Energetyka

Orlen chce mieć 9 GW w OZE. Właśnie otwiera dwie duże farmy fotowoltaiczne

Inwestycje Orlenu w fotowoltaikę nabierają rozpędu

Grupa Orlen sukcesywnie rozwija OZE i do 2030 r. chce mieć aż 9 GW zielonych mocy wytwórczych. Inwestycje Orlenu w fotowoltaikę są częścią strategii koncernu. Elementem tej strategii jest otwarcie dwóch dużych farm fotowoltaicznych: PV Wielbark o mocy 62 MW oraz PV Gryf o mocy 25 MW.

Jak podkreślił w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki: moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła ze 100 megawatów w 2015 roku do blisko 11 tysięcy megawatów w 2023 roku. Program Mój Prąd dał możliwość zainstalowania paneli słonecznych blisko 1,2 mln polskim rodzin, a dofinansowanie otrzymało blisko 450 tysięcy wniosków, co stanowi kwotę prawie 2 miliardów złotych. Tym samym energia ze słońca staje się najistotniejszym segmentem rozwoju OZE w Polsce.

Orlen, pierwsza ze spółek Skarbu Państwa, która postawiła przed sobą cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r., sukcesywnie inwestuje w technologie zeroemisyjne. Wśród nich należy wymienić energetykę wiatrową, fotowoltaikę, wodór czy SMR-y. W zaktualizowanej strategii grupy przeznaczono aż 70 mld zł na te cele, a do 2030 roku OZE mają osiągnąć moc zainstalowaną na poziomie 9 GW.

Kolejne inwestycje Orlenu w fotowoltaikę

Jednym z ważnych kroków, jakie podjął w ostatnim czasie Orlen w ramach swojej strategii, jest uruchomienie dwóch dużych farm fotowoltaicznych: PV Wielbark o mocy 62 MW oraz PV Gryf o mocy 25 MW. 62 MW w energetyce słonecznej jest w stanie wyprodukować dość energii, aby zaspokoić potrzeby elektryczne 35 tys. gospodarstw domowych.

Grupa Orlen planuje dalszy rozwój farm fotowoltaicznych. Do końca roku moc farmy PV Wielbark wzrośnie o kolejne ok. 8 MW. Ponadto wkrótce ruszą prace budowlane kolejnych farm fotowoltaicznych: PV Mitra o mocy 65 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW.

Warto podkreślić, że w portfolio projektowym Energi Green Development wchodzącej w skład grupy Orlen znajduje się ponad 550 MW w projektach fotowoltaicznych na różnych etapach zaawansowania.

Rozwój zielonej energii przyspiesza bardzo szybko i według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w ciągu najbliższych pięciu lat światowa moc energii odnawialnej wzrośnie o 85%. Oznacza to, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalna sieć doda tyle mocy w energetykę odnawialną, ile w ciągu ostatnich 20 lat. Moc energii odnawialnej wzrośnie o 2400 GW, osiągając 5640 GW, co stanowi 30% więcej niż zeszłoroczna prognoza wzrostu dla energii odnawialnej.

Zobacz także: 40-hektarowa farma fotowoltaiczna zasili pociągi w Niemczech

Firmy takie jak Orlen nie mogą stać na uboczu tych procesów. Włączenie się w zielony megatrend staje się nie tylko kwestią dbałości o środowisko, ale również wyznacznikiem przyszłej konkurencyjności. Normy klimatyczne w UE zaostrzają się, rosną ceny uprawnień do emisji CO2, a wraz z nimi koszty funkcjonowania firm, które emitują zbyt dużo gazów cieplarnianych. Poza tym konieczność raportowania ESG wymusza dbałość o normy środowiskowe także z powodu ryzyka wypadnięcia z europejskich łańcuchów podwykonawczych.

Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker