GospodarkaPolska

Mikrofirmy dominują w branży IT. Powód? Wyższe zarobki i większa elastyczność

IT to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych branż. Jak będzie wyglądać jej przyszłość w 2023 roku?

Sektor IT w Polsce wciąż postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych na rynku, nawet pomimo trudnych warunków gospodarczych. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w branży dominuje forma zatrudnienia na zasadach B2B. Powstaje coraz więcej mikrofirm. 

Dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce

W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost, jeśli chodzi o działalność IT. Branżę tę często określa się również mianem kryzysoodpornej. Przez lata dominował rynek pracownika. Dla zagranicznych firm Polska jest atrakcyjnym krajem outsourcingowym ze stosunkowo niskimi kosztami pracy. Pracownicy, z uwagi na duży popyt mogą liczyć na specjalne dodatki pozapłacowe, czym znacząco wybijają się na tle innych branż.

Według Job Market Insights w 2022 roku opublikowano ponad 347 tysięcy ofert skierowanych do specjalistów IT i telekomunikacji (od stycznia do listopada). Specjalistom IT częściej oferowano pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym niż innym pracownikom biurowym.

Zobacz także: Ciężarówka sama zapłaci za paliwo? To możliwe już wkrótce!

Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba mikroprzedsiębiorstw działających w szeroko pojętym IT wzrosła o 61 tys., do 152,7 tys.

Co więcej:

Liczba wszystkich mikrofirm wzrosła w tym samym czasie (w latach 2016-2021) do ok. 352 tys., a więc nowo powstałe firmy z sekcji J odpowiadały za ok. 17 proc. nowych mikrofirm w Polsce. Większy odsetek można znaleźć jedynie w budownictwie (29,5 proc., ok. 103 tys nowych mikrofirm).

Mówi się, że specjaliści z branży nie mogą obecnie narzekać na zarobki, tym bardziej, jeśli są zatrudnieni na kontrakcie B2B. Jak wskazuje PIE, mogą wówczas zarobić nawet 30-40% więcej niż na umowie o pracę. Co więcej, również mediana oferowanych stawek rośnie szybciej dla tej pierwszej kategorii zatrudnienia.

Mikrofirmy w IT. Coraz więcej JDG

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że za popularnością tego rozwiązania przemawiają nie tylko wyższe zarobki, ale również większa elastyczność po stronie pracownika. W wielu przypadkach to pracodawcy jednak wymagają, aby pracownik był zatrudniony w oparciu o B2B. Widać to szczególnie po ofertach pracy w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych. Niemal trzy czwarte ofert na największych portalach branżowych (IT) dotyczy zatrudnienia właśnie w formie B2B, a niemal zupełnie zniknęły oferty zatrudnienia na umowę zlecenie i o dzieło.

Zobacz także: Dezinformacja w internecie: Polacy nie weryfikują treści w sieci

Jak wskazuje PIE, w sekcji Informacja i komunikacja nawet 90,6% mikrofirm zatrudnia maksymalnie jedną osobę. Co ważne, to największy odsetek spośród wszystkich kodów PKD.

Praca w IT wydaje się bardzo atrakcyjną ścieżką kariery, na co wskazuje zarówno liczba oferowanych kursów, wyniki badań wśród pracowników, jak i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z branży. Można się więc spodziewać, że liczba mikrofirm w tej branży – a więc głównie specjalistów działających w formie JDG – będzie w najbliższych latach coraz większa.

Jeśli chodzi o popularność mikrofirm w innych branżach, PIE wskazuje również na ochronę zdrowia (88,6%) oraz edukację (87,1%).

Na każde 1000 mikroprzedsiębiorstw w sekcji J pracują tylko 1362 osoby, czyli ponad dwukrotnie mniej niż w gastronomii i zakwaterowaniu, w których mikrofirmy zatrudniają największą liczbę pracowników (2747 pracujących na każde 1000 mikrofirm).

Jak będzie wyglądać przyszłość IT w 2023 roku?

Wielu analityków przypuszcza, że ochłodzenie entuzjazmu w e-commerce i negatywne prognozy gospodarcze na 2023 rok przełożą się również na branżę IT. Najwięcej ofert pracy wciąż pojawia się w największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław). Na rynku utrzymuje się duża konkurencja o pracownika z tzw. globalnej puli talentów. Na innych, droższych rynkach, odnotowano pierwsze oznaki zwolnień.

Według prognoz Job Market Insights w tym roku utrzyma się popyt w obszarze IT, nawet pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Z uwagi na postępującą cyfryzację, występuje zjawisko luki kompetencyjnej. Branża zmierza również w kierunku skracania procesów rekrutacyjnych. Niektóre firmy zmuszone są zatrudniać osoby z mniejszym doświadczeniem, z powodu deficytu kandydatów.

Na podstawie prognoz analityków Gartnera w 2023 roku największy popyt zostanie odnotowany w kategoriach: rozwój oprogramowania (+11,3%) oraz usług IT (+7,9%). Nieznaczny spadek wydatków może być natomiast zauważalny w obszarze urządzeń.

Portugalia miała stać się rajem dla cyfrowych nomadów. Teraz walczy z problemami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker