Czerwcowa inflacja w Europie – rośnie już tylko w Niemczech i Rosji
Czerwcowa inflacja w Europie spada. Na naszym kontynencie są tylko dwa państwa, w tych ten wskaźnik wzrasta. Są to Niemcy i Rosja

Wzrost cen wyhamowuje. Czerwcowa inflacja w Europie okazała się niższa, niż oczekiwano. Kilka państw już nawet znajduje się w celu inflacyjnym! Niestety Polska wciąż zajmuje pozycje na czele stawki.
- Prawie we wszystkich państwach Europy inflacja spada
- Wyjątkiem są Niemcy i Rosja
- Trzy państwa znalazły się już w celu inflacyjnym
Inflacja w Unii Europejskiej – HICP
Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI.
Dane przedstawione przez Eurostat pokazują, że średni poziom czerwcowej inflacji w Unii Europejskiej osiągnął wynik 6,4%. Dla porównania przypomnijmy, że w maju wyniosła 7,1%, czyli wynik zmniejszył się o 0,7 p.p. W ubiegłorocznym czerwcu średnia inflacja kształtowała się na poziomie 9,6%.
Zobacz także: Dezinflacja przyspiesza! Inflacja bazowa spada do 11,1% r/r
W przypadku strefy euro wynik wygląda trochę lepiej. Ubiegły miesiąc w państwach eurozony ceny wzrosły o 5,5%. W maju wynik wynosił 6,1%, a w ubiegłym roku 7,1%.
W czerwcu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń +2,35 p.p., a następnie usługi +2,31 p.p. i nieenergetyczne towary przemysłowe +1,42 p.p. Spadające ceny energii przełożyły się na zmniejszenie odczytu -0,57 p.p.

Bezsprzecznym liderem rankingu inflacji HICP w czerwcu są Węgry, które osiągnęły poziom 19,9%. Na drugiej i trzeciej pozycji znajdują się kolejno Słowacja (11,3%) oraz Czechy (11,2). Na czwartym miejscu uplasowała się Polska z wynikiem 11%. Pozostałe państwa zdołały obniżyć swoją inflację poniżej 10%.
Najniższą inflację z przedstawionych państw zanotował Luksemburg (1%). Natomiast na przedostatnim miejscu znalazły się dwa państwa z takim samym wynikiem, Hiszpania (1,6%) oraz Belgia (1,6%). Trzy przed chwilą wymienione państwa znajdują się już w celu inflacyjnym, co oznacza, że kryzys inflacyjny prawdopodobnie już się dla nich skończył. Dobrymi wynikami może pochwalić się również Dania (2,4%), Grecja (2,8%) i Cypr (2,8%).
Inflacja w Unii Europejskiej – CPI
Przejdźmy teraz do metodologii CPI. Jak możemy zauważyć poniżej, Węgry wciąż dominują na wykresie i utrzymując się powyżej 20%. Niestety w tym zestawieniu to Polska znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 11,5%. Za nami uplasowała się Słowacja (10,9%) i Rumunia (10,2%). Pozostałe państwa zdołały już ograniczyć swoją inflację do poziomu poniżej 10%.
Zobacz także: Kolejowy ruch towarowy w USA mocno w dół. Powód? Inflacja

Tym razem najlepszy wynik odnotowała Grecja (1,8%), minimalnie gorszy Cypr (1,9%) i Hiszpania (1,9%), jednak wszystkie wymienione państwa znalazły się już w celu inflacyjnym.
Inflacja w porównaniu do poprzedniego miesiącach spadła praktycznie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Najbardziej w Mołdawii (-4,2 p.p.), na Litwie (-2,7 p.p.), w Estonii (-2,1 p.p.), Polsce (-1,5 p.p.) i Słowenii (-1,5 p.p.). Jedynym państwem w UE, w którym poziom inflacji wzrósł, były Niemcy (+0,3 p.p.).
Wygląda na to, że inflacja w większości państw dynamicznie zmierza znowu do celu inflacyjnego.
Czerwcowa inflacja w Europie
Największa inflacja w Europie wciąż występuję w Turcji (38,2%), na Węgrzech (20,1%), w Serbii (13,7%), w Mołdawii (13,2%) i na Ukrainie (12,8%). Innymi państwami w Europie nienależącymi do Unii Europejskiej, o których warto wspomnieć, są: Wielka Brytania (7,9%), Norwegia (6,4%), Albania (4,5%), Rosja (3,2%), Białoruś (2,9%) oraz Szwajcaria (1,7%).
Trzeba zwrócić uwagę na niski wynik inflacji w na Białorusi i w Rosji. Wynika to m.in. z efektu bazy, czyli wysokiego wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z drugiej strony może to świadczyć o zmniejszeniu się konsumpcji oraz ogólnej aktywności gospodarczej w przytaczanych państwach. Jednak w porównaniu z majem tylko w dwóch państwach na kontynencie inflacja wzrosła. Były to już wspomniane Niemcy i Rosja.
Zobacz także: GUS potwierdza. Inflacja w Polsce spada, a ceny stoją w miejscu!

PIE: Stopy procentowe są skutecznym narzędziem w walce z inflacją