Azja i Oceania

Filipiny chcą zredukować 75% emisji w 13 lat. Pomóc mają inwestorzy z Europy

Filipiny zaczną emitować zielone obligacje skierowane do europejskich inwestorów, aby zmniejszyć udział elektrowni węglowych i stymulować inwestycje w OZE. Przed pandemią kraj rozwijał się bardzo dynamicznie, jednak obecnie gospodarka jest w najgorszej kondycji od lat. 

Redukcja 75% emisji w 13 lat

Filipiny chcą wpływać na ograniczenie emisyjności poprzez emisję papierów wartościowych. Według założeń do 2035 roku kraj zredukuje emisyjność o 75%. Fundusze na wykonanie ambitnego planu mają zostać uzyskane od europejskich inwestorów. Zgodnie z zapowiedziami filipińskiego sekretarza finansów, Carlosa Domingueza, sprzedaż ruszy w nadchodzących tygodniach.

Zobacz także: Największe miasta świata niedługo będą tylko w Azji i Afryce

Filipiny wyemitują zielone obligacje, aby stymulować inwestycje w OZE

Aby zrealizować założenia, w planach jest wyłączenie elektrowni węglowych i zwiększenie inwestycji w alternatywne źródła energii. Od lat rozwój kraju stymulują kredyty zagraniczne, pochodzące głównie z Japonii, Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Manila wspiera program prywatyzacji, jednak wciąż znaczna część przedsiębiorstw znajduje się w rękach rządu. W zeszłym roku kraj zmagał się z największą w historii recesją. PKB spadł o 16,5% r/r. Pomimo że przez ostatnie lata państwo było jednym z najdynamiczniej rozwijających się w regionie, pandemia znacząco wpłynęła na pogłębienie się nierówności pomiędzy biednymi a bogatymi. W kraju praktycznie nie występuje klasa średnia, a rozwarstwienie społeczeństwa przybiera na sile.

Zobacz także: Liczba robotów na świecie rośnie. Azja przoduje w robotyzacji

Władza otwarcie przyznaje, że bez pomocy ze strony inwestorów z bogatszych krajów nie uda jej się ograniczyć emisji zanieczyszczeń. Obecnie gospodarka jest w złym stanie, coraz więcej mieszkańców regionu decyduje się na emigrację do Singapuru, Japonii czy Hongkongu. W swoich działaniach rząd podążą przykładem filipińskich firm takich jak BDO Unibank Inc i jednostki energetycznej Ayala Corp., AC Energy Corp., którym w ostatnich latach udało się wyemitować zielone obligacje i zyskać niezbędne środki finansowe. Zwrócenie się ku Europie zamiast jak w większości krajów regionu, ku Chinom może wynikać z konfliktu obejmującego akwen Morza Południowochińskiego.

Gospodarka Malezji jest zagrożona przez restrykcje covidowe i inflację

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker