ChinyUSA

Ban na TikToka. USA znów chcą zakazać chińskiej aplikacji

TikTok ma zostać zakazany w całych Stanach Zjednoczonych jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

USA chcą zakazać używania popularnej aplikacji. Ban na TikToka ma objąć cały kraj. Ustawodawcy argumentują tę propozycję potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Oskarżają właściciela aplikacji o współpracę z chińskim rządem, który ma wykorzystywać dane użytkowników i wywierać na nich wpływ. To kolejne podejście do usunięcia jej ze Stanów Zjednoczonych.

USA chcą wprowadzić ban na TikToka

USA przygotowały ustawę, która ma zakazać działalności TikToka na terenie całego kraju. Ustawa ma być popierana zarówno przez Republikanów, jak i Demokratów. Amerykanie argumentują swoje działania ochroną bezpieczeństwa narodowego, któremu TikTok ma zagrażać.

W zeszłym miesiącu szef FBI Christopher Wray ostrzegał, że chińska aplikacja nie podziela amerykańskich wartości i manipuluje treściami. Mówił przy tym, że:

Możliwe jest, że chiński rząd może korzystać z działania aplikacji do zbierania danych o milionach użytkowników i kontrolowania algorytmów, które rekomendują pożądane treści dla użytkowników. To może być wykorzystywane do wywierania wpływu na nich lub kontrolowania oprogramowania na milionach urządzeń.

Jak dotąd kilka stanów zakazało używania aplikacji na urządzeniach rządowych.

Przedstawiciele ByteDance, która jest chińską firmą technologiczną będącą właścicielem TikToka, odnieśli się do działań ustawodawców, komentując, że jest to decyzja motywowana politycznie i nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym USA. Poinformowano przy tym, że przedsiębiorstwo rozwija plany działań, które mają wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w aplikacji w USA. Przedstawiciele firmy chcą także spotkać się z członkami Kongresu, by przedyskutować sprawę zakazu.

Zobacz też: PIE: Firmy technologiczne zwalniają rekordową liczbę pracowników

Czy TikTok zostanie usunięty w USA?

Walka z TikTokiem w USA zaczęła się za prezydentury Donalda Trumpa. Już dwa lata temu Trump wydał dekret prezydencki, który zakazywał dokonywania nowych pobrań chińskiej aplikacji. Prawo zostało jednak cofnięte, po tym, jak zablokowali je sędziowie.

Część ekspertów wskazuje, że obecni ustawodawcy również nie mają żadnych dowodów na niezgodną z prawem działalność TikToka. W bardzo wolnym tempie wprowadzane są też uaktualnione przepisy dotyczące ochrony danych osobowych użytkowników.

Innego zdania jest jeden z twórców ustawy – senator Marco Rubio. Uważa on, że amerykańskie działania i tak są spóźnione, a ustawa powinna skutecznie zakazać działalności wszelkich aplikacji, które są w jakikolwiek sposób pod wpływem Chin, Rosji i innych krajów stanowiących zagrożenie. W wypowiedzi dla FoxNews mówił, że w TikToku wcale nie chodzi o tworzenie kreatywnych filmików, lecz o zbierania danych z ponad 50 milionów urządzeń amerykańskich obywateli, aby manipulować i dzielić kraj.

Dyskusja na temat zakazania TikToka toczy się także w Australii. Aplikacji nie można już używać na urządzeniach publicznych na Tajwanie. Jest też całkowicie zakazana w Indiach.

Czym jest TikTok i jak się rozwija?

TikTok to aplikacja mobilna pozwalająca na nagrywanie i dzielenie się krótkimi filmikami, przeznaczona głównie do rozrywki. TikTok pojawił się na rynku w drugiej połowie 2016 r. Obecnie aplikacja jest dostępna w ponad 150 krajach świata. 

Zobacz też: Kongres USA zablokował ogólnokrajowy strajk kolejarzy

W sierpniu 2022 r. liczba użytkowników TikToka przekroczyła 1,5 mld. Z danych Statista za kwiecień br. wynika, że najwięcej użytkowników TikTok ma właśnie w Stanach Zjednoczonych – ponad 136 milionów. Dalej znajdują się Indonezja (99 mln), Brazylia (73,5 mln), Rosja (51 mln) i Meksyk (50 mln). W Europie TikTok jest najpopularniejszy wśród Brytyjczyków, gdzie liczba użytkowników przekracza 23 mln. Najwięcej użytkowników stanowią osoby w wieku 20-29 lat oraz 10-19-latkowie. Z TikToka korzysta nieco więcej kobiet niż mężczyzn. Popularnością TikTok zaczyna dorównywać Facebookowi, YouTube, Instagramowi i WhatsApp. 

Przychody TikToka w 2021 r. wyniosły 4,6 mld dolarów (wzrost 142 proc. r/r). Jeszcze w 2019 r. było to 350 mln dolarów.

Tajwańczycy chcą produkować najnowocześniejsze chipy w USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker