GospodarkaKomentarze I Analizy

Stopy procentowe w Rosji rosną, ponieważ rubel krwawi! Ale to walka z wiatrakami

Od początku roku rubel osłabił się o blisko 30% wobec dolara

Bank Centralny Rosji (CBR) podniósł główną stopę procentową o 100 pkt bazowych do 8,5%. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się mniejszej podwyżki o 50 pkt bazowych. Warto podkreślić, że CBR pierwszy raz od wybuchu wojny zacieśnił politykę pieniężną. Dotychczas obniżał stopy, aby wesprzeć gospodarkę w obliczu nakładanych sankcji przez Zachód. 

  • Rosyjski bank centralny niespodziewanie podwyższył stopy procentowe o 100 pkt bazowych do 8,5% (konsensus zakładał +50 pkt bazowych).
  • Inflacja w Rosji wyniosła w czerwcu 3,2% r/r i 0,4% m/m. Jednak bank centralny podniósł prognozy inflacji do końca tego roku z przedziału 4,5-6,5% do 5,0-6,5%.
  • Rubel osłabił się o blisko 30% wobec dolara. Kurs USD/RUB oscyluje w okolicach 90 rubli, a jeszcze pod koniec 2022 r. było to około 60 rubli.
  • Podwyżka stóp procentowych będzie mieć ograniczony wpływ na umocnienie krajowej waluty.

Rosyjski bank centralny niespodziewanie podwyższył stopy procentowe o 100 pkt bazowych do 8,5%. W komunikacie uzasadniono, że wzrost popytu przekracza potencjał produkcyjny przez napięty rynek pracy, co wzmacnia utrwalenie się presji inflacyjnej na wysokim poziomie. Ponadto wskazano na tegoroczną deprecjację rubla, która działa proinflacyjnie. Inflacja w Rosji wyniosła w czerwcu 3,2% r/r i 0,4% m/m. Jednak bank centralny podniósł prognozy inflacji do końca tego roku z przedziału 4,5-6,5% do 5,0-6,5%. Stosunkowo niska inflacja od początku br. wynika w dużej mierze z efektu bazy. W 2022 roku wskaźnik CPI wzrósł do najwyższego poziomu od 20 lat 17,8% r/r w kwietniu, po tym jak rubel uległ gwałtownej deprecjacji. W komunikacie czytamy, że CBR nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych.

Stopy procentowe Banku Centralnego Rosji (CBR)

Stopy procentowe w Rosji

Zobacz też: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Stopy procentowe w Rosji wzrosły po raz pierwszy od lutego 2022 roku, gdy bank centralny zdecydował się podnieść główną stopę do 20% w reakcji na zachodnie sankcje, aby przeciwdziałać osłabianiu krajowej waluty. W kolejnych miesiącach dokonano wielu obniżek, a ostatnia miała miejsce we wrześniu ub. roku, gdy stopa procentowa osiągnęła 7,5%. Przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej otworzyła aprecjacja rubla względem innych walut, w tym dolara, a następnie ustabilizowanie się kursu USD/RUB na niższym poziomie, aniżeli przed wybuchem wojny. W rezultacie stopa inflacji spadła z 17,6% w kwietniu do 11,9% w grudniu.

Od początku roku rubel jednak ponownie się osłabia. Wobec dolara stracił już około 30%. W pierwszych miesiącach bank centralny Rosji zwlekał z zacieśnieniem polityki pieniężnej, jednak gdy pozycja rubla na rynku walutowym okazała się najsłabsza od ponad roku, zdecydowano się na podwyżki. Obecnie kurs USD/RUB oscyluje w okolicach 90 rubli, a jeszcze pod koniec 2022 r. było to około 60 rubli. Czy zaostrzenie polityki pieniężnej wzmocni rubla?

Kurs rubla do dolara

Można mieć wątpliwości, że scenariusz umocnienia rubla jest prawdopodobny. Jego deprecjacja jest bowiem pokłosiem coraz większego wpływu sankcji na eksport surowców energetycznych. Po pierwsze, Rosja ma trudności ze znalezieniem tak szerokiego rynku zbytu dla sprzedaży ropy i gazu, jakim była Unia Europejska. Po drugie, pułap cenowy G7 skutecznie ogranicza generowanie dużych nadwyżek na saldzie obrotów towarowych. Notowania ropy Urals od początku roku znajdowały się poniżej ustalonego pułapu cenowego 60 USD za baryłkę. Choć w ostatnich miesiącach cena rosyjskiej ropy przekroczyła ten próg – prawdopodobnie pod wpływem zwiększenia narzutów pośredników (nie wyklucza się jednak omijania sankcji przez Rosję).

Zobacz też: Rosja rozszerza zakaz dla kierowców ciężarówek z „nieprzyjaznych” krajów

Ograniczony rynek zbytu dla rosyjskich surowców energetycznych wraz z pułapem cenowym G7 i słabym rublem sprawiają, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących topnieje. W I kw. 2023 r. nadwyżka wynosiła 14,8 mld USD, a w II kw. spadła do 5,4 mld USD, czyli najniższego poziomu od III kw. 2020 r. Rosja coraz bardziej odczuwa skutki sankcji. Pogorszenie salda rachunku obrotów bieżących będzie ograniczać pozytywny wpływ podwyżek stop procentowych na kurs rubla.

Rachunek obrotów bieżących Rosji (mln USD)

Rachunek obrotów bieżących Rosji

Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker