GospodarkaNews

Spłata kredytów studenckich w USA zawieszona do 1 maja

Jak informuje CNN, Joe Biden przedłużył zawieszenie spłaty pożyczek studenckich o 90 dni. Spłata kredytów studenckich ma zostać wznowiona dopiero 1 maja następnego roku. Jednakże wielu demokratom nie podobają się działania obecnego prezydenta. Uważają oni, że Joe Biden powinien anulować spłatę kredytu studenckiego w wysokości 50 000 dolarów na dłużnika.

Spłata kredytów studenckich została zawieszona w marcu 2020 roku

W marcu 2020 roku Donald Trump zawiesił spłatę kredytów studenckich w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu data wygaśnięcia tej pauzy była wielokrotnie przekłada. Na samym początku zawieszenie to miało obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku. Jednak Trump przedłużył czas jego trwania do 31 stycznia 2021 roku. 

Potem prezydentem został kandydat partii opozycyjnej- Joe Biden. Mimo tego, że w wielu kwestiach nie zgadzał się z Donaldem Trumpem, w sprawie konieczności zawieszenia spłaty kredytów studenckich był z nim w 100 procentach zgodny. Po zostaniu kolejnym prezydentem USA przedłużył on czas trwania pauzy do 30 września 2021 roku, a potem do 31 stycznia 2022 roku. Jednak 1 lutego, zdaniem sekretarza prasowego Białego Domu Jenego Psaki, miał być datą, w której to na pewno spłata kredytów studenckich zostanie wznowiona. 

Zobacz także: Trump zyskał miliard dolarów na platformę Truth Social

Jednakże, jak informuje stacja CNN, Joe Biden po raz kolejny przedłużył czas trwania zawieszania spłaty kredytów studenckich. Płatności zostaną wznowione nie 1 lutego, a 1 maja 2021 roku. Aktualny prezydent Stanów Zjednoczonych w taki sposób uzasadniał swoją decyzję:

Dzisiaj moja administracja przedłuża pauzę spłaty federalnych pożyczek studenckich o dodatkowe 90 dni – do 1 maja 2022 roku. Postępujemy tak, gdyż dalej zmagamy się z pandemią i dalej umacniamy ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych

Wielu demokratów zawiedzionych postępowanie prezydenta

Wielu demokratów ucieszył fakt, że prezydent przedłużył pauzę w spłacie pożyczek studenckich. Choć wyrazili oni również swoje rozczarowanie aktualnie prowadzoną przez Joego Bidena polityką. W opinii lidera senackiej większości Chucka Schumera oraz senator Elizabeth Warren prezydent powinien anulować spłatę kredytów studenckich w wysokości 50 000 dolarów na dłużnika.

Warto zaznaczyć, że sam prezydent USA w swojej kampanii wypowiadał się o anulowaniu długów studenckich w bardzo ciepły sposób. Ponadto, w pewnym jej momencie Biden obiecał, że będzie wspierać anulowanie długu studenckiego w wysokości 10 000 dolarów na kredytobiorcę. Jednak na razie nie podjął on żadnych działań, aby ten pomysł wdrożyć w życie. 

Zobacz także: Biden ma nowych wrogów? Kraje OPEC nie zwiększą dostaw, ropa drożeje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker