GospodarkaPolska

PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie części biznesu należącej do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych – spółki Basell Orlen Polyolefins. Jest ona związana z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, a także obsługą klientów na polskim rynku.

LDPE, czyli bardzo ważny materiał w gospodarce obiegu zamkniętego

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Jest to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych, np. przewody i kable. Przy czym, Polska jest największym konsumentem tego produktu w Europie Środkowej. Co więcej, w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu.

Zobacz także: ORLEN analizuje rozszerzenie produkcji petrochemicznej o nowy produkt – polietylen LDPE

Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej to blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacuje się na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, w czym PKN ORLEN będzie miał znaczący udział!

PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

PKN ORLEN w lipcu ubiegłego roku podpisał przedwstępną umowę na przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins. Uzyskanie wszelkich zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii pozwoliło sfinalizować transakcję. Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN ORLEN i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po wyodrębnieniu ze spółki części obszaru produkcyjno-biznesowego LDPE, Basell Orlen Polyolefins skoncentruje się na rozwoju technologii PP, stosowanej do wytwarzania polipropylenu oraz HDPE, wykorzystywanej w produkcji polietylenu dużej gęstości. Co warto zaznaczyć, zdolności wytwórcze aktywów nabytych w ten sposób wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN ORLEN samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

Ponadto w odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie rynku PKN ORLEN pracuje nad koncepcją rozbudowy Instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie w Płocku. Koncern podpisał w ubiegłym roku umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych, spółką LyondellBasell. Do tego, na tym przejęciu, plany PKN ORLEN odnośnie ekspansji na rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych się nie kończą.

Polska spółka prowadzi ekspansję na rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych

Jak stwierdził Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Grupa uważnie obserwuje otoczenie i widzi, że na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie. Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. To, jak wskazuje Prezes Zarządu PKN ORLEN, dla polskiego przedsiębiorstwa duża szansa. Grupa chce mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli jej w szybkim tempie zwiększać zyski. Transakcja, którą sfinalizowała, otwiera przed spółką takie możliwości. Przedsiębiorstwo analizuje także projekt, którego realizacja umożliwiłaby rozszerzenie portfolio o kolejny produkt petrochemiczny i umocniła pozycję Grupy jako czołowego producenta w Europie. W przyszłości to właśnie ten obszar działalności ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej.

Łańcuch dostaw PKN ORLEN zostanie umocniony dzięki kolejnej inwestycji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker