Gospodarka

Inflacja na świecie w 2022 roku: gdzie będzie najwyższa?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że inflacja na świecie w 2022 roku osiągnie relatywnie wysokie wartości. Zgodnie z prognozami będzie ona wyższa w gospodarkach rozwijających się, gdzie przewiduje się, że wzrost cen wyniesie średnio 8,7% w ciągu tego roku. Dla krajów rozwiniętych MFW przewiduje wzrost wynoszący ok. 5,7%. Gdzie inflacja będzie najwyższa w 2022 roku? 

Gdzie wzrost cen będzie najszybszy? Wenezuela i Sudan

Pomimo że początek wojny w Ukrainie wymusił na MFW rewizję prognoz gospodarczych (o 1,8% dla krajów rozwiniętych i 2,8% dla krajów rozwijających się), i tak oczekiwania pozostawały podwyższone ze względu na przeciążone łańcuchy dostaw wynikające z potrzeby uzupełniania zapasów po zakończeniu poważnych blokad z powodu Covid-19 (Więcej: Wojna spowalnia światowy wzrost gospodarczy. Ekonomiści z MFW rewidują prognozy). Z uwagi na to, że wiele krajów rozwijających się doświadcza wzrostu gospodarczego, inflacja jest wyższa w tej grupie.

Zobacz także: Zwrot w relacjach pomiędzy USA a Wenezuelą. Czy sankcje całkowicie zostaną zniesione?

Według mapy opracowanej przez analityków Statista najwyższa inflacja będzie w Wenezueli (500%), Sudanie (245,1%), Zimbabwe (86,7%), Turcji (60,5%), Jemenie (59,7%) oraz Argentynie (51,7%).

Zobacz także: Amazon podnosi opłaty dla sprzedawców o „koszty paliwa i inflacji”

Inflacja na świecie w 2022 roku będzie powyżej 5 proc. w 80 państwach

Średnia światowa wynosi 7,4%. Jednak MFW oczekuje, że w krajach doświadczających konfliktów lub borykająca się z problemami gospodarczymi będzie ona dużo wyższa. Według MFW aż 80 państw zarówno zaklasyfikowanych jako rozwinięte i rozwijające się odnotuje inflację powyżej 5%, ale poniżej 10%. Około 60 państw ma utrzymać inflację poniżej progu 5%.

Względem jesiennych prognoz inflacja na Starym Kontynencie, będzie o prawie 9 pkt proc. wyższa, wzrost niższy natomiast o 2,5 pkt proc. Realny spadek PKB Ukrainy ma wynieść ok. 35%, jednak to tylko prognozy, ponieważ analitycy MFW zastrzegają, że nieznany jest termin zakończenia działań zbrojnych. Gospodarcze skutki konfliktu oddziałują jednak na całą Europę Środkową. Największymi zagrożeniami dla gospodarki będą: przedłużająca się wojna, pojawienie się nowych wariantów wirusa, decyzja o całkowitym wstrzymaniu eksportu surowców energetycznych przez Rosję oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach (Więcej: Chiny: spada konsumpcja, rośnie bezrobocie. Lockdowny negatywnie wpływają na gospodarkę).

Oczekiwania inflacyjne: Dlaczego są tak ważne?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker