Polska

WEI: Polski system podatkowy powinien zostać radykalnie uproszczony

W odpowiedzi na zmiany rządu dotyczące systemu opodatkowania Warsaw Enterprise Institute wystosował stanowisko wzywające do uproszczenia przepisów, aby system podatkowy był bardziej przyjazny obywatelom.

Polski system podatkowy jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie

WEI stwierdza, że Polski Ład sprawił, iż rodzimy system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie. Co więcej, dzieli Polaków na lepszych i gorszych oraz oferuje skomplikowany system ulg.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, niektóre ulgi mają zostać zlikwidowane, a podatek PIT obniżony do 12% dla wszystkich podatników w pierwszym progu. Jednak WEI wskazuje, że konieczne wydają się dalsze pracy nad systemem.

Zapowiadanej obniżce ma towarzyszyć likwidacja ulgi dla klasy średniej, która miała rekompensować podatnikom brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Wprowadza się możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o składki zdrowotne do ustalonych limitów w przypadku przedsiębiorców (osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej). Zdaniem WEI to dobry krok, gdyż sprawia, że system staje się nieco mniej skomplikowany. Ponadto pozytywnym posunięciem ma być likwidacja tzw. ulgi na zabytki.

Zobacz także: Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Krytyka zmian podatkowych w obliczu wojny

WEI poddaje krytyce popularne opinie związane z obniżeniem podatku PIT dla pierwszego progu z 17% do 12%. Niektórzy sądzą, że obniżka może istotnie przyczynić się do wyższych cen. WEI podaje jednak, że wpłynie na wzrost popytu, co będzie działać stymulująco na produkcję i wynagrodzenia, łagodząc tym samym skutek proinflacyjny. W stanowisku dodano także, że:

Z inflacją powinno się walczyć za pomocą polityki pieniężnej, a nie odbierania ludziom majątku w drodze opodatkowania.

Obniżkę poddaje się krytyce również ze względu na niższe dochody samorządów. Tutaj WEI podkreśla konieczność rozważenia reformy finansowania samorządów. Co prawda rząd zapowiada, że będzie rekompensował ubytki, jednak może to przyczynić się do większego uzależnienia ośrodków samorządowych od władzy.

Zobacz także: USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

WEI proponuje, również, aby:

Wśród rozwiązań, które należałoby rozważyć jest wprowadzenie – zamiast PIT – jednolitej daniny, w której zawierałyby się wszystkie składki na rzecz państwa, czy też – w przypadku firm – wprowadzenie niskiego podatku przychodowego. Uproszczenie powinno dotyczyć także podatku VAT oraz innych danin. Ponadto zwracamy uwagę, że zmiany w polskim prawie gospodarczym i podatkowym są zbyt częste, postulując wprowadzenie rocznego vacatio legis dla tego typu legislacji.

Jak podkreślono, Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że wiele wydatków, takich jak choćby 500+ na pierwsze dziecko jest zbędnych, a ich likwidacja pomoże stworzyć większą przestrzeń fiskalną do obniżki podatków lub wymaganych reform, choćby tej dotyczącej finansowania polskiej armii.

Decyzję dotyczącą zmian podatkowych należy rozpatrywać przy uwzględnieniu obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie oraz zmian makroekonomicznych będących pokłosiem pandemii.

Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker