Uncategorized

Kanadyjski rynek nieruchomości wart jest 3 razy więcej niż PKB kraju!

Kanadyjski rynek nieruchomości wart jest aktualnie ponad 6,1 biliona dolarów, a to ponad trzy razy więcej niż PKB tego państwa. Jak pokazują dane, tempo rozwoju rynku nieruchomości znacznie przewyższa tempo rozwoju gospodarki. 


Kanadyjski rynek nieruchomości

Ceny nieruchomości w Kanadzie biją rekordy. W 2020 roku wartość domów i mieszkań wynosiła 6,1 biliona dolarów, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Nieruchomości są wyceniane na ponad 300% produktu krajowego brutto. Dla porównania wartość nieruchomości w USA wynosi 170% PKB. Pomimo że zazwyczaj mieszkania w Stanach Zjednoczonych są droższe, ich wartość w stosunku do PKB jest prawie o połowę niższa. Najdrożej jest w Ontario, gdzie w roku ubiegłym rynek nieruchomości osiągnął wartość 2,8 biliona dolarów, co stanowi wzrost o 6,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Wykres 1. Łączna oszacowana wartość kanadyjskich nieruchomości mieszkalnych w bilionach dolarów.

Zobacz także: Najniższe wynagrodzenie pozwala na zakup nawet 89 m kw. mieszkania

Nieruchomości najdroższe na prowincji

W większości krajów europejskich niebotyczne ceny nieruchomości można spotkać w dużych miastach. Jednak w Kanadzie większość wysoko wycenianych domów znajduje się na prowincjach, a nie, jak w przypadku USA, centrach największych aglomeracji. Poza miastem w Kanadzie mieszka zaledwie 13% populacji kraju, jednak to tam zlokalizowane są najdroższe domy. W Ontario odnotowano w październiku wzrost cen rok do roku o 30%. 

Wykres 2. Ceny nieruchomości w Kanadzie w zależności od prowincji w roku 2019 i 2020. 

(ON – Ontario, BC – Kolumbia Brytyjska, QC – Quebec)

Wyceny nie odzwierciedlają aktualnego stanu kanadyjskiej gospodarki. Kanadyjski rynek nieruchomości jest rynkiem sprzedającym, napędzanym brakiem podaży i wysokim popytem. Prognozy wskazują, że w 2021 roku ceny mieszkań wzrosną o 5%. Popyt stymulowany jest głównie przez rodziny z dziećmi, które, zgodnie ze statystykami, częściej decydują się na zakup domu poza miastemi, aniżeli mieszkania w centrum.

Zobacz także: Kanada przekazała sektorowi naftowemu i gazowemu 18 miliardów dolarów

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker