NieruchomościPolska

Definitywny koniec pracy zdalnej? Poruszenie na rynku nieruchomości biurowych

Wysoka aktywność najemców biurowych może przesądzić o przyszłości pracy zdalnej w Polsce

Na rynku nieruchomości komercyjnych w ostatnich trzech kwartałach obserwowana była wysoka aktywność. Rośnie zainteresowanie przestrzenią do pracy, szczególnie w najwyższych klasach A i B. Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych często przesądza o przyszłości pracy zdalnej w Polsce. 

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych

Według danych firmy CBRE, w pierwszym półroczu podpisano umowy na wynajęcie 828 tys. mkw powierzchni biurowej w Polsce. To poziom bliski rekordu. Jak podaje CBRE, w biurowcach klasy A i B w największych polskich miastach pracuje ponad 1 mln osób.

Biurowce klasy A to najwyższy standard, wyróżniają się najlepszą infrastrukturą techniczną. Co więcej, są najlepiej zlokalizowane i skomunikowane, dlatego ich wynajem jest najdroższy. Biurowce klasy B również wyróżniają się wysokim standardem, jednak z reguły są nieco starsze. Klasa C to budynki zlokalizowane zazwyczaj na obrzeżach miast. Zostały oddane do użytku ponad 20 lat temu, są mniej atrakcyjne architektonicznie, lecz ich wynajęcie jest najtańsze.

Zobacz także: Perspektywy dla rynku magazynowego w Polsce w obliczu wojny w Ukrainie

Analitycy CBRE ostrzegają, że na rynku nieruchomości biurowych popyt może nie nadążyć za podażą. Obecnie w budowie w dużych polskich miastach jest 490 tys. m kw. W poprzednich latach w samej Warszawie powierzchnia budowanych obiektów wynosiła 800 tys. m kw. W pierwszych trzech kwartałach tego roku pod względem aktywności przeważał rynek warszawski. W analizowanym okresie na rynkach regionalnych odnotowano natomiast 42% aktywności inwestycyjnej:

W ujęciu sektorowym 3 kw. 2022 r. należał do nieruchomości magazynowych (59%). Biorąc pod uwagę sumaryczne wolumeny od początku roku, największy udział w rynku odnotował segment biurowy (39%). Tuż za nim uplasował się sektor przemysłowo-logistyczny (36%), natomiast udział segmentu handlowego wyniósł 19%.

Zobacz także: Rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Trójmieście. To najlepszy wynik regionalny w Polsce

Przyszłość zdalnej pracy w Polsce – pracownicy powrócą do biur na dobre?

Biorąc pod uwagę aktywność pracodawców na rynku nieruchomości biurowych trudno zakładać, że praca zdalna stanie się nową normą. W większości przypadków firmy wywierają presję na powrót do biur, a gdy sprzeciw ze strony pracowników jest znaczny, wdrażane są ustępstwa w postaci pracy hybrydowej.

Na podstawie raportu „EMEA Office Occupier Sentiment Survey” trend na pracę z domu, który utrzymywał się w trakcie pandemii, dobiega końca. Polacy, z wyjątkiem określonych branż, wracają do biurowców, co wpływa na kondycję rynku nieruchomości komercyjnych. Jednak według opracowania CBRE tylko 6% pracodawców decyduje się na zmuszenie pracowników do pracy w biurze przez pięć dni w tygodniu. W większości pozostawiona została możliwość pracy przez 1-2 dni pracy zdalnej w trybie home office. Nowe regulaminy wdrażane po pandemii zależą głównie od rodzaju działalności przedsiębiorstwa oraz branży. Z raportu CBRE wynika, że 68% pracodawców będzie promować regularny powrót do biur, co z pewnością przełoży się na aktywność inwestorów i deweloperów.

Niemniej czas powrotu do biur znacząco odsunął się w czasie. Eksperci rynkowi i deweloperzy oczekiwali, że pracownicy powrócą do pełnienia codziennych obowiązków w biurowcach już w połowie 2021 roku. Jednak z uwagi na obostrzenia oraz utrzymujące się zagrożenie epidemiczne proces ten został odłożony w czasie, co widać po przytoczonych powyżej danych dla rynku w pierwszym półroczu oraz wolumenie inwestycyjnym. Jak podaje CBRE:

O ile wolumen inwestycyjny odnotowany w 3 kw. 2022 r. był na porównywalnym poziomie jak w roku ubiegłym, o tyle wartość zainwestowanego kapitału od stycznia do września 2022 r. była o 22% wyższa względem analogicznego okresu w 2021 r. Stanowi to pozytywny sygnał z rynku inwestycyjnego, niemniej jednak ogólna niepewność ekonomiczna oraz tocząca się wojna w Ukrainie powodują, że część inwestorów zachowuje konserwatywne podejście do nowych transakcji kupna-sprzedaży i odkłada decyzję w czasie.

Pracownicy wracają do biur, co widać po poruszeniu na rynku nieruchomości komercyjnych. Nowym projektom oraz inwestycjom może zagrozić niepewność związana z wojną za wschodnią granicą oraz trudne otoczenie makroekonomiczne (Więcej: Produkcja budowlana w Polsce poniżej oczekiwań. Jakie zmiany pojawiają się na rynku? oraz Sytuacja w sektorze budowlanym jest najgorsza od lat! Tak źle nie było od 2012 roku).

Praca zdalna w Polsce nadal jest mało popularna, mimo że powinno być inaczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker