EuropaGospodarka

Deficyt budżetowy Malty wyniósł 8% PKB. Kraj będzie musiał wdrożyć programy oszczędnościowe

Deficyt budżetowy Malty w 2021 roku był największym deficytem w całej Unii Europejskiej i wyniósł on aż 8 proc. tamtejszego PKB. Z tego powodu, jak informuje portal The Shift, najprawdopodobniej w następnym roku kraj ten zostanie objęty procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to, że będzie on musiał wdrożyć odpowiednie programy oszczędnościowe. Co ciekawe, mimo tego, że dług publiczny Malty w stosunku do PKB w ostatnich dwóch latach wzrósł aż o prawie 17 pkt proc., to dalej nie przekracza on progu 60 proc. 

Deficyt budżetowy Malty wyniósł 8% PKB. Kraj będzie musiał wdrożyć programy oszczędnościowe

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w 2020 i 2021 roku deficyt budżetowy Malty osiągnął rekordowe wartości. Co warto zaznaczyć, w 2021 roku kraj ten miał największy deficyt w całej Unii Europejskiej. Według szacunków Eurostatu wyniósł on aż 8 proc. tamtejszego PKB. Z kolei średni deficyt w UE wyniósł 4,7 proc. a w Grecji, która od wielu lat zmaga się ze zbyt wysokim zadłużeniem publicznym, 7,4 proc. 

Wykres: deficyt budżetowy Malty jako procent PKB

Deficyt budżetowy Malty
Źródło: The Shift,

Zobacz także: Ile wniósł deficyt budżetowy Polski w 2021 roku? Na tle UE wypadliśmy naprawdę dobrze

Co warto zaznaczyć, zarówno w 2021, jak i w 2020 roku deficyt budżetowy Malty był znacznie powyżej tego dopuszczalnego przez zasady ustanowione w Maastricht. Otóż według reguł tam uchwalonych, roczny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie powinien przekraczać 3 proc. PKB. Co prawda, ze względu na wybuch pandemii koronawirusa pozwolono państwom bardziej się zadłużać, jednakże, jak donosi portal The Shift, w przyszłym roku KE znowu ma zacząć restrykcyjnie kontrolować, czy państwa nie łamią reguł ustalonych w Maastricht. 

Ponadto, ze źródeł, do których dotarli dziennikarze wspomnianego portalu, wynika, że w 2023 roku Malta prawdopodobnie zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to, że kraj ten będzie musiał wdrożyć odpowiednie programy oszczędnościowe i znacznie zmniejszyć deficyt budżetowy. 

Zobacz także: Malta w pełni zalegalizowała marihuanę. Będzie można mieć 7 gram

Dług publiczny Malty w stosunku do PKB dalej jest poniżej 60 proc.

Co ciekawe, mimo tego, że dług publiczny Malty w stosunku do PKB w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł aż o prawie 17 pkt proc., to, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, dalej nie przekroczył on progu 60 proc. ustanowionego w Maastricht. Co jeszcze bardziej interesujące, obecnie wynosi on 57 proc. i jest aż o 31,1 pkt proc. niższy od średniej unijnej.

Wykres: dług publiczny Malty w stosunku do PKB

Dług publiczny Malty w stosunku do PKB
Źródło: Trading Economics

Najbogatsi Rosjanie są w potrzasku. Kończą się im raje podatkowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker