Energetyka

Bank Światowy: Globalne spalanie gazu spadło. Konieczne inwestycje w OZE

Gaz a alternatywne źródła energii - przyszłość energetyki

Globalne spalanie gazu zmalało w 2022 roku i zbliżyło się do poziomu z 2010 roku. Naukowcy wskazują jednak na konieczność zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii, które pozwolą na znaczące ograniczenie emisji w kolejnych latach transformacji energetycznej. 

Globalne spalanie gazu spadło

Bank Światowy podsumowuje 2022 rok jako okres, w którym znacząco ograniczono spalanie gazu w skali globalnej. Według danych GGFR (Globalnego partnerstwa w zakresie redukcji spalania gazu) w minionym roku poziom spalanego gazu spadł do o 5 mld m3 do poziomu 139 mld m3. Jest to tym samym najniższy poziom od 2010 roku.

Guangzhe Chen, wiceprezes Banku Światowego ds. infrastruktury podsumowując dane, powiedział:

Po dekadzie zastoju, globalne spalanie gazu spadło w 2022 r. o około 3 procent, co jest mile widzianym spadkiem, zwłaszcza w okresie obaw o bezpieczeństwo energetyczne wielu krajów. Nadal zachęcamy wszystkich producentów ropy do wykorzystywania okazji do zakończyć tę zanieczyszczającą środowisko i marnotrawną praktykę.

Zobacz także: Kraje UE będą wspólnie kupować gaz. Rosja jest coraz mocniej wypychana z Europy

Za omawiany spadek odpowiadały w szczególności trzy państwa: Nigeria, Meksyk i Stany Zjednoczone. Wyróżniono również Kazachstan i Kolumbię, jako kraje, które wyróżniały się konsekwentnym ograniczaniem ilości spalanego gazu w ciągu ostatnich siedmiu lat. W skali globalnej spadła również ilość wypaleń przypadająca na baryłkę wyprodukowanej ropy.

W 2022 roku Unia Europejska zwiększyła import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z państw takich jak Stany Zjednoczone, Angola, Norwegia, Katar i Egipt oraz rurociągami z Azerbejdżanu i Norwegii. Według danych Banku Światowego w minionym roku spalanie gazu uwolniło 357 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, 315 mln ton w postaci dwutlenku węgla i 42 mln ton w postaci metanu.

Zubin Bamji, kierownik programu GGFR Banku Światowego powiedział o niepokoju powiązanym z emisją metanu:

Jesteśmy zaniepokojeni ilością metanu emitowanego przez pochodnie, które nie działają prawidłowo. Metan jest znacznie silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla w krótkim okresie. Musimy to lepiej zrozumieć i przyspieszyć nasze wysiłki, aby pomóc krajom rozwijającym się w walce z emisjami metanu.

Zobacz także: Odkryto znaczne zasoby gazu ziemnego w województwie lubelskim

Gaz a alternatywne źródła energii – przyszłość energetyki

Według badań prowadzonych przez TransitionZero przejście ze spalania węgla na OZE jest tańsze od zrezygnowania z węgla na rzecz gazu:

W oparciu o średnią światową uzyskaną z C3PI, cena emisji dwutlenku węgla wymagana do przejścia z istniejącego węgla na istniejący gaz wynosiła jak dotąd średnio 235 USD/tCO2 w 2022 r., podczas gdy cena emisji dwutlenku węgla wymagana do przejścia z istniejącego węgla na nową fotowoltaikę lub lądową energię wiatrową i akumulatory wyniosła zaledwie -62 USD/t CO2. Oznacza to nadzwyczajny spadek o 99% od 2010 roku.

W UE traktuje się gaz jako tzw. etap przejściowy transformacji energetycznej. Obecnie niemożliwe jest zrezygnowanie z niego z perspektywy wielu europejskich gospodarek. Udział odnawialnych źródeł energii wciąż nie jest na tyle duży, aby był w pełni wystarczający do zaspokojenia potrzeb konsumentów. Pomimo że tegoroczna zima nie wywołała kryzysu, w kolejnych latach jego wystąpienie wciąż jest możliwe.

Sukcesywne wdrażanie OZE może nie tylko pozwolić zastąpić mniej efektywne rozwiązania energetyczne, ale przede wszystkim pomóc realnie ograniczyć emisje. To klucz do sukcesu w skali międzynarodowej, do którego dążą rozwinięte gospodarki. Pomimo że do 2035 roku praktycznie nie będzie można wytwarzać energii z węgla ani gazu kopalnego, w 2020 roku ok. 2/3 produkcji energii elektrycznej pochodziło z tych źródeł. Aby odwrócić tę zależność, kluczowe są nie tylko inwestycje, ale również zmiany na poziomie instytucjonalnym. Jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA), w celu spełnienia przyrzeczeń klimatycznych inwestycje w odnawialne źródła energii muszą wzrosnąć do 35 bln USD do 2030 roku. Oznacza to, że roczne inwestycje w odnawialne źródła energii muszą wzrosnąć ponad czterokrotnie, począwszy od tego roku. Według IRENA inwestycje w skali globalnej w 2022 roku osiągnęły rekordowy poziom 1,3 bln USD. Jest to jednak niewystarczająco. W tym roku nakłady muszą wzrosnąć do ponad 5 bln USD i nadal rosnąć o 5 bln USD każdego roku do 2030 roku.

Rocznicowe refleksje: trzydzieści lat po kontrakcie jamalskim

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker