Polska

Popyt na ziemię nie maleje. Rośnie zainteresowanie gruntami ornymi

W związku z dynamicznym rozwojem branży budowlanej, popyt na ziemię rośnie, co wpływa bezpośrednio na wysokie ceny. Deweloperzy coraz częściej decydują się na powtórne zagospodarowanie opuszczonych obiektów w miastach. 


Popyt na ziemię wciąż rośnie

Większe firmy starają się regularnie pozyskiwać nowe grunty, uzupełniając bank ziemi. Najbardziej pożądane parcele objęte są planami miejscowymi z dostępną infrastrukturą i uregulowaną kwestią prawną. W związku ze zwiększonym popytem na mieszkania rośnie presja na kupowanie nowych działek. Sytuacja przyczynia się do wzrostu cen gruntów w gorszych lokalizacjach lub do wyburzania istniejących kompleksów. Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyburzenie istniejącego budynku. Co ciekawe, coraz popularniejszym pomysłem staje się wyburzanie centrów handlowych, np. CH Reduta w Warszawie. W podobnej sytuacji jest Galeria Plaza w Krakowie. Obiekt cieszący się niegdyś dużym zainteresowaniem klientów, został sprzedany i ma być przeorganizowany w apartamentowiec lub biurowce. W związku z rozwojem branży e-commerce galerie handlowe stają się mniej popularne, a grunty, na których się znajdują, są szczególnie atrakcyjne dla deweloperów. Jednak wzmożone zainteresowanie ziemią można zaobserwować przede wszystkim na terenach podmiejskich. Tylko w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku inwestorzy rozpoczęli budowę 64,7 tys. domów jednorodzinnych. W tym okresie uzyskano również 72,2 tys. pozwoleń na budowę domów, a więc o  26,7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zainteresowanie działkami budowlanymi można zaobserwować od I kwartału roku 2020 roku. Pomimo spadku w IV kwartale roku poprzedniego, popyt wciąż rośnie. Warto również zaznaczyć, że działki kupuje się zazwyczaj w miesiącach wiosennych i letnich, szczególnie jeśli chodzi o zakup przez osoby fizyczne. 

Wykres 1. Zainteresowanie działkami budowlanymi na przestrzeni ostatnich trzech lat w Polsce.

 Alternatywą dla działek budowlanych jest zakup działki rolnej, którą następnie należy odrolnić. Jest to proces czasochłonny, który wymaga spełnienia szeregu wymagań dotyczących lokalizacji parceli. Jednak ziemia orna jest sporo tańsza od działek przeznaczonych pod budowę. 

Wykres 2. Przeciętna wartość hektara ziemi ornej w Polsce.

Zainteresowanie gruntami nie spada

Indeks urban.one dostarcza informacji o kształtowaniu się cen transakcyjnych w Polsce. Stanowi rzetelne źródło informacji, gdyż uwzględnia czynniki popytowe oraz podażowe. Pozwala oszacować kierunek zmian w kształtowaniu się rynku. Tylko we wrześniu 2021 roku cena gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną wzrosła o 0,16 pkt. Na koniec miesiąca indeks wyniósł 142,62 pkt, po raz kolejny osiągając szczyt. Analitycy są podzieleni co do kierunku zmian na rynku w najbliższym półroczu. Tylko 14,3% ekspertów biorących udział w badaniu oczekuje, że sytuacja poprawi się. 

Wykres 3. Indeks urban.one na przestrzeni dekady.

Na sytuację na rynku gruntów wpływa także wzmożony popyt na działki rekreacyjne, położone w turystycznych miejscowościach. W czasie pandemii zaobserwowano zwiększony popyt na parcele budowlane nie tylko na południu kraju, ale również na Warmii i Mazurach. Największy wzrost rozpoczętych budów zaobserwowano w warmińsko-mazurskim (+34,1% r/r) i kujawsko-pomorskim (+28,9% r/r). Na Podlasiu zaś ceny  działek są o 9% droższe niż w roku ubiegłym. 

Zobacz także: Ceny nieruchomości w górskich miejscowościach rosną coraz szybciej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker