EuropaGospodarka

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada do 6,8%. We wrześniu kolejna podwyżka BoE

Jak poinformował dziś brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics) inflacja CPI w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w lipcu do 6,8% r/r z 7,9% czerwcu. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku. Inflacja usług wzrosła jednak z 7,2% r/r do 7,3%, co może niepokoić Bank Anglii (BoE), który prognozował 7,3%. 

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wyniosła w lipcu 6,8% r/r – poinformował dziś rano brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics). To zdecydowanie mniej, niż w czerwcu, kiedy zanotowano inflację na poziomie 7,9%. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów, którzy spodziewali się, że inflacja osiągnie 6,8%. Inflacja na poziomie 6,8% oznacza najniższy poziom od 17 miesięcy, czyli lutego 2022 r., kiedy wyniosła ona 6,2%.

Inflacja CPI i CPIH w Wielkiej Brytanii r/r. Źródło: ONS

Zobacz też: Bank Anglii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 15 lat!

Inflacja usług w Wielkiej Brytanii zwiększyła się ponownie z 7,2% w czerwcu do 7,4% w lipcu. Z jednej strony BoE może w świetle tych danych czuć pewien niepokój, ponieważ prognozował odczyt tego wskaźnika na poziomie 7,3%. Z drugiej strony, bardziej szczegółowe dane pokazują, że szybszy wzrost cen usług wynika z czynników, którym trudno przypisywać oznaki trwałości/uporczywości.

Po pierwsze, czynsze podrożały o 1,7% w ujęciu miesięcznym (największy wzrost od 2005 roku). Po drugie, odnotowano także większy, niż zazwyczaj przyrost cen biletów lotniczych, co spowodowane było wzmożonym ruchem turystycznym w lipcu. Nie są to raczej kategorie usług, które poświadczają o uporczywości inflacji. Co ważne, ceny biletów lotniczych są usuwane, gdy BoE analizuje indeks cen usług podstawowych w celu określenia trwałości wewnętrznych procesów inflacyjnych.

Zobacz też: Co wpływa na inflację w UK? Bank Anglii podaje szczegółowe dane

Dzisiejsze dane dotyczące inflacji, nie powinny zmienić nastrojów Banku Anglii a także oczekiwań rynku co do polityki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Można spodziewać się niemal na pewno jeszcze jednej podwyżki BoE o 25 pkt bazowych we wrześniu. Decyzja listopadowa będzie już podyktowana kolejną rudą danych inflacyjnych i płacowych.

Trzy gospodarki UE w technicznej recesji. Polska? Przeżywa rollercoaster!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker