Uncategorized

Biden ma nowych wrogów? Kraje OPEC nie zwiększą dostaw, ropa drożeje

Biały Dom kilkukrotnie wzywał kraje OPEC i ich sojuszników do przyspieszenia wzrostu produkcji, aby zaspokoić popyt. Prośbę kilkukrotnie odrzucono, co jeszcze bardziej pogłębiło kryzys energetyczny i wywindowało ceny paliw. Wobec decyzji OPEC, Biden postanowił poszukać sojuszników w Azji. 


Kiedy ropa będzie tańsza?

Bierność krajów OPEC skłoniła USA do przyjęcia nieco innej strategii, aby zyskać sojuszników przed grudniowym spotkaniem w sprawie polityki wydobycia ropy. Wobec decyzji krajów OPEC, administracja Bidena zwróciła się w kierunki Azji. Wysunięto oficjalną prośbę skierowaną do Chin, Indii, Japonii oraz Korei Południowej o wspólne uwolnienie zapasów, aby zapanować nad podażą ropy na rynku i pośrednio wpłynąć na jej cenę. Zaangażowane kraje oraz USA należą do piątki największych importerów ropy a świecie. Zdecydowane posunięcie może być sygnałem do zmiany trendu wzrostowego, jeśli chodzi o ceny ropy. Jeśli zapasy rzeczywiście zostaną wypuszczone na rynek, można spodziewać się spadku ceny w perspektywie krótkoterminowej. Z pewnością odbije się to również negatywnie na przychodach OPEC+.

Wykres 1. Ceny ropy naftowej na przestrzeni ostatniego roku (USD/1 baryłka)

Źródło: Trading Economics 

Kraje OPEC vs USA

 Jak mówi Kevin Book, analityk z grupy badawczej ClearView Energy Partners: 

Strategia w tym przypadku wydaje się nie tylko odpowiedzią na odrzucenie prezydenckich próśb, ale także umyślną groźbą.

Oficjalny komunikat OPEC+ motywuje odrzucenie prośby Bidena prognozami dotyczącymi wzrostu zachorowań na COVID-19. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i kraje z nią współpracujące twierdzą, że wkrótce popyt na ropę ponownie się zmniejszy, a to zagrozi ich przychodom. Arabia Saudyjska, postrzegana jako lider krajów OPEC, już nie pierwszy raz wchodzi w polityczną grę z USA. Napięta sytuacja pomiędzy krajami nie sprzyja współpracy w dobie kryzysu. Tym bardziej że  podczas wyborów prezydenckich Biden obiecał, że zajmie się kwestią łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej i sprawą wojny w Jemenie. Ponadto USA ograniczyło sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej wyłącznie do broni defensywnej. 

Pomimo że relacje chińsko-amerykańskie pozostają napięte, kraje muszą ze sobą współpracować, aby wpłynąć na decyzję OPEC+. Arabia Saudyjska zręcznie wykorzystuje swoją dominującą pozycję, manipulując podażą ropy na rynku. Dotychczas na sugestię o uwolnieniu zapasów optymistycznie zareagowały Indie. Chińskie biuro rezerw również pracuje nad uwolnieniem rezerw, jednak nie podaje szczegółów. Z pewnością można spodziewać się niższych cen, jednak będzie to trend krótkoterminowy. O sytuacji na rynku może zadecydować wzrost zachorowań. 

Zobacz także: Kraje zrzeszone w OPEC dogadały się. Ropa będzie tanieć

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker