Europa

Rosja planuje powiązać rubla ze złotem. Kreml prowadzi rozmowy

Jak poinformował Kreml, Putin rozważa powiązanie rubla ze złotem.  Zabieg miałby przywrócić, chociaż częściową władzę Rosji nad objętym sankcjami systemem finansowym. 

Kreml prowadzi rozmowy dot. powiązania rubla ze złotem

Według niektórych urzędników powiązanie waluty z kruszcem ma dać Rosji więcej suwerenności i pozwoli zapanować nad systemem finansowym obarczonym sankcjami Zachodu. Informacje dotyczące planów potwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Dodał, że kwestia ta jest szeroko dyskutowana z Władimirem Putinem.

Nikołaj Patruszew, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji powiedział, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tej operacji. Agencja Reutersa cytuje jego wypowiedź w ramach wywiadu z rządową gazetą Rossiyskaya Gazeta:

Najważniejszym warunkiem zapewnienia Rosji bezpieczeństwa ekonomicznego jest poleganie na wewnętrznym potencjale kraju.

Według niego oprócz złota, Rosja mogłaby powiązać walutę również z innymi surowcami, których jest znaczącym producentem. Dla przypomnienia, Federacja Rosyjska odpowiada za Rosja rocznie za ok. 10% złota wydobywanego na całym świecie.

Zobacz także: Współpraca rosyjsko-kubańska: Putin przekazał wyspie 20 000 ton pszenicy

Marcowe próby nie powiodły się

Rosja już wcześniej podjęła próbę wiązania rubla ze złotem. W marcu bank centralny ogłosił, że będzie kupował złoto po stałej cenie 5 000 rubli za gram do końca czerwca. Jednak po dwóch tygodniach, gdy rubel się umocnił, zrezygnowano z wcześniejszego pomysłu. Wówczas bank ogłosił, że będzie kupował złoto po negocjowanych cenach.

Rosja próbuje zapanować nad systemem finansowym i rublem. Już wcześniej zapowiedziano, że płatności za surowce energetyczne będą przyjmowane wyłącznie w swojej walucie. Większość krajów Zachodu się sprzeciwiła, wyłamały się jedynie Węgry, Słowacja, Austria i Włochy.

Zobacz także: Norwegia zamyka granicę i porty dla towarów z Rosji. Jest jedno „ale”

Według cytowanego przez Bloomberga Zoltana Pozsara analityka Credit Suisse Group AG, jeśli dojdzie do powiązania rosyjskiego rubla ze złotem, kruszec zyska na znaczeniu. Zanim dokonano inwazji na Ukrainę, Rosja skupowała euro oraz juany, konsekwentnie pozbywając się dolarów ze swoich rezerw walutowych. 1 stycznia 2021 roku udział dolarów w rosyjskich rezerwach wynosił 21,2%. Rok później było to już tylko 10,9%.

Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker