Azja i OceaniaGospodarka

Australijski bank centralny podnosi stopy procentowe wbrew oczekiwaniom rynku!

Bank centralny w Australii recesji się nie boi, wskazując, że priorytetem jest inflacja, nie zatrudnienie

Bank centralny w Australii zaskoczył rynki finansowe podwyżką stóp procentowych w mijającym tygodniu. Ekonomistów zaś skłonił do zrewidowania prognoz w dół. Niektórzy spodziewają się nawet recesji w tym roku. 

Stopy procentowe w Australii rosną wbrew oczekiwaniom rynku

Rynek finansowy i ekonomiści spodziewali się zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w Australii na poziomie 3,6%. Jednak bank centralny postanowił w mijającym tygodniu dokonać podwyżki o 50 punktów bazowych, podwyższając główną stopę procentową do 4,1%. Ponadto prezes Banku Australii (ang. Reserve Bank of Australia) Philip Lowe brzmiał zdecydowanie jastrzębio na konferencji prasowej, mówiąc, że dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej może być konieczne, aby stłumić inflację, nawet kosztem wzrostu bezrobocia – te na razie utrzymuje się na historycznie niskim poziomie 3,7%.

Ponadto Lowe stwierdził, że dezinflacja będzie wyboista i ma dla banku centralnego pierwszeństwo przed zapewnieniem wysokiego poziomu zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Innymi słowy, decydenci polityki monetarnej akceptują sytuację, w której PKB spadnie w wyniku zacieśnienia warunków monetarnych.

Stopy procentowe w Australii (%)

Zobacz także: Virgin Australia wraca do Nowej Zelandii po prawie 1 000 dniach

Decyzja i jasny przekaz banku centralnego skłoniły ekonomistów do rewizji prognoz wzrostu i stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się teraz jeszcze jednej podwyżki, a także wyceniają wysokie ryzyko recesji w tym roku (byłby to pierwszy spadek PKB od ponad 30 lat, nie licząc pandemii). Rynki finansowe oczekują szczytu stóp procentowych na poziomie 4,5%. Jak wskazuje Paul Bloxham, główny ekonomista HSBC na łamach Reuters:

W połączeniu z już dokonanymi podwyżkami, postrzegamy to jako prawdopodobnie spowolnienie gospodarki… z wysokim ryzykiem całkowitej recesji.

Obecne prognozy HSCB wskazują, że w następnych kwartałach wzrost będzie oscylować w okolicach 0,1% rocznie z 50% szansą na recesję. W pierwszym kwartale gospodarka Australii zwiększyła się o 0,2% r/r. To najsłabsze tempo od 1,5 roku. Główną przyczyną była słaba konsumpcja gospodarstw domowych, która wzrosła zaledwie o 0,2%. Commonwealth Bank of Australia przewiduje, że stopa bezrobocia wzrośnie w połowie 2024 roku do 4,7%.

Zobacz także: Australia wprowadzi limit cenowy na węgiel i gaz. Koszt to 1,5 mld dolarów

Ile wynosi inflacja w Australii?

Roczna inflacja w Australii spadła w pierwszym kwartale do 7,0% z najwyższego od 30 lat poziomu 7,8% w czwartym kwartale ub. roku. Średnia obcięta CPI również spadła, acz zdecydowanie słabiej – z 6,9% r/r do 6,6% r/r.

Inflacja CPI w Australii (r/r, %)

Zdaniem prezesa banku centralnego główne ryzyko dla utrzymania się inflacji dużo powyżej celu 2-3% stanowi stosunkowo wysoka dynamika jednostkowych kosztów pracy przy braku znacznego wzrostu produktywności. Wynagrodzenia pracowników wzrosły w pierwszym kwartale o 2,4% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Pierwsza taka umowa po Brexicie. Bezcłowy handel Wielkiej Brytanii z Australią staje się faktem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker