Europa

Ubóstwo energetyczne staje się ogólnoeuropejskim problemem

Ubóstwo energetyczne staje się ogólnoeuropejskim problemem. Jak donosi CNN, aż 80 milionów europejskich gospodarstw domowych będzie miało znaczne trudności z utrzymaniem odpowiedniego ciepła w swoich mieszkaniach. Sytuacja ta została spowodowana przez rosnące ceny gazu oraz kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa. 

Rosną ceny gazu i skala ubóstwa

Z danych zebranych przez portal Bloomberg wynika, że obecnie cena baryłki gazu ziemnego na terenie Europy i Azji osiągnęła wartość 190 dolarów. W całej historii rynku gazu ziemnego cena tego dobra nie była aż tak wysoka. Co warto podkreślić, jeszcze kilka miesięcy temu cena baryłki oscylowała wokół 75 dolarów, a już wtedy według wielu ekspertów jej cena była na wysokim poziomie. 

Do tego wielu mieszkańców Europy jest w trudnej sytuacji, ponieważ ich dochody w czasie pandemii spadły. Szczególnie dotkliwie odczuli to pracownicy handlu detalicznego, hotelarstwa i linii lotniczych. Wielu pracobiorców z tych sektorów straciło pracę w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ubóstwo energetyczne jest coraz większym problemem

To głównie te dwa opisane w poprzednich akapitach czynniki sprawiły, że skala ubóstwa energetycznego, polegającego na niemożności zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego w mieszkaniu, tak wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak twierdzi CNN, najnowsze badania przeprowadzone przez Stefana Bouzarovskiego, profesora na Uniwersytecie w Manchesterze,  dobrze ukazują ogromną skalę problemu. Z jego analizy wynika, że w tym roku aż 80 milionów europejskich gospodarstw domowych będzie miało znaczne trudności z utrzymaniem odpowiedniego ciepła w swoich mieszkaniach.

Kryzys związany z rosnącymi cenami gazu uderzy szczególnie mocno w Europę Wschodnią i Południową. Jak donosi CNN:

„Bułgaria ma najwyższy w Europie odsetek osób zagrożonych ubóstwem energetycznym – 31% populacji, na drugim miejscu plasuje się Litwa – 28%, na stosunkowo cieplejszym Cyprze – 21%, a w Portugalii – 19%. Mieszkańcy Szwajcarii są najmniej narażeni na ubóstwo energetyczne – 0,3%, a na drugim miejscu plasuje się Norwegia – 1%”.

Ubóstwo energetyczne było problemem już przed pandemią

Co warto nadmienić, ubóstwo energetycznie nie pojawiło się w Europie dopiero podczas pandemii koronawirusa. W latach poprzedzających epidemię wielu Europejczyków miało problem z opłacaniem rachunków za gaz. Louise Sunderland (starszy doradca i analityk polityki w Regulatory Assistance Project) w rozmowie z CNN stwierdziła, że:

„Od 2019 roku wiele się zmieniło, ale już wtedy ponad 12 milionów gospodarstw domowych [w Europie] zalegało z opłatami za media”.

Z kolei według Right to Energy Coalition w latach przed pandemią rocznie siedem milionów europejskich gospodarstw domowych otrzymywało zawiadomienia o odłączeniu energii. 

Zobacz także: Jak zmieniły się dochody i ubóstwo w UE podczas pandemii?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker