Gospodarka

Indeks postępu społecznego. Wielka Brytania odnotowała spadek, USA są w stagnacji

W których państwach warunki życia znacząco się polepszyły? Odpowiedzią może być IPS

Indeks postępu społecznego mierzy poziom warunków życia w poszczególnych gospodarkach. Dzięki niemu można oszacować, gdzie jakość życia rośnie, a gdzie z różnych przyczyn maleje. 

Indeks postępu społecznego – zaskakujący spadek Wielkiej Brytanii

Pomimo że w ostatnich latach na świecie odnotowano raczej polepszenie się sytuacji gospodarczej w wielu państwach, tempo postępu społecznego znacznie zwolniło w ostatnich latach. Dowodzi temu wskaźnik postępu społecznego na 2022 rok. Indeks składa się z dwunastu komponentów, które uwzględniają m.in. dostęp do edukacji, jakość żywności czy podstawową opiekę zdrowotną. Światowy wynik ważony liczbą ludności w Indeksie Postępu Społecznego wzrósł z 59,84 w 2011 roku do 65,24 w 2022 roku, co oznacza wzrost o 5,40 pkt. Tempo postępu zwolniło w ciągu ostatnich pięciu lat, zwłaszcza w zeszłym roku.

Zobacz także: Zainteresowanie złotem rośnie. Banki centralne kupują złoto najszybciej od ponad 50 lat

Na poniższej grafice widać, że istnieją znaczne nierówności w przypadku państw, które odnotowały postęp, a które nie odnotowały go w ciągu ostatniej dekady. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez naukowców cztery kraje odnotowały spadek w latach 2011-2022. Wśród nich znajduje się Wenezuela czy Wielka Brytania. W przypadku Zjednoczonego Królestwa spadek utożsamiany jest z rygorystycznymi środkami oszczędnościowymi i przede wszystkim z brexitem, który odcisnął piętno na całej gospodarce. Według badań wpłynął on niemal na każdy aspekt życia Brytyjczyków, wliczając w to edukację, opiekę zdrowotną czy tolerancję. W 2011 roku Wielka Brytania była na 11. miejscu, a obecnie jest na 19. pozycji. Co więcej, zdaniem autorów indeksu w kolejnych latach zostanie zanotowany jeszcze większy spadek. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jeden z komponentów indeksu, a więc poziom przestrzegania prawa wobec obywateli. W tej kategorii Wielka Brytania plasuje się obecnie na 35. miejscu na świecie, po Chile, Czechach i Barbadosie, natomiast pod względem dyskryminacji i przemocy wobec mniejszości kraj ten spadł z 29. miejsca w 2011 roku na 93. miejsce w 2022 roku.

W przypadku Stanów Zjednoczonych odnotowano stagnację trwającą ponad dekadę. Oznacza to, że, według indeksu, kraj nie odnotował postępu. Warto również zauważyć, że pod względem przemocy interpersonalnej USA znajdują się na 107. pozycji za Republiką Konga, Nikaraguą i Sierra Leone, a pod względem przemocy wobec mniejszości na 102. miejscu, za Republiką Południowej Afryki.

Statista

Gdzie warunki życia uległy polepszeniu?

Na uwagę zasługują państwa takie, jak Gambia, Etiopia, Gwinea Bissau i Sierra Leone, które odnotowały znaczący postęp w ostatnich latach. Co do zasady, poziom życia w bogatszych państwach poprawiał się wolniej, niż w biedniejszych.

Najwyżej w Indeksie Postępu Społecznego 2022 oceniono państwa europejskie, Norwegia zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 90,74. Na ósmym miejscu sklasyfikowano Niemcy (88,72).

Zobacz także: Dyrektywa Omnibus weszła w życie! Koniec z fake promocjami

W 2023 roku po raz pierwszy możemy odnotować negatywne zmiany

Głównymi zagrożeniami dla postępu społecznego są zmiany klimatu, które w przyszłości wywołają prawdopodobnie migracje na masową skalę, niestabilność gospodarczą czy napięcia geopolityczne. W związku z tymi czynnikami światowy postęp społeczny może nawet cofnąć się po raz pierwszy w 2023 roku. Autorzy badania zastrzegają, że wciąż nie widać pełnego wpływu pandemii na poszczególne gospodarki.

Poniższy wykres przedstawia zależność pomiędzy PKB per capita a postępem społecznym. Dane te prowadzą do kilku interesujących wniosków. Istnieje znaczna zależność pomiędzy Wskaźnikiem Postępu Społecznego a PKB na mieszkańca. Jednakże sam związek między rozwojem gospodarczym a postępem społecznym nie jest liniowy. Zaobserwowano, że przy niższych poziomach dochodów niewielkie różnice w PKB na mieszkańca wiążą się z dużą poprawą postępu społecznego, stąd dobry wynik biedniejszych państw. W miarę, jak kraje osiągają wysoki poziom dochodów, tempo zmian maleje, co widać na przykładzie Zachodniej Europy. Warto także podkreślić, że PKB per capita nie wyjaśnia w pełni postępu społecznego. Kraje osiągają różne stopnie postępu społecznego przy podobnych poziomach analizowanego wskaźnika.

SocialProgress.org

Indeks postępu społecznego – Polska w rankingu postępu

Polska znalazła się na 39. miejscu z wynikiem 80,17. Wyprzedzają nas: Urugwaj (80,27), Kostaryka (80,65), Chile (80,78) oraz Słowacja (81,29). Na 40. miejscu sklasyfikowano natomiast Barbados (79,60) i dalej: Argentynę (78,64), Węgry (78,21) czy Rumunię (76,89).

Największe gospodarki świata. W 2023 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker