NieruchomościPolska

Które materiały budowlane są najdroższe? O 60% wzrosły ceny izolacji termicznych

Materiały budowlane są najdroższe od wielu miesięcy. Największy wzrost zanotowano w przypadku izolacji termicznych oraz płyt OSB. Które materiały budowlane są obecnie najdroższe? O ile podrożały materiały budowlane w 2022 roku? 

Najdroższe materiały budowlane – płyty OSB, izolacje

W ostatnich miesiącach rynek zdążył nas przyzwyczaić do skokowych cen materiałów budowlanych. W obliczu kryzysu na rynku stali budowa domu podrożała nawet o kilkanaście procent (Więcej: Kiedy spadną ceny mieszkań? Możliwe, że to kwestia najbliższych miesięcy oraz Co z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”? Żaden bank nie oferuje podobnej oferty).

W pierwszym półroczu 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego ceny materiałów budowlanych wzrosły o ponad 30%. To dla wielu osób zaporowa zmiana, która wymaga odłożenia planów budowy domu na przyszłość. Niepokojąca sytuacja w branży odbija się również na cenach mieszkań dostarczanych przez deweloperów. W Niemczech wzrost cen był tak dynamiczny, że rząd rozważa wprowadzenie eskalacji cen, które miałyby umożliwić podwyższenie cen firmom budowlanym, nawet po wcześniejszym podpisaniu umowy. Dynamiczny wzrost cen narażał deweloperów na ogromne starty, dlatego 30% firm zrezygnowało ze składania ofert i nieubiegania się o nowe zamówienia (Więcej: Niemieckie budownictwo mieszkaniowe pogłębia się w kryzysie. Dojdzie do załamania rynku?).

Polska grupa budowlana PSB Handel S.A. co miesiąc podaje poziom cen najważniejszych materiałów budowlanych, pozwalając tym samym na śledzenie zmian na rynku. W Polsce wzrosty cen odnotowano we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej wzrosły ceny izolacji termicznych (+60%) oraz płyt OSB (+43%). Znaczny wzrost odnotowano w przypadku suchej zabudowy (+41%) oraz ścian, rynien, dachów i kominów (+39%). Izolacje wodochronne podrożały natomiast o 33%. Więcej o 26% należy zapłacić za instalacje i ogrzewanie. Osoby planujące remont zmagają się ze wzrostem cen materiałów wykończeniowych (+24%). Droższe są płytki, łazienki i kuchnie (+23%). W pozostałych grupach produktowych odnotowano następujące zmiany: cement, wapno (+22%), motoryzacja (+21%), stolarka (+21%), chemia budowlana (+19%), oświetlenie i elektryka (+18%), AGD (+17%), dekoracje (+16%) oraz farby i lakiery (+15%).

Grupa PSB

Zobacz także: Czy hossa na rynku materiałów budowlanych przeminie?

Czy odraczanie inwestycji to dobry pomysł?

Obecnie nowe inwestycje budowlane czy sam remont, są niełatwym zadaniem dla osób fizycznych. Od roku ceny materiałów dynamicznie drożały. W ubiegłym roku problemem była niska dostępność niektórych materiałów, m.in. styropianu. Szacuje się, że trend wzrostowy może utrzymać się do końca roku. Trudno przewidzieć przyszłość na rynku, ze względu na sytuację geopolityczną. Wiele osób zastanawia się nad odłożeniem planów budowy na następny rok.

Zobacz także: Port w Kaliningradzie spodziewa się drastycznego spadku przeładunków

Z uwagi na pandemię liczba budowanych domów w 2020 roku przyhamowała. Według danych GUS w 2019  i 2020 r. rozpoczęto odpowiednio 90 314 i 90 309 projektów. W 2021 r. wydano 128 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co oznacza wzrost o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Jednakże od początku 2022 r. pod uwagę jest brana inna perspektywa, związana z wojną w Ukrainie. Coraz bardziej odczuwamy również skutki rosnącej inflacji, która bezpośrednio przekłada się na ceny materiałów budowlanych i usług. Szacuje się, że materiały stanowią ok. 50% kosztów inwestycji. Na rynku brakuje także fachowców, a ceny ich usług również rosną. Problemem jest także długi okres oczekiwania, bowiem dostępni specjaliści mają kalendarze wypełnione na kilka tygodni, a nawet miesięcy do przodu.

W sezonie budowlanym 2022 trudności narastają z każdym tygodniem, czemu towarzyszy dynamiczny wzrost cen. Jednak popyt na domy wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Z uwagi na wysoką inflację wynoszącą prawie 16% wiele osób pomimo trudności decyduje się na kontynuowanie inwestycji w obawie przed utratą oszczędności w wyniku inflacji. Na początku roku serwis Oferteo.pl przedstawił wyniki badania przeprowadzonego wśród 416 osób, które w 2021 roku zdecydowały się na budowę domu. Według analizy w ciągu roku koszty związane z budową domu wzrosły średnio o 20%. 89% wśród badanych wskazało na nieoczekiwany wzrost cen materiałów budowlanych jako największą barierę ekonomiczną. 58% osób wskazało na podwyżkę stawek za robociznę, a 33% na niespodziewane naprawy i usterki. 31% badanych zaznaczyło, że na budowę domu planowano przeznaczyć 400-600 tys. złotych.

Kiedy spadną ceny mieszkań? Możliwe, że to kwestia najbliższych miesięcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker