GospodarkaPolska

500+ nie wpłynęło ani na religijność, ani na poparcie innych reform PIS

W zaktualizowanej wersji badania „When Populists Deliver on their Promises: the Electoral Effects of a Large Cash Transfer Program in Poland” naukowcy Jan Gromadzki, Katarzyna Sałach i Michał Brzeziński postanowili przyjrzeć się między innymi temu, jak wdrożenie 500+ wpłynęło na wartości wyznawane przez polskie społeczeństwo oraz poparcie dla innych reform Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazało, wprowadzenie programu wpłynęło pozytywnie na zadowolenie jego beneficjentów z życia i ich zaufanie do władzy. Jednakże nie miało ono praktycznie żadnego wpływu na przykład na poparcie dla reformy Trybunału Konstytucyjnego ani na religijność i ksenofobię rodaków. 

500+ dało Prawu i Sprawiedliwości zwycięstwo w wyborach parlamentarnych

Na początku bieżącego roku zostało opublikowane wspomniane badanie. Jego autorzy głównie przeanalizowani jak program rodzinna 500+ wypłynął na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazało, dzięki wprowadzeniu tej reformy PiS uzyskało od 500 tys. do 700 tys. dodatkowych głosów w wyborach do Sejmu w 2019 r. Co warto zaznaczyć, to właśnie te dodatkowe głosy sprawiły, że uzyskali oni większość w parlamencie. Gdyby nie ci wyborcy, w analizowanym roku PiS objąłby jedynie od 225 do 227 mandatów w Sejmie.

Zobacz także: PiS wygrało wybory w 2019 roku dzięki programowi 500+ [BADANIE]

Program wpłynął pozytywnie na zadowolenie Polaków z życia

Z kolei 17 maja badacze postanowili zaktualizować to badanie o dane między innymi odnośnie tego, jak 500+ wpłynął na wartości wyznawane przez Polaków i ich satysfakcję z życia. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, istnieje relatywnie silna korelacja między roczną kwotą zasiłku na dziecko a zadowoleniem z życia. Im więcej dana osoba otrzymuje środków w ramach analizowanego programu, tym bardziej jest ona zadowolona zarówno ze swojej sytuacji finansowej, jak i aktualnej sytuacji gospodarczej. 

500+ a wartości wyznawane przez Polaków
Źródło: Jan Gromadzki, Katarzyna Sałach i Michał Brzeziński, „When Populists Deliver on their Promises: the Electoral Effects of a Large Cash Transfer Program in Poland”

Do tego z danych zamieszczonych na powyższym wykresie wynika również, że ludzie zaczęli być bardziej ufni wobec władzy. Szczególnie mocno wśród beneficjentów wzrosło zaufanie do parlamentu. Choć z drugiej strony liczba otrzymywanych świadczeń praktycznie w ogóle nie jest skorelowana z ogólny poziomem zaufania danej osoby. 

500+ nie zmienił wartości wyznawanych przez polskie społeczeństwo

Co interesujące, z badania autorów wynika również, że program 500+ nie miał praktycznie żadnego wpływu na wartości wyznawane przez polskie społeczeństwa. Ludzie pobierający świadczenia nie stali się ani bardziej konserwatywni, ani nagle nie zaczęli wyznawać egalitarnych wartości. Choć warto odnotować fakt, że liczba otrzymanych świadczeń przez daną osobą jest ujemnie skorelowana z jej negatywnym postrzeganiem lesbijek i gejów. Oznacza to, że im więcej dana osoba otrzymała w ramach programu 500+, tym mniej wrogo nastawiona stawała się wobec osób o takiej orientacji seksualnej.  

Zobacz także: 500+ nie działa? Marlena Maląg: Niska dzietność to wina PO

Naukowcy w zaktualizowanym badaniu postanowili sprawdzić również, jak program 500+ wpłynął na poparcie dla innych reform Prawa i Sprawiedliwości. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, korelacja między liczbą otrzymywanych świadczeń na dziecko a poparciem dla „reformy” Trybunału Konstytucyjnego, obniżenia wieku emerytalnego i zmian w systemie edukacji była praktycznie zerowa. 

500+ a poparcie dla reform PiS
Źródło: Jan Gromadzki, Katarzyna Sałach i Michał Brzeziński, „When Populists Deliver on their Promises: the Electoral Effects of a Large Cash Transfer Program in Poland”

Program rodzina 500 plus nie wypycha kobiet z rynku pracy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker