EuropaGospodarkaPolska

Polski eksport na Ukrainę szybko rośnie. W 2022 przekroczył 10 mld USD!

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) powołując się na dane GUS wskazują w najnowszym tygodniku gospodarczym, że polski eksport na Ukrainę wzrósł o 37% r/r w 2022 roku. 

Eksport polskich towarów i usług na Ukrainę pierwszy raz w historii przekroczył 10 mld dolarów, rosnąc aż o 37% r/r w 2022 roku. Tym samym, Ukraina stała się 9. rynkiem eksportowym z udziałem 2,8% w naszym eksporcie. W 2021 r. było to dopiero 15. miejsce. Rośnie jednak przede wszystkim znaczenie polskiego rynku dla Ukrainy. Polska jest obecnie 2. co do wielkości importerem dla naszego wschodniego sąsiada z udziałem 10% zaraz po Chinach. Awansowaliśmy z 4. miejsca wyprzedzając przy tym Niemcy i Rosję. W tym roku, eksport na Ukrainę kontynuuje szybki wzrost.

Wartość polskiego eksportu na Ukrainę w okresie styczeń-maj 2023 r. utrzymała dynamikę wzrostu. Wynosząc 4,6 mld USD, był wyższy w porównaniu z analogicznym okresem 2021 i 2022 r. o odpowiednio 67 i 52 proc. wskazują ekonomiście PIE w tygodniku gospodarczym 

Źródło: Tygodnik PIE

Zobacz też: Ukraina. Straty w kapitale ludzkim mogą obniżyć produktywność nawet o 7%!

Co Ukraina importuje z Polski? Jak można przypuszczać, są to dobra związane z przemysłem zbrojeniowym. Najwyższy udział w polskim eksporcie na Ukrainę mają paliwa i oleje mineralne (21%), pojazdy nieszynowe oraz ich części (10%), broń i amunicja (8%), maszyny i urządzenia elektryczne (6%) oraz urządzenia mechaniczne (6%). Niemniej, polski eksport dotyczy również odbudowy Ukrainy oraz codziennego życia mieszkańców tego kraju. Jak czytamy w tygodniku PIE:

Polski eksport wspiera także odbudowę Ukrainy i codzienne życie jej mieszkańców. Wśród towarów, których sprzedaż na rynek ukraiński szybko rosła, przekraczając wartość 20 mln USD, są przede wszystkim: woda i pozostałe napoje bezalkoholowe (40,6 mln USD; +246 proc. r/r), aparatura telefoniczna (40,5 mln USD; +198 proc. r/r), szkło (33,4 mln USD; +267 proc. r/r), pomidory (21,5 mln USD; +409 proc. r/r) czy cebula (21 mln USD; +1030 proc. r/r) – piszą ekonomiści

I dodają:

Z kolei według danych za okres styczeń-maj 2023 r. 12 kategorii towarowych przekroczyło łączną wartość ich eksportu z 2022 r. Wśród nich były m.in.: nawozy azotowe (98,3 mln USD), dresy i pozostała odzież (24,8 mln USD), produkty zawierające tytoń (23,7 mln USD) czy urządzenia do mechanoterapii i aparatura do masażu (12,9 mln USD).

Warto jednak zauważyć, że eksport niektórych dóbr w 2022 r. dość mocno spadł wskutek zmniejszenia popytu ze strony Ukrainy. Są to przede wszystkim dobra konsumpcyjne takie jak aparatura odbiorcza dla telewizji (-55% r/r), statki powietrzne z napędem (-62% r/r), zestawy ubraniowe damskie lub dziecięce (-51% r/r) czy artykuły budowlane z tworzyw sztucznych (-50% r/r).

Zobacz też: Francja pożyczy Ukrainie miliony na odbudowę kolei

Aktywność polskich firm na rynku ukraińskim to ostrożnie optymistyczny prognostyk. Zdobyte w ten sposób doświadczenia mogą zaprocentować w postaci intensywniejszej internacjonalizacji, w tym realizacją inwestycji bezpośrednich, których znaczenie będzie kluczowe dla powojennej odbudowy Ukrainy – puentują analitycy PIE

Mija rok od rosyjskiej agresji. Ukraina przeżywa kryzys humanitarny, a PKB spadł o 30%

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker