FinanseUSA

57% amerykańskich gospodarstw nie zapłaciło w 2021 roku federalnego podatku dochodowego

Według raportu przytaczanego przez CNN ponad połowa gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych nie zapłaciła federalnego podatku dochodowego ze względu na fundusze pomocowe, ulgi podatkowe i bodźce stymulacyjne. W USA federalny podatek dochodowy stał się pretekstem do postulowania zmian w systemie. 

Federalny podatek dochodowy nie dla wszystkich Amerykanów

Dla porównania przed pandemią wskaźnik ten wynosił 44%. Według ekspertów do sytuacji przyczynił się kryzys związany z pandemią. Wiele osób straciło pracę, odnotowało istotny spadek dochodów oraz korzystało z ulg podatkowych.

Howard Gleckman, starszy pracownik w Tax Policy Center, powiedział:

Rozszerzona ulga podatkowa na dzieci zmniejszyła zobowiązania podatkowe ponad stu milionów gospodarstw domowych i tymczasowo przekształciła wielu z płatników niewielkich kwot federalnego podatku dochodowego w osoby, które nie płacą.

Zobacz także: Fed: globalne embargo na surowce z Rosji wywoła kryzys finansowy jeszcze w tym roku

Reformy podatkowe w USA coraz bliżej?

Federalne podatki dochodowe stanowią część całkowitego obciążenia podatkowego. Znaczna większość Amerykanów płaci podatki od wynagrodzeń, tak więc udział obywateli, którzy nie płacili podatku ani od wynagrodzeń, ani federalnych dochodowych wyniósł 19% w 2021 roku i był nieco wyższy niż 17% odnotowane jeszcze przed pandemią. Podatnicy zobowiązani są często do zapłaty również podatków stanowych oraz lokalnych.

Jednak wysoki wskaźnik niepłacących stał się pretekstem konserwatystów i Republikanów wzywających do reformy podatkowej. Oskarżają Demokratów o politykę rozdawnictwa, która sprawia, że osoby w wieku produkcyjnym nie podejmują pracy i wykorzystują program świadczeń socjalnych.

Zobacz także: USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

Centrum Polityki Podatkowej podjęło się szacunków dotyczących podatków, z których wynika, że postulowany  przez zwolenników reformy podatkowej plan, aby wszyscy Amerykanie płacili co najmniej 100 dolarów podatku dochodowego, przyniósłby 100 mld budżetowi dolarów dochodów w tym roku. Według CNN plan byłby regresywny, ponieważ ponad 80% podwyżki podatków opłacałyby gospodarstwa domowe zarabiające ok. 54 000 USD lub mniej, natomiast 97% byłoby opłacane przez gospodarstwa zarabiające mniej niż 100 000 USD. Zdaniem krytyków tego rozwiązania zmuszanie Amerykanów do płacenia kolejnych podatków mija się z celem. Jako argument przywołują fakt, że ludzie nie płacą podatku federalnego, gdyż nie zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy.

Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker