FinansePolska

Płaca minimalna wyniesie 4300 zł w 2024 roku! To oznacza wzrost o 23,2%

Czy ryzykujemy wyższą inflacją i utratą konkurencyjności?

W 2024 roku dojdzie do rekordowo wysokiego wzrostu ustawowej płacy minimalnej! Jej poziom ma wynieść aż 4242 zł od stycznia i 4300 zł od lipca. 

Płaca minimalna w 2024 wzrośnie aż o 23,2%. To rekord

Jak czytamy na łamach Polskiej Agencji Prasowej (PAP):

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2024 r. Zaproponowano, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 4242 zł brutto, a od lipca wzrosła do poziomu 4300 zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie ustawowa płaca minimalna wynosi 3490 zł brutto, jednak od lipca wzrośnie o 110 zł do 3600 zł brutto. Kwoty te dają w przybliżeniu odpowiednio 2709 zł i 2780 zł wynagrodzenia netto.

Jeżeli zapowiedzi rządu się sprawdzą, wówczas ustawowe wynagrodzenie minimalne wzrośnie w 2024 roku o 23,2% wobec stycznia br. To oznaczałoby rekordowy wzrost płacy minimalnej w XXI wieku. Co więcej, jedynie w 2008 roku odnotowano zwiększenie płacy minimalnej powyżej 20% rocznie.

Płaca minimalna w Polsce i innych krajach UE

Obecne wynagrodzenie w Polsce na poziomie 3490 zł brutto w przeliczeniu na europejską walutę wynosi 745,6 EUR i plasuje nas na 13. miejscu pod tym względem spośród krajów UE, które mają ustawową płacę minimalną. W krajach naszego regionu (bez krajów bałtyckich) wyższe wynagrodzenie minimalne ma jedynie Słowenia (1203,4 EUR). Natomiast Czechy (717,4 EUR), Słowacja (700,0 EUR), Rumunia (606,1 EUR), Węgry (578,7 EUR) i Bułgaria (398,8 EUR) posiadają niższą ustawową płacę minimalną. Warto zauważyć, że z wyżej wymienionych krajów o niższym wynagrodzeniu minimalnym, wszystkie kraje poza Czechami mają niższy poziom PKB per capita w stosunku do Polski.

Brak: Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja (nie mają ustawowej płacy minimalnej)

Zobacz także: Ustawowa płaca minimalna zyskuje na znaczeniu! W krajach OECD to już normalność

Czy płaca minimalna rośnie w Polsce szybko na tle innych krajów?

Mimo że wśród niektórych ekonomistów panuje przekonanie, iż w Polsce płaca minimalna rośnie bardzo szybko (zwłaszcza w czasie rządów obecnej opcji politycznej), to na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej wcale nie jesteśmy na czele pod tym względem. Od 2015 r. płaca ta wzrosła u nas o 82%, podczas gdy na Słowacji o 84%, w Czechach i Bułgarii o odpowiednio 116 i 117%, natomiast w Rumunii aż o 179% (tu warto zaznaczyć, że Rumunii przypłacili to wysoką nierównowagą zewnętrzną, o czym pisaliśmy tutaj).

Brak: Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja (nie mają ustawowej płacy minimalnej)

Z drugiej strony, zapowiadana podwyżka minimalnego wynagrodzenia aż o 23,2% w warunkach wysokiej inflacji może stanowić pewne ryzyko. Z badania polskiej ekonomistki Aleksandry Majchrowskiej wynika, że dotychczas podnoszenie płacy minimalnej w relacji do średniego wynagrodzenia prowadziło do wyższego tempa wzrostu cen. Szczególnie silny wpływ jej podwyższanie miało na inflację cen żywności.

Zobacz także: Ile powinna wynosić płaca minimalna? To zależy co chcemy osiągnąć [BADANIE]

Czy grozi nam utrata międzynarodowej konkurencyjności?

Przy założeniu, że w innych krajach UE nie dojdzie do zmian w ustawowej płacy minimalnej (ale to raczej życzeniowe założenie, chcemy jednak umieścić ów podwyżkę w kontekście), Polska przesunęłaby się o 4 oczka do przodu i byłaby na 9. pozycji w UE pod względem wysokości wynagrodzenia minimalnego (940 EUR przy kursie EURPLN 4,52).

Brak: Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja (nie mają ustawowej płacy minimalnej)

Wówczas nasza stawka wynagrodzenia minimalnego wzrosłaby w stosunku do 2015 roku o 130%. To dużo, mało? Trudno jednoznacznie stwierdzić bez porównania do innych krajów. Jeżeli w innych gospodarkach regionu płaca minimalna nie wzrośnie lub wzrośnie w zdecydowanie mniejszym tempie, to rzeczywiście może to oznaczać pewne ryzyko utraty międzynarodowej konkurencyjność (wyższe wzrost płac w stosunku do innych, a więc relatywnie wyższy wzrost jednostkowych kosztów pracy). Choć, to raczej mało prawdopodobne. Płace najpewniej wzrosną – pytanie, o ile.

Ponadto, Czechy w latach 2018-2023 poprawiły swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej (według World Digital Competitiveness Ranking), mimo że ich płaca minimalna wzrosła szybciej, niż w Polsce (50,1% vs 48,3%). Stąd tezy o ryzyku utraty międzynarodowej konkurencyjności w wyniku podwyżki płacy minimalnej mogą okazać się nietrafione. Tym bardziej że wydajność pracy w Polsce rosła dość szybko w ostatnich latach. Jak wskazuje ekonomista Pulsu Biznesu Ignacy Morawski w okresie 2020-2023 realny PKB na pracownika wzrósł o 10%. Jeżeli jednak produktywność czynników produkcji będzie spadać w następnych latach, zaś płace w stosunku do nich będą rosnąć zbyt szybko, to takie ryzyko może się pojawić.

Podwyżki płacy minimalnej w Polsce istotnie przyczyniły się do wzrostu inflacji [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker