EuropaGospodarka

Bank Anglii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 15 lat!

Furtka do kolejnych podwyżek pozostaje otwarta

Bank Anglii (BoE) podniósł główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 5,25%. Tym samym stopy procentowe w Wielkiej Brytanii są najwyższe od ponad 15 lat. To jednak nie koniec podwyżek. W teorii BoE pozostawił otwartą furtkę do wszystkich opcji (poza obniżką) w zakresie polityki pieniężnej, w praktyce kontynuacja cyklu zacieśniania monetarnego wydaje się nieunikniona. 

  • Bank Anglii (BoE) podwyższył główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 5,25%.
  • Sierpniowe prognozy inflacji CPI w stosunku do maja zostały przesunięte w dół dla 2023 i 2024 roku oraz w górę dla 2025 roku. 
  • Prognozy BoE wskazują na scenariusz stagflacji w tym roku (+0,8% wzrost PKB i 6,9% średnioroczna CPI) i stagnacji w latach 2024-2025 (wzrost PKB średnio +0,3%, inflacja w okolicach celu)
  • We wrześniu dojdzie najpewniej do kolejnej podwyżki o 25 pkt bazowych. Kolejne decyzje uwarunkowane będą odczytami inflacyjnymi i sytuacją na rynku pracy. 

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od ponad 15 lat

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Anglii (BoE) podwyższył główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 5,25%. W rezultacie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii są na najwyższym poziomie od ponad 15 lat, gdy BoE w 2007 r. chwilowo zaostrzył politykę pieniężną, podnosząc je do 5,75%. Komunikat po posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej jest nieco zamglony. Nie uchyla rąbka tajemnicy dotyczących kolejnych decyzji, co oznacza, że wszystko jest możliwe (oczywiście poza obniżką). Niemniej, decydenci monetarni podkreślają, że istnieje wiele ryzyk dla pozostania inflacji na podwyższonym poziomie takich jak niespodziewanie wysoki wzrost płac pod wpływem napiętego rynku pracy.

Zobacz też: Wielka Brytania będzie współpracować z Chinami przy rozwoju branży baterii

Bank Anglii rewiduje prognozy

Z Raportu o polityce pieniężnej BoE wynika, że roczna inflacja CPI spada z obecnych 7,9% do celu 2% dopiero w drugim kwartale 2025 roku. Do końca br. ma spaść do około 5%. Jej stosunkowo wysoki poziom podtrzymywać mają szybko rosnące ceny usług. Warto zauważyć, że sierpniowe prognozy inflacji w stosunku do maja zostały przesunięte w dół dla 2023 i 2024 roku oraz w górę dla 2025 roku, co wynika głównie z napiętego rynku pracy. Komitet BoE podkreśla przy tym, że ryzyko związane z prognozą inflacji w horyzoncie trzech lat przesunięte jest w górę (!).

To jasny sygnał tego, co pisałem wcześniej. Decydenci wciąż widzą ryzyka, przez co są skłonni raczej podwyższać stopy procentowe, niż kończyć cykl – nawet jeżeli grozi to recesją. Co bardzo ciekawe, prognozy BoE wskazują na scenariusz stagflacji w tym roku (+0,8% wzrost PKB i 6,9% średnioroczna CPI) i stagnacji w latach 2024-2025 (wzrost PKB średnio +0,3%). Prognozy z maja pokazywały zdecydowanie lepszy krajobraz koniunktury w średnim okresie.

Zobacz też: Bank Anglii ostrzega! Kryzys finansowy na horyzoncie, bo ludzie mogą przestać spłacać kredyty

Jeżeli spojrzymy na wykres przedstawiający historyczny poziom stóp procentowych, zobaczymy, że mamy do czynienia z bezprecedensowym cyklem zacieśnienia polityki monetarnej. BoE podwyższył już stopy o 515 pkt bazowych od grudnia 2021 roku (vs 425 pkt bazowych EBC i 525 pkt bazowych Fed). Warunki monetarne są najostrzejsze od ponad 15 lat. Mimo to, inflacja CPI pozostaje daleko od celu, a inflacja bazowa rośnie.

Zobacz też: Zaskakujący spadek inflacji w Wielkiej Brytanii. Czy to ulga dla Banku Anglii?

Co dalej?

Zważywszy, że BoE nie do końca ufa swoim prognozom inflacyjnym, a dynamika płac nominalnych (główny czynnik stymulujący inflację bazową) jest wysoka najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka stóp procentowych we wrześniu do 5,50%. Rynek wycenia pivot na poziomie 5,65%. Zatem zakończenie cyklu na pułapie 5,50% byłoby prawie zbieżne z tym, czego oczekuje rynek. Jednak jeżeli inflacja bazowa będzie kontynuować wzrost, a dynamika płac nie spowolni, to zacieśnienie polityki pieniężnej na kolejnym po wrześniu posiedzeniu Komitetu w listopadzie jest możliwe. Tak jak wspomniano, wszystkie furtki są otwarte.

Kiedyś byli imperium. Od 15 lat nie mogą podnieść się z kolan

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker