Polska

Bezrobocie w Polsce wzrosło, ale spadło – GUS koryguje dane

Bezrobocie w Polsce nadal spada. Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe  dane dotyczące poziomu bezrobocia w naszym kraju. Bezrobocie okazało się wyższe od oczekiwań, ale to nie liczba osób bez pracy jest tutaj zaskoczeniem.

Bezrobocie w Polsce urosło, ale spadło

Główny Urząd Statystyczny, jak co miesiąc, opublikował dane dotyczące liczby osób bezrobotnych w naszym kraju. Analitycy oczekiwali, że bezrobocie w Polsce spadnie z poziomu 4,9% w sierpniu do 4,8% we wrześniu. Tak jednak się nie stało, a GUS poinformował, że we wrześniu 5,1% aktywnych zawodowo pozostawało bez pracy. Liczba bezrobotnych mimo to spadła. Jak to możliwe?

Wszystko za sprawą spisu rolnego. Na jego podstawie dokonano aktualizacji liczby aktywnych zawodowo. Bezrobotni to ta część aktywnych zawodowo, która nie może znaleźć pracy. Liczba bezrobotnych spadła, ale po zaktualizowaniu liczby aktywnych zawodowo, bezrobocie w Polsce wzrosło. Warto jednak dodać, że po aktualizacji okazało się, że w sierpniu bezrobocie wynosiło nie 4,9% a 5,2%. Oznacza to, że bezrobocie faktycznie spadło – o 0,1 p.p.

Mimo spowolnienia bezrobocie w Polsce nadal spada

Wojna na Ukrainie i związany z nią kryzys energetyczny uderza w gospodarkę Polski. Szczególnie widać to po spowalniającym wzroście gospodarczym czy wynikach budownictwa. Mimo tych zawirowań, bezrobocie w Polsce nadal spada. Jest już o krok od pobicia rekordu sprzed pandemii (5,0%).

Realnie jest już niższe. Wynika to z faktu, że na podstawie spisu skorygowano dane do grudnia 2020 roku. Stopa bezrobocia wzrosła przez to skokowo aż o 0,5 p.p. Możemy więc śmiało powiedzieć, że kondycja rynku pracy jest obecnie jeszcze lepsza niż w 2019 roku. A to już powinno dziwić.

Wykres 1. Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce
ING

Dobrą sytuację potwierdza także Eurostat. Zaraz po Czechach, to właśnie Polska może pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w UE. Z kolei OECD twierdzi, że na świecie rywalizować możemy z takimi gospodarkami jak Korea, Czechy i Japonia.

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce nadal spada. Jest najniższe w historii

Eurostat opublikował ostatnio dane dotyczące inflacji w regionach UE. Ze statystyk tych wynika, że w ścisłej czołówce znajdują się aż 3 polskie regiony. Najniższe bezrobocie w 2021 odnotowano w Warszawie (2,1%). Czy to dobry rezultat? Lepszy osiągnęła jedynie Dolna Bawaria. Można więc śmiało powiedzieć, że zjawisko bezrobocia w naszej stolicy w praktyce niemal nie występuje.

Bardzo małą liczbę bezrobotnych odnotowano także w Wielkopolsce i na Pomorzu. Nie mamy co prawda danych z lubuskiego, ale dane z 2020 roku sugerują, że także ten region Polski powinien znajdować się w ścisłej unijnej czołówce.

Gdzie bezrobocie w Polsce jest najwyższe?

Podobne wnioski można wysnuć także z danych GUS. Regionem o najniższym bezrobociu jest Wielkopolska. Bez pracy pozostaje tam (UWAGA: DANE Z SIERPNIA, SPRZED REWIZJI) jedynie 2,7% aktywnych zawodowo. Drugie miejsce zajęło województwo śląskie. Bezrobocie wynosi tam jedynie 3,7%. Podium zamyka województwo lubuskie, gdzie jest to 4,1%. Poniżej 5% także w województwie mazowieckim i w pomorskim.

Najgorzej jest w województwie warmińsko-mazurskim. Bezrobocie w tym pełnym jezior regionie Polski wynosi aż 7,6%. Drugie najwyższe bezrobocie odnotowano na Podkarpaciu (7,3%). Dziwić może zamykające podium województwo kujawsko-pomorskie. Bezrobocie tutaj wynosi 6,8%.

Bezrobocie w Polsce mapa

PIE

Bezrobocie według Eurostatu i GUS

Jak pewnie zauważyło wiele osób, bezrobocie raportowane przez GUS jest wyższe od tego, które podaje Eurostat. Dlaczego tak się dzieje? Omawiane w tym artykule jest tzw. bezrobocie rejestrowane. Wylicza się je na podstawie danych z Urzędów Pracy. Przedstawia ono więc liczbę zarejestrowanych w UP bezrobotnych.

Jak pewnie łatwo się domyślić, liczba rzeczywista jest inna. Wiele osób pracuje na czarno, a w Urzędzie Pracy rejestruje się dla zasiłku lub ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo część zarejestrowanych może nie poszukiwać pracy, co w teorii powinno wykluczać ich z grona osób bezrobotnych. Aktywne poszukiwanie pracy jest bowiem jednym z warunków, które trzeba spełnić, aby zostać bezrobotnym.

Znacznie lepsza jest tutaj stopa bezrobocia BAEL (badanie aktywności ekonomicznej ludności). To powstaje na podstawie anonimowych ankiet. Bezrobocie BAEL jest publikowane przez OECD czy Eurostat. Także GUS liczy i publikuje tę stopę bezrobocia. Robi to jednak jedynie raz na kwartał (bezrobocie rejestrowane podawane jest co miesiąc).

Warszawa stolicą z najniższym bezrobociem w UE. W czołówce Wielkopolska i Pomorze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker