Polska

Prognozy wzrostu wynagrodzeń. Dlaczego często są nietrafione?

Wzrost płac jest szczególnie nieuchwytny

Analitycy w tym roku wielokrotnie trafnie przewidywali przyszłość gospodarczą. W kilku przypadkach jednak konsensus odbiegał od rzeczywistości. Nietrafione okazywały się prognozy dotyczące wynagrodzeń. 

Prognozy dotyczące wynagrodzeń nie zawsze trafione 

Prognozy dotyczące wynagrodzeń są obecnie gorącym tematem. Z racji, że wzrost płac nie nadąża za inflacją, ekonomiści napotykają trudności w prognozowaniu przyszłych trendów. Rzeczywistość rynkowa pokazuje, że wzrost płac wymykał się spod kontroli.

Wzrost płac szczególnie nieuchwytny

W pierwszych miesiącach roku płace były zdecydowanie poza konsensusem, znacznie powyżej oczekiwań. Było to powiązane z dobrymi wynikami makroekonomicznymi dla Polski po wybuchu wojny. Następnie od II połowy roku dane zaczęły się odchylać w obie strony. Wówczas, jak się okazało, prognozy nie uwzględniały wypłat premii okolicznościowych oraz inflacyjnych. Jak wskazuje PIE, trudno je opracować w modelach ekonometrycznych zazwyczaj wykorzystywanych do prognoz ekonomicznych:

Wzrost wynagrodzeń systematycznie wymykał się spod kontroli ekonomistów. W aż 10 przypadkach podczas 11 miesięcy faktyczny wzrost wynagrodzeń był poza konsensusem prognoz.

Zobacz także: Inwestycje energetyczne w Polsce w obszarze rynku mocy – wizja na kolejne lata

PIE

Zobacz także: Fukuoka w Japonii oprze transport publiczny wyłącznie na wodorze!

Obecnie polska gospodarka ma do czynienia z rekordowo niskim bezrobociem. Specjaliści są poszukiwani szczególnie w największych miastach, w tym w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Bilans ten został w pewnie sposób zrównoważony przez uchodźców, którzy przybyli do Polski. Nie oznacza to jednak końca problemu, jakim jest brak specjalistów. Mowa tutaj nie tylko o lekarzach czy innych zawodach wymagających wykształcenia wyższego. W Polsce brakuje fachowców, którzy specjalizują się w zawodach takich jak hydraulika, prace wykończeniowe i inne.

Pomimo wysokiej inflacji w Polsce bezrobocie nie wzrośnie znacząco, jak prognozują analitycy PKO BP:

Nie przewidujemy jednak znaczącego wzrostu stopy bezrobocia ze względu na wysoką na tle historycznym liczbę wakatów oraz spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, który szacujemy na ok. 100 tys. osób rocznie. Dostosowanie rynku pracy będzie wg nas następowało przede wszystkim poprzez realny spadek płac, w szczególności biorąc pod uwagę dużą popularność elastycznych elementów wynagrodzenia.

Polskie firmy raczej nie planują zwolnień w 2023 roku. Z uwagi na obecną sytuację trudniej będzie jednak o podwyżkę w kolejnych miesiącach. W wielu przypadkach jest ona konieczna, biorąc pod uwagę fakt, że szczyt inflacji ma nadejść w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nieco lepiej natomiast wychodzą prognozy inflacyjne. W tym roku konsensus rynkowy okazał się trafny w przypadku sześciu miesięcy. Ekonomistów natomiast zaskoczyły takie wydarzenia, jak wybuch wojny w Ukrainie, wakacyjny odczyt wskazujący na stabilizację inflacji (która wówczas wzrosła) oraz dane za listopad, gdy prognozowano brak zmian, a indeks jednak spadł:

Prognozy inflacji nadal nie są zbyt trafne, chociaż sytuacja jest lepsza niż w 2021 r. Rok temu opisaliśmy trudności z prognozowaniem inflacji w 2021 r. – wtedy przez wszystkie 12 miesięcy wzrost cen był istotnie różny od przewidywanego.

Na rynek pracy duży wpływ będą miały nowe przepisy unijne. Zgodnie z planami wprowadzone zostaną regulacje mające na celu zmniejszanie tzw. pay gap, a więc luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami. Zasada równego wynagrodzenia za taką samą pracę ma obowiązywać we wszystkich państwach Wspólnoty. Co więcej, każde państwo należące do UE będzie zobowiązane do opracowania własnych przepisów zwiększających transparentność w miejscu pracy.

Zmiany skomentowała również Helena Dalli, komisarz ds. równości:

Zapewnienie równej płacy przyczynia się do ekonomicznej i finansowej sprawiedliwości oraz niezależności kobiet, co w czasach wielu kryzysów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Przejrzystość płac to sprawa każdego. To kwestia uczciwości. Przyniesie to również korzyści gospodarce, ponieważ lepsze warunki pracy pomogą przyciągnąć i zatrzymać więcej kobiet na rynku pracy. Potrzebujemy przejrzystości, aby określić koniec dyskryminacji płacowej.

Według unijnych przepisów wszyscy kandydaci i osoby zainteresowane zatrudnieniem w danym przedsiębiorstwie będą mogły uzyskać informacje na temat zakresu wynagrodzeń, o które się ubiegają. Duże firmy będą zmuszone do ujawniania danych o zarobkach w danej firmie.

Stopy procentowe zrobiły swoje. Ich wzrost byłby błędem [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker