GospodarkaPolska

Aż 76% Polek i Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako złą

Żyjemy w czasach polikryzysu, w związku z czym świat mierzy się z wieloma szokami. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, inflacja jest głównym problemem, a cztery na dziesięć osób na świecie wybierają ją jako powód do zmartwień. Co ciekawe, sytuacja gospodarcza w Polsce jest zła zdaniem aż 76% społeczeństwa.

Inflacja to główny powód do zmartwień dla świata

Światowy lider w dziedzinie badań rynkowych Ipsos przeprowadził badanie pt. „What Worries the World„. Jest to comiesięczna ankieta, która pokazuje najważniejsze problemy społeczno-polityczne społeczeństw z 29 krajów. We wrześniu największym zmartwieniem na świecie była inflacja – już szósty miesiąc z rzędu. Aż 40% respondentów stwierdziło, że jest to jeden z głównych problemów, przed którymi stoi ich kraj. Na kolejnych pozycjach są ubóstwo i nierówności społeczne (31%), korupcja finansowa lub polityczna (26%), bezrobocie (26%) oraz przestępczość i przemoc (26%).

Na ostatnich pozycjach są zmiany klimatyczne (18%) oraz pandemia koronawirusa (12%), co jest w tym przypadku najniższym poziomem od momentu dodania COVID-19 jako problemu rangi światowej w 2020 r. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach widać drastyczny spadek koronawirusa jako światowego problemu i jednoczesny wzrost znaczenia inflacji jako powód do zmartwień. Problem bezrobocia zanikał i partycypowano go na poziomie sprzed pandemii. Ubóstwo i nierówności społeczne oraz zmiany klimatu utrzymują się na relatywnie stałym poziomie.

Zobacz także: Inflacja w Polsce nie wyhamuje. Ona wzrośnie!

Zmierzamy w złym kierunku?

Co ciekawe zdecydowana większość globalnego społeczeństwa (64%) twierdzi, że kraj zmierza w złym kierunku. Spośród badanych krajów najgorzej pod tym względem jest w Argentynie (90%), Peru (90%), RPA (82%) i na Węgrzech (81%). W Polsce także aż 78% osób negatywnie ocenia ogólną sytuacją w kraju. Blisko nas znalazły się Włochy (79%), Holandia (77%) i Wielka Brytania (77%).

Zobacz także: PIE: Polski biznes chce pomóc Ukrainie w odbudowie kraju

Sytuacja gospodarcza w Polsce jest zła zdaniem większości społeczeństwa

Około 2/3 osób na świecie ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako złą. Co ciekawe, w Arabii Saudyjskiej jest to zaledwie 5%. Gospodarka tego kraju wzrośnie w tym roku aż o 7,6% za sprawą wysokich cen ropy naftowej, którą Saudyjczycy eksportują. Polska mieści się mniej więcej w środku stawki. Nieco ponad 3/4 Polek i Polaków jest zdania, że sytuacja gospodarcza w kraju jest zła.

Inflacja to główny problem Polek i Polaków

Obawy związane z rosnącymi cenami podwoiły się od początku roku, kiedy 20% uznało to za problem. W ubiegłym roku o tej samej porze tylko 14% uznało inflację za zmartwienie. Obecnie w siedmiu krajach więcej niż jedna osoba na dwie wybiera inflację, a w Argentynie i Polsce odsetek ten wynosi dwie trzecie – czytamy w badaniu Ipsos

W percepcji Polaków i Argentyńczyków problem inflacji jest zdecydowanie największy w porównaniu do innych narodów. Co ciekawe, mimo że wskaźnik CPI w Polsce jest zdecydowanie niższy niż w Argentynie czy Turcji, to u nas inflacja jest większym zmartwieniem. Wynika to zapewne z faktu, iż w Turcji i Argentynie od dłuższego czasu ma miejsce inflacja galopująca lub hiperinflacja, natomiast w Polsce niemal 20-procentowa dynamika wzrostu cen jest nowym zjawiskiem.

Zobacz także: Masowe zwolnienia w polskiej fabryce! Pracę straci kilkaset osób

Problemy ubóstwa, bezrobocia i przestępczości prawie nie występują w Polsce

Jedna czwarta osób na całym świecie (26%), uważa przestępczość i przemoc za jeden z największych problemów w kraju. W czterech krajach odsetek ten przekracza 50%. Co dość intrygujące, do grona tych państw należy w pełni demokratyczna, zachodnio-instytucjonalna i europejska Szwecja. Warto jednak zaznaczyć, że wskaźnik ten spadł o 16 p. proc. w stosunku do tego samego miesiąca w zeszłym roku. Polska należy do krajów, gdzie przemoc i przestępczość w najmniejszym stopniu są rozpatrywane jako główny problem (4%).

Polska należy również do grona krajów, gdzie problem ubóstwa i nierówności społecznych w mniemaniu społeczeństwa jest niski (21%). Niższy odsetek jest tylko w USA (19%) i Arabii Saudyjskiej (17%).

Podobnie jest z problemem bezrobocia, gdzie zaledwie jedna na dziesięć Polek i Polaków wskazało to jako główny powód do zmartwień. Niższy wskaźnik jest jedynie w Niemczech i Holandii (po 7%). Najwyższy jest w RPA (65%), we Włoszech (46%) i w Hiszpanii (44%).

Co przyniesie przyszłość, czyli o prognozach gospodarczych dla Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker