USA

Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Jak wynika z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze CNBC, w najbliższy poniedziałek Joe Biden zamierza zaproponować wprowadzenie nowego podatku. Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów, bo o nim mowa, ma sprawić, że najbogatsze gospodarstwa domowe w USA, przekażą w ramach federalnego PIT przynajmniej 20 proc. swoich dochodów państwu. Co warto zaznaczyć, prawdopodobne jest, iż propozycja prezydenta USA nie przejdzie przez Kongres Stanów Zjednoczonych. 

Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Jak wynika z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze CNBC, w najbliższy poniedziałek Joe Biden zaproponuje wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego dla miliarderów (Billionaire Minimum Income Tax). Jeśli propozycja prezydenta wejdzie w życie, gospodarstwa domowe, o majątku szacowanym na ponad 100 milionów dolarów, będą musiały płacić federalny PIT, którego wartość nie jest niższa od 20 proc. ich łącznych dochodów. 

Zobacz także: Majątek Afroamerykanów wzrośnie o 40%. Wystarczy jedna decyzja Bidena

Co warto zaznaczyć, dotychczas najbogatsi Amerykanie płacili relatywnie mniejszy podatek dochodowy. Z analizy przygotowanej wspólnie przez Radę Doradców Ekonomicznych oraz Urząd Zarządzania i Budżetu (OMB) wynika, iż 400 najbogatszych rodzin w Ameryce (każda z majątkiem ponad 2 mld dolarów) płaciło federalny podatek dochodowy w średniej wysokości 8,2 proc. w latach 2010-2018. Z kolei w analizowanym okresie przeciętny amerykański podatnik oddał rządowi federalnemu 13,3 proc. swoich dochodów.

Ta dysproporcja wynika głównie z tego, iż dotychczas Amerykanie nie musieli płacić podatku dochodowego od niezrealizowanego dochodu. Oznacza to, że choćby zyski z niesprzedanych akcji nie wliczały się do dochodu, od którego następnie naliczano podatek. Jednakże to się zmieni, jeśli podatek zaproponowany przez prezydenta USA zostanie uchwalony. Jak możemy wyczytać w dokumencie:

Nowy podatek minimalny wyeliminuje możliwość nieopodatkowania niezrealizowanych dochodów gospodarstw domowych o najwyższych dochodach przez dziesięciolecia lub pokolenia.

Zobacz także: Globalny CIT stanie się faktem. Minimalna stawka wyniesie 15%

Propozycja prezydenta USA raczej nie przejdzie przez Kongres Stanów Zjednoczonych

Nowy podatek jest częścią ustawy budżetowej Bidena na rok 2023. Z raportu opublikowanego przez Biały Dom wynika, że jeśli jego propozycja wejdzie w życie, deficyt budżetowy USA spadnie łącznie o 360 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. Jednakże prawdopodobne jest, iż nowy podatek nie przejdzie przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Demokraci już w zeszłym roku zaproponowali wprowadzenie podatku od niezrealizowanych zysków kapitałowych najbogatszych Amerykanów. Jednakże projekt nie został przyjęty. 

Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker