Gospodarka

Forum Ekonomiczne 2022: Europa w obliczu nowych wyzwań

XXXI Forum Ekonomiczne zostało zainaugurowane w Karpaczu omówieniem najważniejszych punktów raportu SGH i FE. W 2022 roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Forum Ekonomiczne 2022 – inauguracja

Forum Ekonomiczne 2022 zostało zainaugurowane przez wstępną prezentację corocznego raportu Szkoły Głównej Handlowej i Forum Ekonomicznego. Uwzględniono w nim 11 tematów istotnych z perspektywy gospodarczej. Zawarto i przeanalizowano tematy takie jak m.in. gospodarka w obliczu COVID-19, wpływ inflacji na rynek pracy i wzrost gospodarczy, rynek mieszkaniowy czy transformację energetyczną. W skład zespołu przygotowującego publikację weszło 64 autorów i współpracowników SGH, 4-osobowy Komitet Redakcyjny, 11 recenzentów i kilkadziesiąt osób pełniących funkcję wsparcia.

Zobacz także: Gospodarka Europy w potrzasku! EBC znajduje się między młotem a kowadłem

Badania pierwotne i wtórne prowadzone były w ostatnich miesiącach. Początkowe ożywienie po pandemii zostało stłumione przez wojnę za wschodnią granicą, która wpłynęła na prognozy i oczekiwania dotyczące gospodarki.

Najważniejsze ustalenia raportu – Europa w obliczu nowych wyzwań

Eksperci podkreślili obecność trudnych warunków gospodarczych, które objęły swoim zasięgiem wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Wspomniano przede wszystkim o kluczowym wydarzeniu, którym była wojna w Ukrainie. Na wielu płaszczyznach zaburzyła ona postrzeganie rynku, znacząco wpłynęła również na same prognozy. 

Autorzy raportu wspomnieli o zorientowaniu się na dwie główne tezy. Pierwszą z nich była ocena potencjału inwestycyjnego, a więc wpływ trudnego otoczenia makroekonomicznego na decyzje przedsiębiorstw czy osób prywatnych. Po drugie, uwzględniono tzw. gospodarcze NATO, a więc konieczność zredefiniowania łańcuchów dostaw czy współpracy międzynarodowej. Głównym celem badania, wskazanym przez autorów, była ocena dylematów, z jakimi musiały się skonfrontować kraje UE w obszarze polityki gospodarczej i zdrowotnej w trakcie pandemii COVID-19. Autorzy wskazali na konieczność dokonania wyboru pomiędzy ochroną życia ludzkiego, a utrzymaniem poziomu zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Jak zapewniono, wielokrotnie był to czas trudnych decyzji. 

Analizowano również strategię przyjętą przez państwa UE-27 przy wykorzystaniu dwóch współczynników poświęcenia. Po pierwsze ekonomicznego i zdrowotnego (covidowego). Pierwszy z nich miał wyrażać odwrotną zależność między stopą bezrobocia a stopą inflacji. Drugi natomiast ukazuje związek pomiędzy relatywną liczbą nadmiarowych zgonów w wyniku pandemii COVID-19, a spowolnieniem wzrostu gospodarczego, a więc skalą recesji. 

W raporcie SGH przedstawiono również wyniki świadczące o wpływie szoku koronawirusowego na znaczne przyspieszenie inflacji, zwłaszcza w drugiej, antycypowanej fazie pandemii, tj. w 2021 roku. Co więcej, zjawisko to objęło kraje zarówno „starej”, jak i „nowej” Unii. 

Zobacz także: Ukraina i Polska utworzą rurociąg do transportu olejów roślinnych

Te głównie wyzwania, z którymi przyjdzie zmierzyć się Europie w ciągu zbliżających się kilkunastu miesięcy to przede wszystkim reperkusje pandemii oraz wojny w Ukrainie. W niepewnych warunkach gospodarczych prognozy pozostają niestabilne, jednak warto już teraz podejmować decyzje, które mogą okazać się kluczowe w perspektywie nadchodzących lat.

Jak powiedzieli autorzy raportu podczas konferencji:

[Raport] ma umożliwić liderom biznesu, przedstawicielom administracji rządowej, samorządowej i trzeciego sektora efektywniejsze podejmowanie decyzji w czasach ogromnych globalnych zawirowań spowodowanych najpierw pandemią COVID-19, a od lutego 2022 r. wojną w Ukrainie i związanymi z tym kryzysami.

Raport SGH i FE to jedna z najważniejszych i najbardziej obszernych publikacji na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na konferencji pojawiły się również sugestie, aby w przyszłych latach odejść od komparatystyki państw EŚW i rozszerzyć zakres. Bardziej szczegółowe i rozlegle omawianie konkretnych punktów podczas paneli i debat w Strefie SGH. Materiały można znaleźć również w mediach społecznościowych.

W trakcie całego sympozjum zaplanowano ponad 300 wydarzeń, głównie debat i paneli eksperckich z udziałem przedstawicieli świata biznesu i polityki. Oprócz rodzimych specjalistów , na Forum mają pojawić się również postaci takie jak była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykola Solskyi czy deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk. 

W Karpaczu poruszanymi tematami będą m.in. rynek nieruchomości w niestabilnych warunkach rynkowych czy kwestie zdrowia Polaków. Zapraszamy do śledzenia relacji na naszej stronie internetowej.

Polityka monetarna na obecne czasy. Kto ma rację w tym fundamentalnym sporze? [OPINIA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker