Energetyka

W kwietniu rusza Mój Prąd 5.0. Na co będzie można uzyskać dofinansowanie?

Poprzednia edycja programu Mój Prąd 4.0 skończyła się 17 marca z powodu wyczerpania budżetu. Złożono ponad 60 tys. wniosków na łączną kwotę 404 mln zł.

Piąta edycja sztandarowego programu dopłat do fotowoltaiki prosumenckiej Mój Prąd 5.0 ruszy w kwietniu. Poziom dopłat w programie zostanie utrzymany na wysokim poziomie, a limity dotacji na pompy ciepła będą zbliżone do tych, oferowanych w programie Czyste Powietrze.

Więcej możliwości w Mój Prąd 5.0

W grudniu 2022 r. zwiększone zostały limity dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii, co zwiększyło zainteresowanie beneficjentów. Złożonych zostało 60 230 wniosków, z czego 2 304 objęło akumulatory do fotowoltaiki, 2676 magazyny ciepła, a 1937 dotyczyło systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Najbliższa edycja programu Mój Prąd 5.0 zostanie rozszerzona o dofinansowanie zakupu pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Umożliwi to beneficjentom na obniżenie kosztów ogrzewania i zmniejszy zużycie energii elektrycznej. Poza realnymi oszczędnościami pomoże to obniżyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach Mój Prąd 5.0 wyniesie 58 tys. zł. Dla porównania w poprzednim rozdaniu i grudniowych podwyżkach było to maksymalnie 31 tys. zł.

Dotacje w ramach programu Mój Prąd 5.0

Z danych ARE wynika, że w ubiegłym roku liczba prosumentów wyniosła 1 193 353 osób. Dla porównania na koniec 2021 r. było to ok. 850 000 osób. Zainteresowanie OZE stale rośnie, szczególnie że przybywa dodatkowych rozwiązań, które można sfinansować. Dotyczy to również obecnych prosumentów, którzy mogą rozbudować istniejące instalacje o dodatkowe urządzenia, ograniczając w ten sposób rachunki.

Wsparcie w ramach Mój Prąd 5.0 obejmie (prognozy na bazie dotychczasowych informacji NFOŚiGW):

  • Instalacja fotowoltaiczna 2-10 KW – 6 000 zł, a przy jednoczesnej inwestycji np. w magazyn energii, czy system HEMS/EMS – 7 000 zł;
  • Magazyn energii – 16 000 zł;
  • Magazyn ciepła – 5 000 zł;
  • System zarządzania energią – 3 000 zł.

Warto podkreślić, że program Mój Prąd finansuje do 50% kosztów instalacji. NFOŚiGW planuje, aby poziom dofinansowania w piątej edycji programu był na podobnym poziomie, co w poprzedniej edycji. Wsparcie na kolektory słoneczne nie jest jeszcze dokładnie znane.

Pompy ciepła, jak donosi portal Wysokienapięcie.pl, będą dotowane podobnie, jak w programie Czyste Powietrze. Wielkość dofinansowania zaczyna się od 4400 zł w przypadku pomp powietrznych, aż do 28 000 zł w przypadku pomp gruntowych. Dla pomp powietrze-woda wsparcie wynosi 12 600 zł.

Warto zaznaczyć, że do ubiegania się o pomoc w ramach programu Mój Prąd 5.0 konieczne jest skorzystanie z rozliczeń na zasadach net-billingu. Nowi prosumenci od razu są nim objęci, ale właściciele instalacji założonych przed 1 kwietnia 2022 r. rozliczają się na zasadach net-meteringu. Pozostaje policzyć korzyści i podjąć decyzję.

Planujesz wyposażyć dom w technologię OZE? Zajrzyj na revoltenergy.eu i poznaj wszystkie swoje korzyści.

MATERIAŁ PARTNERA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker