EuropaGospodarka

Wybory się zbliżają, więc wiek emerytalny w Turcji został zniesiony!

2,25 mln osób zyskało możliwość natychmiastowego dołączenia do liczącej 13,9 mln populacji tureckich emerytów

Na sześć miesięcy przed wyborami prezydenckimi, Recep Tayyip Erdoğan ogłosił kolejną wielką zmianę, która w założeniu ma pomóc mieszkańcom kraju poradzić sobie z aktualnym kryzysem. Tym razem zniósł on częściowo wiek emerytalny w Turcji. Dzięki temu 2,25 mln obywateli tego państwa zyskało możliwość natychmiastowego dołączenia do liczącej 13,9 mln populacji tureckich emerytów. 

Inflacja w Turcji jest ogromna, a wybory są tuż za rogiem

Tureckie społeczeństwo mierzy się obecnie z poważnym kryzysem kosztów życia. Ze względu między innymi na stale deprecjonującą od kilku lat lirę, nieortodoksyjną politykę monetarną Erdoğana, wzrost cen w tym kraju osiągnął wartości argentyńskie. W listopadzie według oficjalnych statystyk inflacja w Turcji osiągnęła aż 84,39 proc. rok do roku. Co więcej, według wielu analityków wzrost cen w tym kraju jest naprawdę znacznie szybszy, a tamtejsze, coraz bardziej autorytarne władze celowo fałszują oficjalne statystyki. Choćby według ekonomistów z Grupy Badań nad Inflacją (ENAG) wzrost cen dóbr konsumpcyjnych w listopadzie wyniósł nie 84,39 proc., a 170,7 proc. rok do roku. 

Zobacz także: Inflacja w Europie: pod względem wzrostu cen przodują Turcja, Ukraina oraz Litwa

Takie warunki nieszczególnie sprzyjają politycznie Erdoğanowi. Z kolei wybory prezydenckie są tuż za rogiem, bo odbędą się one 18 czerwca 2023 roku. Jednakże obecny prezydent Turcji nie zamierza ich przegrać i już zaczął wprowadzać zmiany mające w założeniu pomóc ludności poradzić sobie z obecnym kryzysem. Choćby w połowie grudnia zapowiedział on znaczną podwyżkę płacy minimalnej. W 2023 roku wyniesie ona miesięcznie 8500 tureckich lir (obecnie ok. 1993,34 złote), czyli będzie ponad dwukrotnie większa niż na początku 2022 roku i o 55 proc. większa niż w tegorocznym lipcu. Co więcej, Erdoğan zapowiedział, że w najbliższych miesiącach może ją podnieść po raz kolejny. 

Wiek emerytalny w Turcji został częściowo zniesiony!

W tym tygodniu zaś częściowo zniósł wiek emerytalny w Turcji. Otóż do 1999 roku, aby przejść na emeryturę, wystarczyło mieć jedynie określony staż pracy. Jednakże ze względu na rosnącą oczekiwaną długość trwania życia i związane z tym starzenie się społeczeństwa władze postanowiły zreformować system. We wspomnianym roku ustanowiono, że w celu przejścia na emeryturę trzeba przepracować relatywnie więcej. Uchwalono, iż trzeba mieć opłaconych 7000 dni składek na ubezpieczenia społeczne bądź spędzić 25 lat w systemie ubezpieczeń społecznych jednocześnie mając opłaconych 4500 dni składek na wspomniany cel. Ponadto wprowadzono wówczas wiek emerytalny w Turcji wynoszący 58 lat dla kobiet oraz 60 lat dla mężczyzn. 

Zobacz także: Turcja nie chce szkolić rosyjskich pilotów. Mogą stracić licencję

Jednakże obecnie ta druga zmiana ma przestać dotyczyć znacznej liczby pracowników. Jak informuje agencja prasowa Reuters, Erdogan ustanowił, że osoby, które rozpoczęły pracę przed wejściem wspomnianej reformy w życie, czyli przed wrześniem 1999 roku, nie będzie się tyczył wiek emerytalny w Turcji. W praktyce oznacza to, że 2,25 mln osób zyskało prawo do natychmiastowego dołączenia do liczącej już 13,9 mln (ok. 16 proc. ludności kraju) populacji emerytów w Turcji. Jeżeli zaś chodzi o koszt tej reformy, to według słów Vedata Bilgina, ministra pracy i ubezpieczeń społecznych, wyniesie on ponad 100 mld tureckich lir, czyli ok. 23,42 mld złotych. 

Populacja Turcji się starzeje, a dzietność spada

Przy czym podobnie, jak w wypadku obniżania stóp procentowych w obliczu rekordowej inflacji, to działanie Erdoğana zastanawia, choć z innej przyczyny. Tureckie społeczeństwie tak jak wiele, wiele innych się starzeje. W 2016 roku ok. 8,3 proc. populacji kraju miało więcej niż 65 lat. Z kolei już 5 lat później odsetek ten wyniósł 9,7 proc. Co więcej, dalej będzie on wzrastać. W 2023 roku udział wspomnianej grupy wiekowej w ludności wyniesie już 10,2 proc., a w 2030 roku 12,9 proc.

Z kolei dzietność również podobnie jak w innych krajach spada, choć nadal jest na relatywnie wysokim poziomie. W 2016 roku wskaźnik dzietności osiągnął 2,2, a w 2021 roku spadł do ok. 1,95. Przy czym według prognozy ONZ w nadchodzących latach dalej będzie się on obniżał. Oznacza to, jak informuje Baki Demirel, profesor na wydziale ekonomii w tureckim uniwersytecie Yalova, że wraz z upływem czasu emerytów do utrzymania będzie relatywnie coraz więcej, a osób składających się na ich świadczenia coraz mniej. Z tego powodu decyzja Erdoğana, aby zmniejszyć liczbę osób aktywnych zawodowo aż o nawet 2,25 mln, zdaje się, łagodnie mówiąc, dosyć ekstrawaganckim posunięciem.

Turecka gospodarka z dużą inflacją i olbrzymim wzrostem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker