Polska

Wojna na Ukrainie wywinduje ceny mieszkań. We Wrocławiu ceny najmu wzrosły w 2 tygodnie o 33%

Dostępność mieszkań w Polsce znacznie się zmniejszy. Powodem jest wojna na Ukrainie, która sprawiła, że Polska musi przyjąć miliony uchodźców ze wschodu. Ta sytuacji uderzy w ceny mieszkań w Polsce.

Jak informuje Straż Graniczna, od początku wojny, do wczoraj, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już blisko 1,9 mln osób. Choć ruch na granicy słabnie, to liczba uchodźców może dojść nawet do 3 mln osób. Szacunki ekspertów mówią, że 60% z nich jedzie dalej na Zachód. Warto jednak pamiętać, że wielu przybywa do Polski z krajów takich jak Węgry czy Słowacja. Niezależnie od tego, czy zostanie w Polsce 1, czy 2 mln osób, będzie to niezwykłe wyzwanie dla polskiego rynku mieszkaniowego.

W Polsce brakuje mieszkań

Wiele osób uważa, że ceny mieszkań w Polsce są zbyt wysokie. Nie brakuje też opinii, że w naszym kraju powstała bańka spekulacyjna. Analizy dowodzą jednak, że taka sytuacja nie ma miejsca. Tego zdania są m.in. analitycy banku PKO, którzy kilka miesięcy temu przeanalizowali sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Werdykt był jednoznaczny. Ich analiza wykazała, że ceny są uzasadnione z punktu widzenia potrzeb rynku.

Zobacz też: Na polskim rynku nieruchomości jest bańka spekulacyjna. PKO: Nie ma

Na naszym portalu pojawiło się już więcej analiz dotyczących cen mieszkań w Polsce. I wszystkie wykazały, że problemem jest zbyt niska podaż mieszkań w polskiej gospodarce. Pod względem względnej liczby mieszkań Polska znajduje się w samym ogonie Europy. Porównywalne wyniki osiąga Rumunia czy Bułgaria. I w takiej sytuacji do naszego kraju przybyły miliony osób, które też muszą mieć gdzie mieszkać.

Jak informuje Szef zespołu analiz nieruchomości banku PKO, Wojciech Matysiak, w polskich miastach zaobserwowano duży ubytek oferty na rynku wynajmu. W niektórych miastach ubyło ponad połowę ofert.

Wykres 1. Ubytek oferty na rynku wynajmu w największych polskich miastach po wybuchu wojny na Ukrainie.

ubytek oferty na rynku wynajmu

 

Ceny mieszkań w Polsce wystrzeliły

To z kolei wywindowało ceny w całym kraju. Jak informują analitycy banku PKO, stawki na rynku najmu w ciągu ostatnich 2 tygodni wzrosły bardziej niż przez cały rok. We Wrocławiu wynajem jest droższy o 33%, w Krakowie o 26% niż 2 tygodnie temu. Przedstawia to poniższy wykres.

Wykres 2. Ceny najmu w największych polskich miastach (nowe budownictwo)

Ceny najmu w Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker