GospodarkaNews

Majątek Afroamerykanów wzrośnie o 40%. Wystarczy jedna decyzja Bidena

Decyzja Joego Bidena o tym, aby przedłużyć czas trwania moratorium na spłatę kredytów studenckich, doprowadziła do powrotu dyskusji o umorzeniu długu studenckiego w wysokości 50 000 dolarów na osobę. Demokraci wskazują, że na takim posunięciu zyskałaby szczególnie czarnoskóra społeczność w Stanach Zjednoczonych. Podkreślają oni, że majątek Afroamerykanów, po anulowaniu długów studenckich, wzrósłby o 40 proc.

Wielu demokratów chce umorzyć długi studenckie

Joe Biden w ten czwartek po raz kolejny przedłużył czas trwania moratorium na spłatę kredytów studenckich. Decyzja aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych spowodowała, że płatności zostaną wznowione nie 1 lutego, a 1 maja 2021 roku. Biden podkreślił, że przedłużenie opisanej pauzy jest konieczne, aby wspomóc ożywienie gospodarcze mające obecnie miejsce w USA. 

Zobacz także: Spłata kredytów studenckich w USA zawieszona do 1 maja

Decyzja ta zachęciła wielu polityków do rozpoczęcia kampanii za umorzeniem długów studenckich. Lider senackiej większości Chuck Schumer oraz senator Elizabeth Warren postanowili wystosować apel do prezydenta USA, w którym nakłaniali go do anulowania 50 000 dolarów długu studenckiego każdemu Amerykaninowi. Co warto zaznaczyć, apel ten poparło wielu innych demokratów między innymi Alexandria Ocasio-Cortez i Bernie Sanders. 

Majątek Afroamerykanów wzrósłby aż o 40 proc, gdyby anulowano długi studenckie

Demokraci podkreślili, że anulowanie długów studenckich pomogłoby wielu mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, szczególnie tym czarnoskórym. Według Education Data Initiative, obecnie około 43 miliony Amerykanów posiada łącznie 1,75 biliona dolarów długu z tytułu pożyczek studenckich. Choć z danych wynika również, że opisany dług jest znacznie bardziej problematyczny dla czarnoskórej ludności USA. Analitycy Center for American Progress wskazują, że 32% czarnoskórych studentów nie było w stanie spłacać swoich pożyczek studenckich sześć lat po rozpoczęciu nauki na uniwersytecie.  

Jak informuje portal Bloomberg, dług studencki jest tak problematyczny dla czarnoskórej społeczności w USA głównie, dlatego że posiada ona znacznie mniejszy majątek od białych ludzi. Redaktorzy portalu twierdzą, że przeciętny Afroamerykanin posiada średnio nawet 7 razy mniej bogactwa niż statystyczny biały człowiek w USA. Tak mały majątek utrudnia im spłatę długów oraz praktycznie uniemożliwia im akumulację bogactwa. Anulowanie długów studenckich bardzo pomogłoby wzbogacić się czarnej społeczności w przyszłości. Co więcej, analiza Roosevelt Institute wykazała, że umorzenie długów studenckich natychmiast zwiększyłoby majątek Afroamerykanów aż o 40%.

Co warto zaznaczyć, na razie Joe Biden nie ustosunkował się do apelu Chucka Schumera oraz Elizabeth Warren. Jednakże prezydent USA podczas swojej kampanii prezydenckiej obiecał, że będzie wspierać anulowanie długu studenckiego w wysokości 10 000 dolarów na kredytobiorcę. 

Zobacz także: Długi alimentacyjne – prawie ćwierć miliona Polaków zalega z 10 mld zł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker