GospodarkaUSA

Zaskoczenie w USA! Inflacja wynosi już 3%! Fed coraz bliżej celu

W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja powraca do trendu sprzed 2020 roku, gdy była w okolicach celu Fed

Amerykańska inflacja CPI spadła w czerwcu do 3,0% r/r wobec 4,0% r/r w maju. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 3,1%. Ponownie mamy więc zaskoczenie w dół, co może skołować nastroje rynkowe odnośnie do lipcowej decyzji Fed. Niemniej, dzisiejsze odczyty raczej nie zmienią zamiarów członków FOMC i główna stopa Fed wzrośnie do przedziału 5,25-5,50% po lipcowym posiedzeniu. 

  • Roczna inflacja CPI spadła z 4,0% r/r w maju do 3,0% r/r w czerwcu (konsensus zakładał 3,1%).
  • Inflacja bazowa spadła z 5,3% r/r do 4,8% r/r.
  • Inflacja m/m wyniosła 0,2% wobec 0,1% w maju (konsensus wskazywał 0,3%). Bazowe CPI zmniejszyło się względem maja (0,2% vs 0,4%) – prognozowano 0,3%. 
  • Fed raczej nie zmieni swoich zamiarów, dokonując podwyżki głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych do przedziału 5,25-5,50% na lipcowym posiedzeniu. 

Amerykańska inflacja spada silniej od oczekiwań

Według rządowego Biura Statystyk Pracy (BLS) roczna inflacja CPI spadła z 4,0% r/r w maju do 3,0% r/r w czerwcu (konsensus zakładał 3,1%). Zmniejszył się także komponent bazowy CPI. Inflacja bazowa spadła z 5,3% r/r do 4,8% r/r. W tym przypadku ekonomiści również nie doszacowali odczytu w dół, ponieważ rynek oczekiwał, ze inflacja bazowa osiągnie 5,0% r/r. Co ciekawe, w ujęciu miesięcznym odnotowano zwiększenie dynamiki wzrostu cen. Inflacja m/m wyniosła bowiem 0,2% wobec 0,1% w maju (konsensus wskazywał 0,3%). Jednak bazowe CPI zmniejszyło się względem maja (0,2% vs 0,4%) – prognozowano 0,3%.

Zobacz też: Nowa linia kolejowa w Iranie. Transport naruszy sankcje USA?

Dla Fed (amerykański bank centralny) najważniejsza jest dynamika miesięczna. Jak spojrzymy na poniższy wykres zobaczymy, że inflacja m/m spada do trendu sprzed 2020 (podobnie jak bazowa CPI m/m), czyli okresu utrzymywania się rocznej inflacji w okolicach celu inflacyjnego Fed (2%). To znak, że bieżąca presja cenowa w gospodarce zaczyna się normalizować. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze spadku rocznej inflacji bazowej, która znajduje się zdecydowanie powyżej inflacji ogólnej. Właśnie takim argumentem mogą posłużyć się członkowie FOMC (+ dość rozgrzanym rynkiem pracy), jeżeli zdecydują się na podwyżkę stóp procentowych w lipcu. Z czerwcowego protokołu z posiedzenia FOMC wynika, że najprawdopodobniej do niej dojdzie. Choć dzisiejsze odczyty mogą nieco zdezorientować nastroje rynkowe.

Zobacz też: Inflacja na świecie spada szybciej od oczekiwań! Ekonomiści nie doszacowują dezinflacji

W jakich komponentach upatrywać źródeł dezinflacji? Podobnie jak w poprzednich miesiącach w cenach energii, które spadły rok do roku o 16,7%. Miesiąc do miesiąca energia podrożała o 0,6%. Ceny żywności r/r wzrosły o 5,7%. Dynamika miesięczna wyniosła 0,1%. Ceny najmu co prawda zwiększyły się o 7,8% r/r, jednak miesięczne odczyty są coraz niższe (w czerwcu 0,4% wobec 0,6% w maju). Właśnie w mieszkalnictwie można upatrywać kolejnych źródeł dezinflacji na najbliższe miesiąca, ponieważ rynek mieszkaniowy coraz bardziej odczuwa podwyżki stóp procentowych.

Fed nie zmieni zamiarów. W lipcu podwyżka stóp o 25 pkt bazowych

Mimo że odczyty inflacyjne okazały się niższe od oczekiwań, a dynamika cen miesiąc do miesiąca powraca do przedpandemicznego trendu (zarówno ogólna, jak i bazowa) to Fed raczej nie zmieni swoich zamiarów, dokonując podwyżki głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych do przedziału 5,25-5,50%. Czy na takim pułapie stóp Fed zakończy cykl? Wiele wskazuje, że tak. Odczyty z rynku pracy musiałyby pokazywać naprawdę duże rozgrzanie, a impet inflacji bazowej wysoką uporczywość, aby we wrześniu doszło do kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej. Ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Czy to kalejdoskop? Nie. To Fed. W lipcu czeka nas podwyżka stóp procentowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker