Ameryki

Kanada nie chce TikToka. Aplikacja zakazana na urządzeniach rządowych

Kanada wprowadza zakaz używania chińskiej aplikacji ze względu na podejrzenia co do bezpieczeństwa danych i powiązań z chińskim rządem

Kanada nie chce TikToka. Podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu używania chińskiej aplikacji na urządzeniach rządowych i wszczęto śledztwo w sprawie przestrzegania prawa chroniącego dane osobowe. To kolejne państwo, które bierze na celownik popularną aplikację. Tak jak w innych krajach oskarżenia wobec firmy ByteDance dotyczą niewłaściwego przetwarzania danych użytkowników i współpracy z chińskim rządem.

Kanada nie chce TikToka

Kanada zdecydowała się na zakazanie używania TikToka na urządzeniach rządowych. Oświadczenie zostało wydane przez Treasury Board of Canada Secretarat – urząd odpowiedzialny m.in. za kontrolę i nadzór finansów rządu Kanady oraz rekomendacje dla ministrów. Decyzja argumentowana jest tym, że używanie aplikacji tworzy nieakceptowalne ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa. Zasady przetwarzania danych przez TikToka pozwalają według Kanadyjczyków na dostęp do zawartości telefonu. Nie zdecydowano się na wprowadzenie powszechnego zakazu używania aplikacji wśród Kanadyjczyków. Decyzja ma jednak zasygnalizować obywatelom potencjalne zagrożenie ich prywatności. W oświadczeniu napisano:

Decyzja o korzystaniu z tej aplikacji społecznościowej jest indywidualnym wyborem każdego obywatela. Mimo to Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa silnie podkreśla, że Kanadyjczycy powinni rozumieć ryzyko i dokonywać świadomego wyboru, z jakich aplikacji korzystają.

Zakaz to jednak nie wszystko. W zeszłym tygodniu urzędy federalne ds. prywatności w czterech kanadyjskich prowincjach wszczęły śledztwo, czy TikTok działa zgodnie z państwowym ustawodawstwem dotyczącym ochrony danych osobowych.

Zobacz też: Rok od inwazji. Chiny publikują 12-punktowy plan pokojowy. Co zawiera?

Napięte relacje z Chinami

TikTok jest „rozczarowany” decyzją władz. Przedstawiciele firmy zwracają uwagę, że zakaz został wprowadzony bez żadnej konsultacji na temat zastrzeżeń co do działalności aplikacji. Decyzja nie wskazuje też według nich na żadne konkretne naruszenie zasad prywatności. Według ByteDance – właściciela TikToka – decyzja jest motywowana politycznie. Podobnie na oskarżenia odpowiedziano kilka miesięcy temu, gdy podobny zakaz wszedł w życie w USA.

Decyzja w sprawie TikToka to nie pierwszy ruch Kanadyjczyków przeciwko Chinom. Relacje między państwami pozostają napięte, po tym, jak Kanada oskarżyła Chiny o próby wpływu na wybory w tym kraju oraz inwigilację. Chiny zaprzeczyły tym oskarżeniom i przestrzegły Kanadę, aby zaprzestała „spekulacji”. Ban na TikToka skomentował także premier Kanady Justin Trudeau:

To może być pierwszy krok albo jedyny krok, który potrzeba podjąć (wobec TikToka).

TikTok zakazany także w innych państwach

Decyzja o zakazaniu TikToka na urządzeniach rządowych w Kanadzie zapadła dosłownie kilka dni po tym, jak na podobny krok zdecydowała się Unia Europejska. Zdecydowano, że pracownicy Komisji Europejskiej nie będą mogli z niej korzystać na telefonach służbowych. Przepisy w UE wchodzą w życie 15 marca.

Rządy coraz większej liczby państw pilnie przyglądają się chińskiej aplikacji, zasadom przetwarzania danych i jej powiązaniom z władzami w Państwie Środka. Chińska aplikacja była już zakazywana powszechnie w Indiach i Pakistanie, ze względu na „kwestie moralności”. Pod koniec grudnia 2022 r. na podobny krok co Kanada zdecydowały się Stany Zjednoczone. Z TikToka nie mogą korzystać urzędnicy federalni. Amerykanie swoją decyzję argumentowali potrzebą ochrony bezpieczeństwa narodowego. Podejrzenia dotyczą także stosowania odpowiednich algorytmów, które wyświetlają użytkownikom treści pożądane przez chiński rząd. W taki sposób Chiny mogą wpływać na kształtowanie opinii publicznej, szczególnie w okresie wyborów.

Zobacz też: Chiny planują produkować 150 samolotów COMAC C919 rocznie

TikTok podbija rynek

TikTok to aplikacja mobilna pozwalająca na nagrywanie i dzielenie się krótkimi filmikami, przeznaczona głównie do rozrywki. TikTok pojawił się na rynku w drugiej połowie 2016 r. Obecnie aplikacja jest dostępna w ponad 150 krajach świata. Twórcą aplikacji jest chińska firma ByteDance.

W IV kwartale 2022 r. liczba użytkowników TikToka na świecie przekroczyła 1,6 mld. W Europie TikTok jest najpopularniejszy wśród Brytyjczyków, gdzie liczba użytkowników przekracza 23 mln. Najwięcej użytkowników stanowią osoby w wieku 20-29 lat oraz 10-19-latkowie. W Chinach z TikToka każdego dnia korzysta 600 mln użytkowników.

Przychody TikToka w 2021 r. wyniosły 4,6 mld dolarów (wzrost 142 proc. r/r). Tylko w IV kwartale 2022 r. przychody wyniosły już prawie 3 mld dolarów.

Ban na TikToka. USA znów chcą zakazać chińskiej aplikacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker