Polska

Rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Trójmieście. To najlepszy wynik regionalny w Polsce

Badanie firmy doradczej Colliers wskazuje, że rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Trójmieście. Obecnie na trójmiejskim rynku całkowita podaż wynosi ponad 963 tys. mkw.

Rynek nieruchomości biurowych w obliczu mijającej pandemii

W 2021 roku w Trójmieście oddano blisko 73,2 tys. mkw. nowych biur. To najlepszy wynik spośród wszystkich miast regionalnych (nie wliczając stolicy). Tym samym na Pomorzu funkcjonuje już prawie 1 mln mkw. biur. Najwięcej powierzchni przybyło w Gdyni, gdzie oddano do użytku wieżowiec 3T Office Park (38,5 tys. mkw.). Dodatkowo w budowie pozostają Kielecka 2 (11,4 tys. mkw.) oraz Vastint – Waterfront II (ok. 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej). Najwięcej inwestycji planowanych jest jednak na terenie Gdańska.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce oszaleją. W miesiąc ubyło 65% mieszkań do wynajęcia na otodom.pl

Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers w Trójmieście informuje, że w budowie pozostaje prawie 100 tys. mkw., w planach jest budowa kolejnych 153 tys. mkw. Jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów, w ubiegłym roku wzrósł do 12,3%, jednak pozostaje niższy niż średnia dla rynków regionalnych (14,2%).

Rosnący popyt na biura w Trójmieście

W Trójmieście obserwuje się również rosnący popyt na biura. Według danych zebranych przez Colliers w 2021 roku zainteresowanie ze strony najemców było większe niż w latach poprzednich, wliczając w to 2019 rok. W 2021 roku podpisano umowy dotyczące wynajmu 109 tys. mkw. powierzchni biurowych. Tym samym było to o 20 tys. mkw. więcej niż w 2020 roku i prawie 9 tys. mkw. więcej niż w 2019 roku.

Zobacz także: Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Porcie Gdańsk!

Główny udział w rynku (42%) miały renegocjacje. W strukturze popytu 41% stanowiły nowe umowy. Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie powrotu do biur, coraz więcej firm decyduje się na formę pracy hybrydowej. Jak podaje Colliers, obecnie inwestorzy skłaniają się ku budowaniu inwestycji typu mixed-use, które umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni na kilka sposobów, łącząc infrastrukturę biurową z lokalami usługowymi. Pojawia się również trend ograniczania przestrzeni przeznaczonej na pracę na rzecz stref  reprezentacyjnych wykorzystywanych do spotkań z klientami.

Wojna na Ukrainie wywinduje ceny mieszkań. We Wrocławiu ceny najmu wzrosły w 2 tygodnie o 33%

Polecane artykuły

Back to top button