FinansePolska

Rządowa tarcza antyinflacyjna – założenia

Rząd planuje tymczasowo obniżyć podatki, aby zapanować nad inflacją. Tarcza antyinflacyjna to projekt, który ma zostać wdrożony w najbliższych miesiącach. Rozwiązania będą kosztować 10 miliardów złotych. 


Rządowa tarcza antyinflacyjna – amortyzacja skutków inflacji

Od 20 grudnia na okres pięciu miesięcy rząd obniży ceny paliw poprzez zmniejszenie akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Co więcej, w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planuje się również tymczasowe zrezygnowanie z opłaty emisyjnej. Premier zapowiada, że te działania spowodują obniżkę cen paliw o ok. 20-30 groszy na litrze. Od nowego roku można spodziewać się również zmniejszenia podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23% do 8%. Zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elektryczną. Począwszy od nowego roku, planowane jest obniżenie podatku VAT z 23% do 5%, na okres jednego kwartału. 

Zobacz także: Inflacja w strefie euro jest najwyższa w historii!

Dodatek osłonowy – co należy wiedzieć?

Dodatek osłonowy (kompensacyjny) ma zostać wprowadzony, aby bezpośrednio wesprzeć polskie rodziny. Premier przekazał, że rząd zastanawiał się nad obniżeniem podatku VAT na artykuły spożywcze, jednak mogłoby się to spotkać ze sprzeciwem ze strony KE. Wobec tego zaproponowano następujące rozwiązanie: jest możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe – powiedział premier. Dodatek ma wynosić 400-1000 złotych, w zależności od gospodarstwa domowego. Świadczenie ma zostać wypłacone w dwóch ratach w 2022 r.

Podczas konferencji premier dodał, że wysoka inflacja jest zjawiskiem powszechnym w całej Europie. Przywołał przykład Hiszpanii, Niemiec i USA, gdzie inflacja jest najwyższa od prawie trzech dekad. Morawiecki zaznaczył, że na wzrost cen wpłynęła pandemia oraz pakiety pomocowe, które zasiliły gospodarkę w celu ograniczenia bezrobocia. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker