Gospodarka

Inflacja na świecie w 2022 roku: gdzie będzie najwyższa?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że inflacja na świecie w 2022 roku osiągnie relatywnie wysokie wartości. Zgodnie z prognozami będzie ona wyższa w gospodarkach rozwijających się, gdzie przewiduje się, że wzrost cen wyniesie średnio 8,7% w ciągu tego roku. Dla krajów rozwiniętych MFW przewiduje wzrost wynoszący ok. 5,7%. Gdzie inflacja będzie najwyższa w 2022 roku? 

Gdzie wzrost cen będzie najszybszy? Wenezuela i Sudan

Pomimo że początek wojny w Ukrainie wymusił na MFW rewizję prognoz gospodarczych (o 1,8% dla krajów rozwiniętych i 2,8% dla krajów rozwijających się), i tak oczekiwania pozostawały podwyższone ze względu na przeciążone łańcuchy dostaw wynikające z potrzeby uzupełniania zapasów po zakończeniu poważnych blokad z powodu Covid-19 (Więcej: Wojna spowalnia światowy wzrost gospodarczy. Ekonomiści z MFW rewidują prognozy). Z uwagi na to, że wiele krajów rozwijających się doświadcza wzrostu gospodarczego, inflacja jest wyższa w tej grupie.

Zobacz także: Zwrot w relacjach pomiędzy USA a Wenezuelą. Czy sankcje całkowicie zostaną zniesione?

Według mapy opracowanej przez analityków Statista najwyższa inflacja będzie w Wenezueli (500%), Sudanie (245,1%), Zimbabwe (86,7%), Turcji (60,5%), Jemenie (59,7%) oraz Argentynie (51,7%).

Zobacz także: Amazon podnosi opłaty dla sprzedawców o „koszty paliwa i inflacji”

Inflacja na świecie w 2022 roku będzie powyżej 5 proc. w 80 państwach

Średnia światowa wynosi 7,4%. Jednak MFW oczekuje, że w krajach doświadczających konfliktów lub borykająca się z problemami gospodarczymi będzie ona dużo wyższa. Według MFW aż 80 państw zarówno zaklasyfikowanych jako rozwinięte i rozwijające się odnotuje inflację powyżej 5%, ale poniżej 10%. Około 60 państw ma utrzymać inflację poniżej progu 5%.

Względem jesiennych prognoz inflacja na Starym Kontynencie, będzie o prawie 9 pkt proc. wyższa, wzrost niższy natomiast o 2,5 pkt proc. Realny spadek PKB Ukrainy ma wynieść ok. 35%, jednak to tylko prognozy, ponieważ analitycy MFW zastrzegają, że nieznany jest termin zakończenia działań zbrojnych. Gospodarcze skutki konfliktu oddziałują jednak na całą Europę Środkową. Największymi zagrożeniami dla gospodarki będą: przedłużająca się wojna, pojawienie się nowych wariantów wirusa, decyzja o całkowitym wstrzymaniu eksportu surowców energetycznych przez Rosję oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach (Więcej: Chiny: spada konsumpcja, rośnie bezrobocie. Lockdowny negatywnie wpływają na gospodarkę).

Oczekiwania inflacyjne: Dlaczego są tak ważne?

Polecane artykuły

Back to top button