Europa

Eksport towarów z Wielkiej Brytanii do UE zmalał o 20 mld funtów!

Brexit wpływa negatywnie na gospodarkę Wielkiej Brytanii. W poprzednim roku drastycznie zmalał eksport towarów. Z uwagi na nowe przepisy i zakłócenia w łańcuchach dostaw, transport towarów był utrudniony. 

Eksport Wielkiej Brytanii do UE zaliczył spadek

Eksport Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej zmalał o 20 mld funtów w porównaniu do okresu sprzed Brexitu. Dane opublikowane przez Office for National Statistics wskazują, że pandemia oraz opuszczenie Wspólnoty odbiło się negatywnie na eksporcie. Zaobserwowano  12% spadek w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku. Okresem porównawczym był rok 2018. Eksport do innych krajów zmalał o 10 miliardów funtów, czyli o 6% w porównaniu z rokiem 2018.

Zobacz także: Wielka Brytania chce nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów

Zobacz także: Po dwóch latach zamknięcia lotnisko Gatwick ponownie otwiera południowy terminal!

Spadek eksportu – które branże najbardziej ucierpiały?

Problemy z eksportem odnotowała branża odzieżowa. Eksport tekstyliów i obuwia zmniejszył się o 60% (w porównaniu z rokiem 2018). Brytyjscy detaliści szyją ubrania w krajach azjatyckich, wobec tego produkty nie są objęte przez taryfy wynegocjowane w umowie handlowej po Brexicie. Eksport żywności i żywych zwierząt odnotował spadek o 18%. W przypadku transportu jedzenia i zwierząt istnieją dodatkowe restrykcyjne wymagania, które mogą utrudniać handel. Rolnicy uprawiający warzywa sprzedali do krajów UE 40% mniej plonów, głównie z uwagi na brak pracowników sezonowych.

Jednak nawet pomimo złych wyników dotyczących eksportu i importu, które odnotowała Wielka Brytania, Unia Europejska wciąż pozostaje jej kluczowym partnerem handlowym.

Gareth Thomas, minister ds. handlu międzynarodowego, powiedział:

Ministrowie nie robią wystarczająco dużo, aby wspierać naszych eksporterów na rynkach poza Europą, podczas gdy umowa, którą wynegocjowali z UE, doprowadziła do długich kolejek ciężarówek w Dover, dużego wzrostu biurokracji i znacznego spadku handlu.

Pomimo trudnej sytuacji na brytyjskim rynku, trudno mówić o długoterminowej zmianie. Na wymianę handlową w minionych latach wpływała przede wszystkim pandemia i związane z nią obostrzenia. Jednak oczywiste wydaje się, że opuszczenie UE sprawia, że bariery związane z eksportem obniżają atrakcyjność brytyjskich produktów na unijnym rynku. Biurokracja, szereg wymogów prawnych oraz przedłużające się dostawy podważają konkurencyjność większości towarów.

Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Polecane artykuły

Back to top button