Chiny

Chiny: spada konsumpcja, rośnie bezrobocie. Lockdowny negatywnie wpływają na gospodarkę

Pomimo że PKB ChRL wzrasta powyżej prognoz analityków, najnowsze dane dotyczące wskaźników konsumpcji oraz bezrobocia są znacznie poniżej oczekiwań. Na obecną sytuację wpływa lockdown w Chinach, m.in. w Szanghaju. 

Zamknięty Szanghaj oddziałuje na chiński rynek

Chiny, w przeciwieństwie do Zachodu, stosują politykę zero-covid (Więcej: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień). W związku z tym rząd stara się całkowicie wyeliminować wirusa ze społeczeństwa. Aby liczba osób zakażonych nie rozprzestrzeniała się, wprowadzane są lockdowny. Duży wpływ na gospodarkę ma przede wszystkim zamknięcie Szanghaju, które bezpośrednio wpływa na życie 25 mln Chińczyków.

Według oficjalnych danych chińskiego Narodowego Biura Statystycznego konsumpcja detaliczna spadła o 3,5% r/r. Tym samym zanotowano pierwszy spadek od marca 2020 roku. Niepokojące są dane dotyczące bezrobocia, które wzrosło do 5,8%, co jest najwyższym poziomem od maja 2020 roku.

Zobacz także: Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Lockdown w Chinach. Wskaźniki dla Chin jeszcze gorsze?

Pomimo że PKB wzrósł 4,8% r/r, co jest wynikiem lepszym od przewidywań analityków, pojawiają się obawy dotyczące gwałtownego spowolnienia w najbliższych miesiącach, które może być spowodowane wskaźnikami bezrobocia i konsumpcji. Niepokoi również przedłużające się zamknięcie Szanghaju. Jeśli sytuacja się nie unormuje, ponowny przestój nadejdzie już w maju (Więcej: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji). Oprócz produkcji przemysłowej wstrzymano również logistykę wokół miasta. Obecnie rekordowa liczba statków czeka na wpłynięcie do portu, co może destabilizować nadszarpnięte już łańcuchy dostaw. Zatory dotyczą również transportu drogowego, destabilizując cały rynek. W pierwszym kwartale tego roku spadła produkcja półprzewodników (o 4,2%), co może zwiastować kolejne problemy m.in. w sektorze motoryzacji.

Zobacz także: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

Jeśli liczba zakażeń nie będzie maleć, prawdopodobnie zostanie wdrożona bardziej restrykcyjna polityka. Pomimo że pozwolono na wznowienie produkcji, problemy związane z logistyką mogą w przyszłym miesiącu wymusić kolejny przestój, co negatywnie odbije się na wskaźnikach makroekonomicznych.

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker