%!
Ile polska branża budowlana wybudowała mieszkań?
Deweloperzy budują obecnie ponad 250 tys. mieszkań. To absolutny historyczny rekord.
— Warto podkreślić, że jeszcze nigdy wcześniej deweloperzy nie budowali tak wielu mieszkań jak dziś. W budowie pozostawały w sierpniu prawie 252 tysiące mieszkań. Jest to najwyższy wynik w historii. Pomimo jednak rekordowej podaży ceny nieruchomości rosną. Jest to najmocniejszy dowód za to, że mieszkań na sprzedaż jest mimo wszystko za mało — zauważają eksperci HRE.
O dobrej sytuacji w budownictwie może świadczyć fakt, że w badaniu przeprowadzonym przez BIG InfoMonitor S.A., ani jeden prezes/właściciel firmy budowlanej nie żałuje, że prowadzi biznes. Dodatkowo 77% odpowiedziało, że otworzyłoby firmę budowlaną jeszcze raz.
Rosnące ceny mieszkań to przede wszystkim efekt galopujących cen materiałów budowlanych.
— Warto odnotować, że wg GUS odsetek przedsiębiorstw budowlanych, które uznają koszty materiałów jako barierę działalności jest najwyższy od ponad dekady. Budownictwo miało już kilka takich kryzysowych okresów: 2007-08, 2011-13, 2018-19. Ale to dziś jest najtrudniej — komentuje Damian Kaźmierczak
Rosną ceny praktycznie wszystkich materiałów budowlanych
I trudno dziwić się przedsiębiorcom. Rosną ceny praktycznie wszystkich materiałów, od styropianu, przez stal po drewno.
— Ceny wyrobów hutniczych w ostatnich kilku miesiącach znacząco wzrosły: prętów do ponad 200 proc. w porównaniu do ceny z 1. tygodnia 2020 r., blachy gorącowalcowanej i kształtowników do ponad 250 proc., a blachy zimnowalcowanej do poziomu ok. 350 proc […] Również ruda żelaza, będąca głównym składnikiem kosztowym produkcji stali, wzrosła w 2021 r. o 106 proc. — zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz też: Ceny stali i wyrobów stalowych wzrosły nawet o 350%. Winne UE i Chiny
Sytuacja wywołana jest wielkimi programami infrastrukturalnymi z całego świata. Ceny napędza też boom mieszkaniowy w USA czy Chinach.
— Wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.) — komentują ekonomiści PIE.
Zobacz też: Ceny materiałów budowlanych rosną ponad dwukrotnie szybciej, niż szacuje GUS