Energetyka

Celtycki Interkonektor połączy Francję oraz Irlandię zapewniając dostawy energii od 2026 roku

Projekt o wartości 1,3 mld euro zyskał przychylność organów UE

Francja oraz Irlandia podpisały porozumienie w sprawie ważnego projektu. Podmorski kabel wysokiego napięcia prądu stałego o mocy 700 MW, określany jako Celtycki Interkonektor umożliwi wymianę energii elektrycznej pomiędzy państwami od 2026 roku. 

Celtycki Interkonektor połączy Francję oraz Irlandię 

Połączenie ma znacząco wpłynąć na obniżenie cen. Jest to jednak perspektywa długoterminowa. Projekt wymaga obecnie ogromnych nakładów finansowych, aby w przyszłości móc spełniać swoją funkcję. Nie spowoduje to zatem spadku cen energii w ciągu następnych dwóch czy trzech lat, lecz może być gwarancją energetyczną w kolejnych dekadach.

Zobacz także: Irlandzkie banki: pracownicy po ponad dekadzie znowu będą mogli otrzymać premie!

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała:

W obecnej sytuacji na rynku energii i konieczności odejścia od importu rosyjskich paliw kopalnych europejska infrastruktura energetyczna nabrała większego znaczenia niż kiedykolwiek. Celtyckie połączenie międzysystemowe ma ogromne znaczenie, ponieważ zakończy izolację Irlandii od systemu elektroenergetycznego Unii i zapewni niezawodne łącze o dużej przepustowości, zwiększające bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii zarówno w Irlandii, jak i we Francji.

Dodał także, że to ważny kamień milowy w projekcie budowy nowego połączenia łączącego Francję oraz Irlandię do 2027 roku. Połączenie to ma mieć długość ponad 600 km i moc 700 MW, co wystarczy do zasilenia 450 000 gospodarstw domowych. Już w 2019 roku projekt otrzymał wsparcie w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF). Wartość grantu wynosi 530 mln euro. Zostanie ono przeznaczone głównie na wsparcie robót budowlanych. Łączny koszt projektu szacowany jest natomiast na 1,3 mld euro. Zyskano również dofinansowanie Danske Bank, BNP i Barclays o łącznej wartości 800 mln euro.

Zobacz także: Irlandia może osiągnąć cele klimatyczne. Konieczne są jednak ograniczenia dla samochodów osobowych

Projekt łączący minę La Martyre w Bretanii na północy Francji, z miasteczkiem Knockraha w hrabstwie Cork na południu Irlandii będzie obejmował również plany bezpośredniego światłowodowego łącza komunikacyjnego między Irlandią a Francją.

Celtic Interconnector
Celtic Interconnector

Irlandzki minister do spraw środowiska Eamon Ryan dodał, że projekt jest szczególnie istotny w obliczu wzrostu znaczenia OZE. Dzięki niemu Irlandia będzie mogła importować energię z Europy, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale przede wszystkim eksportować prąd wytworzony w elektrowniach wiatrowych. Kiedy okażą się one nieefektywne, kraj będzie sprowadzał energię z Francji (częściowo będzie to energia wytworzona w elektrowniach jądrowych).

Studium wykonalności projektu zakończono w 2016 roku. Następnie zrealizowało fazę planowania, która objęła m.in. ocenę ekonomiczną, względy środowiskowe i lokalizacyjne. W 2018 roku przyznano licencję na prowadzenie badań morskich oraz otrzymano zgodę na finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Etap szósty projektu, budowę i podłączenie, zaplanowano na lata 2022-2026. Niedawno irlandzki operator sieci elektroenergetycznej EirGrid i jego francuski odpowiednik Reseau de Transport d’Electricite (RTE) podpisali kluczowe umowy techniczne i finansowe dotyczące Celtic Interconnector. Siemens Energy zajmie się rozbudową stacji przekształtnikowych w Irlandii i Francji. Francuski producent kabli Nexans, który zaprojektuje i zainstaluje kabel o długości 575 km między dwoma krajami.

Unia Europejska nadała projektowi znaczenie krytyczne. Oznacza to, że jest postrzegany w Brukseli jako projekt o ogromnej wadze. Inicjatywę tę uznano również za rozwiązanie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Mark Foley, dyrektor generalny EirGrid, skomentował:

Celtic Interconnector jest kluczowym elementem strategicznego celu EirGrid, jakim jest przekształcenie irlandzkiego systemu elektroenergetycznego i zwiększenie wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej. Połączenie międzysystemowe z Francją sprawia, że ​​system elektroenergetyczny jest bardziej odporny i wydajny, a odnawialne źródła energii stają się głównym źródłem energii w sieci krajowej.

Ambroise Fayolle, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dodała również, że inwestycje w transgraniczne elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe są niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych i energetycznych (Więcej: Odejście od rosyjskich paliw. PIE przestawia cztery możliwe scenariusze). Wobec tego Europejski Bank Inwestycyjny wesprze połączenie finansowo.

To pierwsze połączenie energetyczne Irlandii z Europą kontynentalną. Co prawda państwo obecnie wykorzystuje energię jądrową, jednak ta jest sprowadzana, w ramach potrzeb, z Wielkiej Brytanii.

PKB Irlandii jest sztucznie nadmuchane, przez co nie oddaje poziomu jej bogactwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker