Polska

Rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Trójmieście. To najlepszy wynik regionalny w Polsce

Badanie firmy doradczej Colliers wskazuje, że rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Trójmieście. Obecnie na trójmiejskim rynku całkowita podaż wynosi ponad 963 tys. mkw.

Rynek nieruchomości biurowych w obliczu mijającej pandemii

W 2021 roku w Trójmieście oddano blisko 73,2 tys. mkw. nowych biur. To najlepszy wynik spośród wszystkich miast regionalnych (nie wliczając stolicy). Tym samym na Pomorzu funkcjonuje już prawie 1 mln mkw. biur. Najwięcej powierzchni przybyło w Gdyni, gdzie oddano do użytku wieżowiec 3T Office Park (38,5 tys. mkw.). Dodatkowo w budowie pozostają Kielecka 2 (11,4 tys. mkw.) oraz Vastint – Waterfront II (ok. 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej). Najwięcej inwestycji planowanych jest jednak na terenie Gdańska.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce oszaleją. W miesiąc ubyło 65% mieszkań do wynajęcia na otodom.pl

Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers w Trójmieście informuje, że w budowie pozostaje prawie 100 tys. mkw., w planach jest budowa kolejnych 153 tys. mkw. Jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów, w ubiegłym roku wzrósł do 12,3%, jednak pozostaje niższy niż średnia dla rynków regionalnych (14,2%).

Rosnący popyt na biura w Trójmieście

W Trójmieście obserwuje się również rosnący popyt na biura. Według danych zebranych przez Colliers w 2021 roku zainteresowanie ze strony najemców było większe niż w latach poprzednich, wliczając w to 2019 rok. W 2021 roku podpisano umowy dotyczące wynajmu 109 tys. mkw. powierzchni biurowych. Tym samym było to o 20 tys. mkw. więcej niż w 2020 roku i prawie 9 tys. mkw. więcej niż w 2019 roku.

Zobacz także: Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Porcie Gdańsk!

Główny udział w rynku (42%) miały renegocjacje. W strukturze popytu 41% stanowiły nowe umowy. Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie powrotu do biur, coraz więcej firm decyduje się na formę pracy hybrydowej. Jak podaje Colliers, obecnie inwestorzy skłaniają się ku budowaniu inwestycji typu mixed-use, które umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni na kilka sposobów, łącząc infrastrukturę biurową z lokalami usługowymi. Pojawia się również trend ograniczania przestrzeni przeznaczonej na pracę na rzecz stref  reprezentacyjnych wykorzystywanych do spotkań z klientami.

Wojna na Ukrainie wywinduje ceny mieszkań. We Wrocławiu ceny najmu wzrosły w 2 tygodnie o 33%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker