Polska

GUS – najlepszy ośrodek statystyczny w Europie

GUS okazał się najlepszym ośrodkiem statystycznym w Europie. Na świecie przed nami znalazł się jedynie Singapur. Jak było w innych latach?

Główny Urząd Statystyczny jest jedną z głównych instytucji, która zbiera, przetwarza i udostępnia dane na temat sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce. W cyklicznym rankingu Open Data Inventory (ODIN) zdołał zająć drugie miejsce zaraz za Singapurem, co czyni z GUS najlepszy ośrodek statystyczny w Europie.

 • GUS zdobył drugie miejsce na świecie w rankingu dostępności danych
 • Sprawia to, że GUS jest najlepszym ośrodkiem statystycznym w Europie
 • Bardzo dobrze poradziły sobie państwa Europy Północnej
 • Z sąsiadów Polski najlepiej wypadły Niemcy z 10. pozycją na świecie

Czym jest Open Data Inventory (ODIN)

Open Data Inventory (ODIN) monitoruje zakres dostępności oficjalnych statystyk oraz jej zmiany na przestrzeni lat. Krajowe urzędy statystyczne tj. GUS są zarządcami największej ilości danych. A ich ciągła ewolucja sprawia, że zbierają ich coraz więcej. Dlatego Komisja Statystyczna ONZ postanowiła wprowadzić zasadę domyślnego otwierania oficjalnych statystyk dla opinii publicznej. Przez co zaczęto zwracać większą uwagę na sposób tworzenia, wykorzystywania i udostępniania danych.

Zobacz także: GUS potwierdza. Inflacja w Polsce spada, a ceny stoją w miejscu!

Ranking Open Data Inventory jest tworzony przez Open Data Watch. Poza tworzeniem zestawienia i monitorowania poziomu dostępności statystyk organizacja stara się prowadzić warsztaty dla jednostek statystycznych, a także implikować nowe rozwiązania do systemów zbierania danych na całym świecie.

Ogólny wynik ODIN, który zostanie zaprezentowany w dalszej części artykułu, świadczy o skali udostępnianych danych przez ośrodek statystyczny. Ważna jest również ich istotność z punktu widzenia monitorowania zrównoważonego rozwoju, a także poziom otwartości publikowanych danych przez państwowe instytucje statystyczne.

Jak opisuje GUS:

W przeglądzie bierze się pod uwagę, czy publikowane są wskaźniki opisujące wybrane obszary życia społeczno-gospodarczego oraz dotyczące środowiska, długość szeregów czasowych, zapewnienie informacji na niższych niż krajowy poziomach terytorialnych. Istotne jest także to, czy dane są publikowane bez opłat i ograniczeń licencyjnych, w formatach odczytywalnych maszynowo, czy są możliwe do pobrania przez API lub zbiorczo (bulk download), z odpowiednim zakresem metadanych.

GUS — najlepszy ośrodek statystyczny w Europie

Polska w tej edycji kolejny raz uplasowała się na 2. miejscu, czyli tak samo jak w 2020 roku, wśród 192 krajów na świecie. Na nasz świetny rezultat złożyły się następujące wyniki cząstkowe:

 • Za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych — w tym wskaźniku otrzymaliśmy 81 pkt. Tutaj nie mieliśmy sobie równych na całym świecie, ponieważ w tej kategorii GUS był 1. spośród wszystkich badanych państw.
 • Za poziom otwartości danych – 92 pkt. GUS awansował z 8 na 4 pozycję.

Zobacz także: Nowe dane GUS! Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o ponad 12%. Ale realnie wciąż spadają 

Polska udział w badaniu bierze od 2016 roku, gdzie od razu zajęła wysokie 4. miejsce z wynikiem 79 pkt. Wyprzedziły nas takie państwa jak Norwegia (80), Czechy (81) i Szwecja (83). W 2017 roku niestety spadliśmy na 6. pozycję (Czechy na 16.) i osiągnęliśmy również gorszy wynik na poziomie 77 pkt. Przed nami znalazła się Kanada (77), Finlandia (77), Szwecja (79), Niderlandy (80) i Dania (83). Natomiast w 2018 roku powróciliśmy na 4. pozycję z wynikiem 83 pkt. Wyprzedziły nas Niderlandy (84), Dania (86) i Singapur (89). W 2020 roku zdołaliśmy wspiąć się na 2. pozycję i osiągnąć 85 pkt. Jedynie Singapur z 92 pkt. okazał się lepszy od nas.

Wynik Polski w latach:

 • 2016 – 4. pozycja; 79 pkt.
 • 2017 – 6. pozycja; 77 pkt.
 • 2018 – 4. pozycja; 83 pkt.
 • 2020 – 2. pozycja; 85 pkt.
 • 2022 – 2. pozycja; 87 pkt.

Stopień dostępności danych w Europie

Poniższa mapa przedstawia zakres zdobytych punktów przez poszczególne państwa w Europie oraz ich uszeregowanie od najwyższego do najniższego wyniku.

Mapa przedstawia dostępność danych statystycznych w Europie
dostępność danych w Europie

Jak możemy zauważyć GUS, czyli Polska zdobyła pierwsze miejsce w zestawieniu. Na podium znalazła się również Dania oraz Finlandia. Ogólnie cała Skandynawia poradziła sobie bardzo dobrze pod tym względem. Jeszcze jednym państwem, które uzyskało wynik powyżej 80 pkt. jest Słowenia.

Zobacz także: Analiza przewozów ładunków i pasażerów w Polsce w 2022 r. [Raport GUS]

Z sąsiadów Polski najlepiej w zestawieniu wypadły Niemcy, które uplasowały się na 9. pozycji w Europie. Następnie Słowacja, Litwa, Czechy, Rosja, Ukraina oraz Białoruś. Najniższe wyniki przypadły mikropaństwom takim jak Monaco (24,6) i San Marino (34,9), a także Bośnia i Hercegowina (45,3) oraz Kosovo (48,2).

Uzyskany wynik pokazuje, jak bardzo rozwinięty jest nasz Główny Urząd Statystyczny pod względem wachlarza zbieranych danych i ich metodologii oraz udostępniania ich szerokiemu gronu odbiorców. Oczywiście jest jeszcze pole do poprawienia tego wyniku, poza samym wyprzedzeniem Singapuru górnym limitem w rankingu jest poziom 100 pkt. który powinien być celem wszystkich urzędów statystycznych. Również polskiego.

GUS potwierdza wysoki wzrost PKB. Zostawiamy Europę w tyle

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker