Gospodarka

Polityka monetarna w Chinach rozbieżna od reszty świata

W związku z szalejącą inflacją, w wielu krajach na świecie dochodzi do ograniczania ekspansywnej polityki monetarnej, poprzez podnoszenie stóp procentowych. Do zaostrzenia polityki pieniężnej doszło już m.in. w Polsce, Brazylii, Czechach i na Węgrzech. Amerykański FED również w najbliższym czasie zmniejszy zakres swojej działalności i ograniczy skup aktywów. Do podobnych działań na początku 2022 roku może dojść również w strefie euro. Wyjątkiem są Chiny, gdzie bank centralny zaapelował, iż od 15 grudnia poziom rezerw obowiązkowych zmaleje o 0,5 punktu procentowego. Zatem polityka monetarna w Chinach zdecydowanie wyodrębni się od reszty krajów.

Dlaczego polityka monetarna w Chinach zmierza w kierunku luzowania?

W ostatnim czasie zdecydowanie spowalnia wzrost gospodarczy i kraj ten mierzy się ze stagnacją. W trzecim kwartale wzrost PKB r/r sięgał 4,9%, a więc aż o 3% mniej, aniżeli w kwartale drugim. Według analizy banku Goldman Sachs Group Inc. wzrost PKB Chin w roku 2022 będzie na poziomie 5%. Prognozy ekonomiczne sprzed pandemii mówiły o wzroście na poziomie 7%. W związku z powyższym wzrost światowego PKB w następnym roku może skurczyć się nawet o 0,5%. Na taką sytuację wpływ mają głównie dwa czynniki, a więc kryzys na rynku nieruchomościowym (np. zadłużenie China Evergrande Group na około 300 mld USD) oraz niski poziom wydatków konsumpcyjnych w wyniku rygorystycznych środków przeciwdziałających pandemii. Poprzez obniżenie poziomu rezerw obowiązkowych Ludowy Bank Chin chce upłynnić sektor finansowy poprzez uwolnienie 1,2 biliona juanów (188 mld USD). Warto zaznaczyć, iż nie wszystkie środki pieniężne będą dostępne jako dodatkowy kapitał banków komercyjnych. Część z nich zostanie wykorzystana na spłatę kredytów z linii kredytowej Ludowego Banku Chin. Z kolei owa obniżka nie będzie dotyczyć tych instytucji finansowych, których stopa rezerw obowiązkowych jest na poziomie 5%. Ponadto oszacowano, iż średnia ważona wskaźnika stopy rezerw obowiązkowych dla banków będzie wynosić 8,4% po obniżce względem 8,9% w poprzednim okresie.

Wskaźnik stopy rezerw obowiązkowych w Chinach (%)

Jak w Chinach tłumaczy się nadchodzącą decyzję Ludowego Banku Chin?

David Qu, ekonomista Bloomberg Economics z ośmioletnim doświadczeniem w Ludowym Banku Chin stwierdza, iż:

redukcja poziomu rezerw obowiązkowych pomogłaby zrównoważyć trudności, z jakimi boryka się gospodarka, szczególnie w pierwszym kwartale 2022 roku

Bank centralny przekonuje, że taka polityka monetarna w Chinach pozwoli wzmocnić dostosowanie międzycykliczne, strukturę kapitałową instytucji finansowych oraz zwiększy możliwości usług finansowych, co wpłynie pozytywnie na gospodarkę. Dodatkowo zwiększony potencjał kreacji pieniądza wspomoże małe firmy w ich bieżącej działalności.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker