Europa

Eksport towarów z Wielkiej Brytanii do UE zmalał o 20 mld funtów!

Brexit wpływa negatywnie na gospodarkę Wielkiej Brytanii. W poprzednim roku drastycznie zmalał eksport towarów. Z uwagi na nowe przepisy i zakłócenia w łańcuchach dostaw, transport towarów był utrudniony. 

Eksport Wielkiej Brytanii do UE zaliczył spadek

Eksport Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej zmalał o 20 mld funtów w porównaniu do okresu sprzed Brexitu. Dane opublikowane przez Office for National Statistics wskazują, że pandemia oraz opuszczenie Wspólnoty odbiło się negatywnie na eksporcie. Zaobserwowano  12% spadek w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku. Okresem porównawczym był rok 2018. Eksport do innych krajów zmalał o 10 miliardów funtów, czyli o 6% w porównaniu z rokiem 2018.

Zobacz także: Wielka Brytania chce nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów

Zobacz także: Po dwóch latach zamknięcia lotnisko Gatwick ponownie otwiera południowy terminal!

Spadek eksportu – które branże najbardziej ucierpiały?

Problemy z eksportem odnotowała branża odzieżowa. Eksport tekstyliów i obuwia zmniejszył się o 60% (w porównaniu z rokiem 2018). Brytyjscy detaliści szyją ubrania w krajach azjatyckich, wobec tego produkty nie są objęte przez taryfy wynegocjowane w umowie handlowej po Brexicie. Eksport żywności i żywych zwierząt odnotował spadek o 18%. W przypadku transportu jedzenia i zwierząt istnieją dodatkowe restrykcyjne wymagania, które mogą utrudniać handel. Rolnicy uprawiający warzywa sprzedali do krajów UE 40% mniej plonów, głównie z uwagi na brak pracowników sezonowych.

Jednak nawet pomimo złych wyników dotyczących eksportu i importu, które odnotowała Wielka Brytania, Unia Europejska wciąż pozostaje jej kluczowym partnerem handlowym.

Gareth Thomas, minister ds. handlu międzynarodowego, powiedział:

Ministrowie nie robią wystarczająco dużo, aby wspierać naszych eksporterów na rynkach poza Europą, podczas gdy umowa, którą wynegocjowali z UE, doprowadziła do długich kolejek ciężarówek w Dover, dużego wzrostu biurokracji i znacznego spadku handlu.

Pomimo trudnej sytuacji na brytyjskim rynku, trudno mówić o długoterminowej zmianie. Na wymianę handlową w minionych latach wpływała przede wszystkim pandemia i związane z nią obostrzenia. Jednak oczywiste wydaje się, że opuszczenie UE sprawia, że bariery związane z eksportem obniżają atrakcyjność brytyjskich produktów na unijnym rynku. Biurokracja, szereg wymogów prawnych oraz przedłużające się dostawy podważają konkurencyjność większości towarów.

Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker