GospodarkaPolska

Mikrofirmy dominują w branży IT. Powód? Wyższe zarobki i większa elastyczność

IT to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych branż. Jak będzie wyglądać jej przyszłość w 2023 roku?

Sektor IT w Polsce wciąż postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych na rynku, nawet pomimo trudnych warunków gospodarczych. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w branży dominuje forma zatrudnienia na zasadach B2B. Powstaje coraz więcej mikrofirm. 

Dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce

W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost, jeśli chodzi o działalność IT. Branżę tę często określa się również mianem kryzysoodpornej. Przez lata dominował rynek pracownika. Dla zagranicznych firm Polska jest atrakcyjnym krajem outsourcingowym ze stosunkowo niskimi kosztami pracy. Pracownicy, z uwagi na duży popyt mogą liczyć na specjalne dodatki pozapłacowe, czym znacząco wybijają się na tle innych branż.

Według Job Market Insights w 2022 roku opublikowano ponad 347 tysięcy ofert skierowanych do specjalistów IT i telekomunikacji (od stycznia do listopada). Specjalistom IT częściej oferowano pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym niż innym pracownikom biurowym.

Zobacz także: Ciężarówka sama zapłaci za paliwo? To możliwe już wkrótce!

Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba mikroprzedsiębiorstw działających w szeroko pojętym IT wzrosła o 61 tys., do 152,7 tys.

Co więcej:

Liczba wszystkich mikrofirm wzrosła w tym samym czasie (w latach 2016-2021) do ok. 352 tys., a więc nowo powstałe firmy z sekcji J odpowiadały za ok. 17 proc. nowych mikrofirm w Polsce. Większy odsetek można znaleźć jedynie w budownictwie (29,5 proc., ok. 103 tys nowych mikrofirm).

Mówi się, że specjaliści z branży nie mogą obecnie narzekać na zarobki, tym bardziej, jeśli są zatrudnieni na kontrakcie B2B. Jak wskazuje PIE, mogą wówczas zarobić nawet 30-40% więcej niż na umowie o pracę. Co więcej, również mediana oferowanych stawek rośnie szybciej dla tej pierwszej kategorii zatrudnienia.

Mikrofirmy w IT. Coraz więcej JDG

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że za popularnością tego rozwiązania przemawiają nie tylko wyższe zarobki, ale również większa elastyczność po stronie pracownika. W wielu przypadkach to pracodawcy jednak wymagają, aby pracownik był zatrudniony w oparciu o B2B. Widać to szczególnie po ofertach pracy w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych. Niemal trzy czwarte ofert na największych portalach branżowych (IT) dotyczy zatrudnienia właśnie w formie B2B, a niemal zupełnie zniknęły oferty zatrudnienia na umowę zlecenie i o dzieło.

Zobacz także: Dezinformacja w internecie: Polacy nie weryfikują treści w sieci

Jak wskazuje PIE, w sekcji Informacja i komunikacja nawet 90,6% mikrofirm zatrudnia maksymalnie jedną osobę. Co ważne, to największy odsetek spośród wszystkich kodów PKD.

Praca w IT wydaje się bardzo atrakcyjną ścieżką kariery, na co wskazuje zarówno liczba oferowanych kursów, wyniki badań wśród pracowników, jak i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z branży. Można się więc spodziewać, że liczba mikrofirm w tej branży – a więc głównie specjalistów działających w formie JDG – będzie w najbliższych latach coraz większa.

Jeśli chodzi o popularność mikrofirm w innych branżach, PIE wskazuje również na ochronę zdrowia (88,6%) oraz edukację (87,1%).

Na każde 1000 mikroprzedsiębiorstw w sekcji J pracują tylko 1362 osoby, czyli ponad dwukrotnie mniej niż w gastronomii i zakwaterowaniu, w których mikrofirmy zatrudniają największą liczbę pracowników (2747 pracujących na każde 1000 mikrofirm).

Jak będzie wyglądać przyszłość IT w 2023 roku?

Wielu analityków przypuszcza, że ochłodzenie entuzjazmu w e-commerce i negatywne prognozy gospodarcze na 2023 rok przełożą się również na branżę IT. Najwięcej ofert pracy wciąż pojawia się w największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław). Na rynku utrzymuje się duża konkurencja o pracownika z tzw. globalnej puli talentów. Na innych, droższych rynkach, odnotowano pierwsze oznaki zwolnień.

Według prognoz Job Market Insights w tym roku utrzyma się popyt w obszarze IT, nawet pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Z uwagi na postępującą cyfryzację, występuje zjawisko luki kompetencyjnej. Branża zmierza również w kierunku skracania procesów rekrutacyjnych. Niektóre firmy zmuszone są zatrudniać osoby z mniejszym doświadczeniem, z powodu deficytu kandydatów.

Na podstawie prognoz analityków Gartnera w 2023 roku największy popyt zostanie odnotowany w kategoriach: rozwój oprogramowania (+11,3%) oraz usług IT (+7,9%). Nieznaczny spadek wydatków może być natomiast zauważalny w obszarze urządzeń.

Portugalia miała stać się rajem dla cyfrowych nomadów. Teraz walczy z problemami

Polecane artykuły

Back to top button