ChinyGospodarkaNews

Przyspieszenie deflacji w Chinach. Jakie będą skutki dla produkcji?

Deflacja w Chinach - skomplikowany wpływ na produkcję i prognozy gospodarcze.

Chiny zmierzają w kierunku gwałtownego spadku cen, a tempo tego procesu jest najszybsze od ostatnich siedmiu lat. Przyczyną tego zjawiska jest spadek popytu. Trend ten wpływa na sektor produkcyjny i ożywienie gospodarcze kraju, które jest delikatne. Perspektywa rosnących stóp procentowych i inflacji na rynkach zachodnich może jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

Deflacja w Chinach się pogłębia. Jakie będą skutki dla sektora produkcyjnego?

Chiny, inaczej niż USA i Europa, doświadczają gwałtownego spadku cen. Jak informuje agencja Reuters, fabryki w kraju otrzymują coraz mniej pieniędzy za swoje produkty. Negatywnie wpływa to na całą gospodarkę, ponieważ obniża dochody. Zgodnie z danymi Narodowego Biura Statystyki (NBS), wskaźnik cen produkcyjnych (PPI) spada już ósmy miesiąc z rzędu. W maju obniżył się o 4,6%. To najszybszy spadek od lutego 2016 roku. Jest to też większy spadek, niż przewidywał Reuters, prognozując spadek o 4,3%.

CPI rośnie, ale niezgodnie z prognozami. Deflacja ryzykiem dla gospodarki?

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,2% w stosunku do poprzedniego roku. Wzrost ten nastąpił po 0,1% wzroście w poprzednim miesiącu. Wyniki te nie spełniają prognoz, które zakładały wzrost CPI o 0,3%. Pomimo że gospodarka Chin rosła szybciej niż oczekiwano w pierwszym kwartale, najnowsze dane wskazują na zmniejszenie aktywności fabryk. Import także spadł w maju.

Ryzyko deflacji ciągle ciąży na gospodarce,” mówi Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management. Jak dodaje, „najnowsze wskaźniki gospodarcze konsystentnie sygnalizują, że gospodarka się ochładza„. Skutkiem tych informacji dolar australijski osłabł o 0,2% do 0,6704 USD. Tym samym idzie w ślad za chińskim juanem, który również traci na wartości.

Reakcja Banku Ludowego Chin (PBOC). Zmiana prognoz na temat wzrostu gospodarczego?

Niektórzy ekonomiści przewidują, że Bank Ludowy Chin (PBOC) zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Inna możliwość to wprowadzenie większej płynności do systemu finansowego. W marcu bank obniżył już wymóg rezerwowy dla pożyczkodawców. Jak zauważa Dan Wang, główny ekonomista w Hang Seng Bank China:

Dotychczas polityka monetarna i fiskalna były restrykcyjne. W połączeniu z niższym wzrostem dochodów taka sytuacja tłumi popyt krajowy.

Czytaj również: Inflacja w Polsce mocno w dół! Czeka nas deflacja?

Kończący tydzień przyniósł pewne ukojenie dla sektora finansowego i szeroko pojętej gospodarki. Największe banki w Chinach ogłosiły bowiem obniżkę stóp procentowych na depozyty. Działa to na korzyść sektora, ponieważ zmniejsza presję na marże zysku i obniża koszty pożyczek. Niemniej jednak sytuacja jest daleka od stabilnej.

Deflacja w Chinach coraz realniejsza. Zmiana prognoz na temat wzrostu gospodarczego Państwa Środka

Analitycy coraz częściej obniżają swoje prognozy na temat wzrostu gospodarczego na ten rok. Wynika to z ciągłych oznak spowolnienia. Rząd Chin postawił sobie skromny cel wzrostu PKB na poziomie około 5% na ten rok. Jest to konsekwencja tego, że cel na rok 2022 nie został osiągnięty. To, co początkowo wydawało się ożywieniem gospodarczym, teraz zdaje się być zaledwie chwilowym oddechem wobec długotrwałego spowolnienia.

Czytaj również: Nowe połączenie kolejowe Chiny-Mongolia coraz bliżej 

Podsumowując Chiny doświadczają przyspieszenia deflacji, co ma bezpośredni wpływ na sektor produkcyjny i gospodarkę kraju jako całość. Tymczasem, sektor finansowy usiłuje złagodzić skutki tej sytuacji, obniżając stopy procentowe. Wszystko to wpływa na prognozy wzrostu gospodarczego, które zaczynają wyglądać coraz mniej optymistycznie. Tym samym, potrzeba konkretnych działań, które pomogą zwalczyć deflację i wpłyną na ożywienie gospodarcze.

Inflacja w strefie euro spadła w maju do 6,1%! Część krajów ma inflację poniżej 3%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker