GospodarkaUSA

Inflacja w USA spada silniej od oczekiwań! W maju wyniosła 4,0%

Jutro prawdopodobnie zobaczymy pauze w podwyżkach stóp procentowych Fed

Inflacja w USA spadła w maju do 4,0% r/r wobec oczekiwań na poziomie 4,1% r/r, co może oznaczać pauzę na jutrzejszym posiedzeniu FOMC. Niewykluczone, że w USA nie zobaczymy już podwyżek stóp procentowych w obecnym cyklu. 

Inflacja w USA spada silniej od oczekiwań

Amerykański Departament Pracy poinformował, że inflacja w USA spadła w maju do 4,0% r/r z 4,9% r/r w kwietniu. Konsensus ekonomistów zakładał odczyt inflacji CPI na poziomie 4,1%. Obniżeniu uległ również komponent bazowy CPI z 5,5% do 5,3% rocznie. Ceny żywności wzrosły w ubiegłym miesiącu o 6,7% rocznie, podczas gdy energia potaniała o 11,7%. Sinie spadły ceny oleju opałowego (-37%) i benzyny (-19,7%). Ceny używanych samochodów osobowych i ciężarówek zmniejszyły się o 4,2%, ale nowe pojazdy podrożały o 4,7%. Ceny najmu wzrosły o 8,0% (wobec 8,8% w kwietniu).

Zobacz także: Inflacja w USA powyżej oczekiwań ekonomistów! Czy stopy procentowe jednak wzrosną?

Przy relatywnie wysokim impecie inflacji rocznej, zdecydowanie ważniejszym wskaźnikiem dla Fed jest inflacja miesięczna, która najlepiej obrazuje uporczywość procesów inflacyjnych. Inflacja CPI w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,1%, natomiast miesięczna miara inflacji bazowej 0,4% – tyle samo, co w poprzednim miesiącu. Energia w maju staniała o 3,6% stosunku do kwietnia, natomiast ceny żywności nieznacznie wzrosły o 0,2% – w kwietniu i marcu wskaźnik wyniósł 0,0%. Stosunkowo wysoki odczyt miesięcznej inflacji bazowej (0,4%) zapewne zostanie odnotowany przez amerykańskich bankierów centralnych. Mimo to, należy się spodziewać braku podwyżek stóp procentowych na jutrzejszym posiedzeniu FOMC.

Zobacz także: Automaty paczkowe podbiją USA? Ambitne plany SwipBox

Fed – pauza, pivot czy dokręcenie śruby?

Sprzeczne dane ze sfery realnej w maju, załamanie akcji kredytowej w bankach regionalnych i niższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI sugerują, że Fed wstrzyma się z podwyżkami, aby dać sobie czas na ocenę wpływu transmisji monetarnej na sferę realną i sektor bankowy. Pytanie, czy w dłuższym horyzoncie czasowym taka decyzja będzie oznaczać pauzę, czy pivot (szczyt stóp procentowych)?

Zobacz także: Fed dokona pauzy, ale pozostawi przestrzeń do kolejnych podwyżek [ANALIZA]

Na ten moment, wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie brak podwyżek stóp procentowych w tym cyklu i pozostawienie ich przez dłuższy czas (w stosunku do poprzednich cykli) na wyższym poziomie. Choć takie oczekiwania mogą się zmienić jeżeli inflacja PCE mierzona wskaźnikiem cen osobistych wydatków konsumpcyjnych ponownie zaskoczy w górę. Przypomnijmy, że Inflacja PCE niespodziewanie wzrosła w kwietniu do 4,4% r/r z 4,2% w marcu, podczas gdy konsensus zakładał spory spadek do 3,9%.

Udział Chin w eksporcie Korei Południowej załamał się! Rośnie rola USA!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker