EuropaFinanse

Narodowy Bank Czech przygotowuje grunt pod cykl obniżek stóp procentowych

Lecz ma ku temu powody

Narodowy Bank Czech pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 7%, opóźniając rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych. W oświadczeniu zapowiedziano formalne zakończenie reżimu kursowego, co ekonomiści interpretują jako budowanie gruntu pod przyszłe obniżki. 

  • Narodowy Bank Czech pozostawił główną stopę procentową na poziomie 7%.
  • W oświadczeniu uwagę przykuła decyzja o formalnym zakończeniu reżimu walutowego oraz wznowienie programu sprzedaży wpływów z rezerw walutowych. To budowa gruntu pod cykl obniżek. 
  • Według prognoz CNB inflacja spadnie do celu 2% w III kw. 2024. CNB ma więc więcej argumentów ku łagodzeniu polityki pieniężnej. 
  • Prognozy PKB dla Czech zostały zrewidowane w dół. CNB oczekuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w 2023 r. zaledwie 0,1%.

Narodowy Bank Czech nie zaskakuje rynku

Wczoraj miało miejsce sierpniowe posiedzenie Narodowego Banku Czech (CNB), który zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, opóźniając cykl łagodzenia polityki pieniężnej. W oświadczeniu z posiedzenia uwagę ekonomistów przykuła decyzja o formalnym zakończeniu reżimu walutowego oraz wznowienie programu sprzedaży wpływów z rezerw walutowych.

Główna stopa procentowa CNB (%)

Zobacz też: Rynki wschodzące tną stopy procentowe. Najpierw Chile, teraz Brazylia! NIedługo Polska?

W ostatnim czasie CNB podlegał bowiem reżimowi interwencyjnemu, aby przeciwdziałać deprecjacji korony celem utrzymania procesu dezinflacji. W praktyce decyzja ta wiele nie zmienia, ponieważ czeska korona (CZK) jest zarządzana reżimem płynnym, co sprawia, że bank centralny może w każdej chwili zainterweniować w celu utrzymania kursu na danym poziomie. Druga decyzja, czyli wznowienie programu sprzedaży części zysków z rezerw ma na celu ograniczenie wzrostu bilansu banku centralnego.

Ekonomiści zinterpretowali te decyzje jako test przed konwencjonalnym złagodzeniem polityki pieniężnej. Tak jak można było oczekiwać, czeska korona zareagowała deprecjacją.

Inflacja w celu już niebawem

Narodowy Bank Czech ma zdecydowanie więcej argumentów, aby obniżać inflację w porównaniu do naszego NBP. Według prognoz CNB inflacja spadnie do celu 2% w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Ze scenariusza bazowego wynika, że roczna inflacja CPI w Czechach znajdzie się w celu już w III kw. 2024 roku (1,9%). Projekcja NBP zaś pokazuje, że w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja jedynie zmniejszy się w okolice górnego przedziału celu (nie do celu!), który wynosi 3,5%. I to dopiero pod koniec 2025 r.

Prognozy inflacji CPI (r/r, %)

Źródło: CNB

Prognozy PKB dla Czech zostały zrewidowane w dół. CNB oczekuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w 2023 r. zaledwie 0,1%. Następne lata przyniosą ożywienie gospodarcze. PKB ma zwiększyć się o 2,3% w 2024 r. i 2,7% w 2025 r.

Prognozy wzrostu PKB (r/r, %)

Źródło: CNB

Zobacz też: Bezrobocie w UE. Zaskakujący lider – nie są to Czechy ani Polska

Prognozy inflacji i PKB są bardzo ciekawe, jednak najciekawsze okazały się prognozy rynkowych stóp procentowych, które mogą nam podpowiadać, co jakie decyzje będą podejmowane na najbliższych posiedzeniach banku centralnego. CNB przewiduje, że stawka PRIBOR (czeski WIBOR) wyniesie 4% na koniec I kw. 2025 r., co jest równoznaczne, z główną stopą procentową CNB w okolicach 4%. To oznacza, że do początku 2025 r. stopy procentowe Czech najpewniej zostaną obniżone łącznie o około 300 pkt bazowych. Co się stanie w 2023 roku? Stopy procentowe zostaną obniżone?

Wszystko wskazuje, że tak. W prognozie czeskiego banku centralnego, stopa PRIBOR spada do nieco ponad 6%. Można spodziewać się więc obniżek stóp o około 75 bazowych do końca 2023 roku. Warto zauważyć, że w majowej prognozie było to 125 pkt bazowych. Sierpniowe perspektywy polityki pieniężnej zostały zaostrzone w stosunku do maja, co implikuje pogorszenie prognoz wzrostu PKB.

Zobacz też: Czechy chcą zwiększyć limit prędkości na autostradach! Będzie szybciej niż u nas

Narodowy Bank Czech bada grunt. Wszystko w grze

Następne posiedzenie zarządu CNB odbędzie się 27 września. W sumie do końca roku zostały trzy posiedzenia: we wrześniu, w listopadzie i grudniu. Jeżeli CNB wycenia obniżki o 75 pb. do końca roku, to można zakładać, że rozpocznie cykl łagodzenia we wrześniu poprzez obniżenie stopy repo o 25 pb., podejmując takie same decyzje w listopadzie i grudniu. Należy mieć jednak w pamięci, że CNB cechuje racze jastrzębie podejście, stąd listopadowa obniżka jest równie prawdopodobna. Na razie, badany jest grunt pod potencjalną zmianę cyklu.

Czeski cud demograficzny się skończył? Dzietność w Czechach zanurkowała

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker