Polska

Ile wniósł deficyt budżetowy Polski w 2021 roku? Na tle UE wypadliśmy naprawdę dobrze

Jak wynika z danych Eurostatu, deficyt budżetowy Polski w 2021 roku był naprawdę niewielki. Na tle Unii Europejskiej wypadamy naprawdę nieźle. Lepszy wynik budżetu odnotowano jedynie w 5 krajach członkowskich UE.

Zapewne wielu z was słyszało straszenie przez polityków nierozsądną polityką fiskalną państwa. Wydatki, które nie mają pokrycia w dochodach oraz rosnący dług. Wielu polityków zwraca także uwagę na to, że wiele miliardów złotych znalazło się poza kontrolą polskiego parlamentu. Takie działania mogą być niebezpieczne dla stabilności finansów publicznych. Wyciąganie wydatków poza budżet pozwala bowiem ominąć prawne regulacje dotyczące jego wysokości. Zbyt wielkie wydatki mogą drastycznie zwiększyć dług, a koszt jego obsługi zacznie wtedy być problemem. Już teraz koszt polskiego długu zaczyna drastycznie rosnąć, dlatego wiele osób zaczyna sprawdzać, w jakiej kondycji jest nasz budżet. Czy jednak sytuacja finansów publicznych jest w Polsce słaba?

Ile wniósł deficyt budżetowy Polski w 2021 roku?

Jaki był wynik budżetu w 2021 roku? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy rozdzielić od siebie dwa pojęcia. W Polsce mamy do czynienia z dwoma definicjami deficytu. Jeden, o którym informował nas rząd, nie obejmował wydatków wyciągniętych z budżetu przy pomocy kreatywnej księgowości. Znacznie lepsza jest definicja unijna. Tzw. wynik sektora GG (general goverment) obejmuje także te wydatki, które zostały wyciągnięte poza budżet. Inaczej mówiąc — przedstawia on obraz finansów państwa w uczciwy sposób.

Zobacz też: Gospodarka Polski w 2022 roku zaskakuje ekspertów. PKB w I kwartale mógł urosnąć o 8% r/r!

I patrząc na wynik sektora GG, Polska wypada naprawdę nieźle. Dobrą sytuacją pochwaliło się na swoich social media Ministerstwo Finansów. Z wykresu zamieszczonego przez MF wynika, że jedynie kilka państw osiągnęło lepszy wynik. Nadwyżkę zanotowano jedynie w Luksemburgu i Danii. W Szwecji, na Litwie i na Cyprze deficyt był mniejszy od Polski. Na 6. pozycji znalazł się nasz kraj. Kraje z największym deficytem to kolejno: Malta, Grecja, Łotwa, Włochy, Rumunia, Hiszpania, Węgry, Francja, Słowacja, Czechy oraz Austria.

To oznacza, że polskie finanse publiczne były w zeszłym roku we względnie dobrej sytuacji. Wysoki nominalny wzrost PKB oraz niski poziom deficytu budżetowego pozwoliły na zmniejszenie wysokości polskiego długu publicznego wyrażonego jako % PKB.

Budżet Polski z 4. najlepszą sytuacją w UE. Nigdy nie było tak dobrze!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker